Yerel seçimler ve ittifak görüşmeleri

Gündemde, son Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçim ittifakının yerel seçimlerde de devam etmesi var. Bu fikri ortaya atan ise MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli. Hepimizin bildiği bir söz var; “Ben lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adammı diye..” Lafı söyleyen; son dönemde her söylediği hayata geçen Sayın Bahçeli olunca bizde mecburen dikkate […]

Yerel seçimler ve ittifak görüşmeleri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 05 Eylül 2018 - 3:32 'de eklendi ve 273 Kez Okundu


Gündemde, son Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçim ittifakının yerel seçimlerde de devam etmesi var. Bu fikri ortaya atan ise MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli.

Hepimizin bildiği bir söz var; “Ben lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adammı diye..” Lafı söyleyen; son dönemde her söylediği hayata geçen Sayın Bahçeli olunca bizde mecburen dikkate alıyoruz.

Peki, bu ittifak olursa ne olur?

İsterseniz bölgemizi il il bir masaya yatıralım;

BARTIN

2014 Yerel Seçimlerinde MHP’nin oyu 45,9, Ak Parti’nin oyu 26,7. Anamuhalefet CHP’nin oyu ise 24,6. Bartın’da Cemal Akın markasının yanına, AK Parti ve MHP ittifakı konulunca sorun gözükmüyor.

ZONGULDAK

CHP 38.6 ile seçimi kazanırken, Ak Parti 38.6 oy almış. MHP’nin ve ittifakın ne derece önemli olduğunun en güzel örneklerinden biri Zonguldak. Çünkü MHP’nin burada aldığı oy 17.7

BOLU

Bu şehirde Ak Parti 49.6 ile ipi göğüslemiş. CHP ise 37.7 ile ikinci olmuş. MHP’nin 9.9’luk oy oranı Ak Parti’ye rahat bir nefes aldırır.

DÜZCE

Bu şehir Cumhur İttifakının en rahat olduğu şehirlerden biri. Çünkü Ak Parti’nin son yerel seçimler bu şehirdeki oyu; 54.5, MHP’nin ki de 37.7. CHP’nin oyu ise yalnızca % 4. Hele birde, tüm Düzce’nin ağabeyi burada aday olursa, tarihi bir sonuç çıkabilir.

SİNOP

İttifak yapmayan bir CHP’nin Batı Karadeniz Bölgesindeki en şanslı olduğu il Sinop. Son yerel seçimlerde CHP 54,3 ile seçimleri kazanırken, Ak Parti 37.4, MHP ise 6.3 oy almış.

KARABÜK

Son yerel seçimlerin rekor oyu HDP tarafından Yüksekova’da kırıldı. Bu rekoru kırma ihtimali olan tek yer Karabük. Çünkü son seçimde MHP Adayı Rafet Vergili, seçimleri 51.8 ile kazanırken, Ak Parti ise 42.8 oy aldı. Elbette MHP oylarından İYİ parti’ye giden oylar var, elbette Sayın Vergili’nin oyları içerisinde CHP oyları var, ama tüm bunlara rağmen, CHP için İzmir, Çankaya, Kadıköy ne ise, Cumhur İttifakı için Karabük’te o. Çünkü Vergili iki dönemlik yıpranmışlığına rağmen halen bir fenomen ve işin garip tarafı, Ak Parti bu isim karşısına “kesin kazanır” diyecek bir isim bulamıyor. Vergili’nin bir diğer avantajı ise, Ak Parti tabanının büyük kısmı onu, kendi partisinin gösterdiği adaylardan bile daha fazla kendisine yakın hissediyor.

KASTAMONU

Bu şehir çok önemli. Hatta bu kent, Cumhur İttifakı’nın kendi arasında yarışacağı nadir şehirlerden biri.1994-2014 yılları arasında Kastamonu’yu MHP yönetti. Son seçimlerde ise MHP’nin Fen İşleri Müdürü Ak Parti’den belediye başkanı seçildi. Mevcut başkanın Genel Merkez ile problemlerinin olduğu aşikar. Hatta, İstanbul, Ankara, Balıkesir gibi büyükşehir belediye başkanları başta olmak üzere, birçok Ak Partili belediye başkanının istifa ettirildiği dönemde kendisinin de görevden uzaklaştırılması gündeme geldi ancak son dakikada kefeni yırttı. Cumhur İttifakını bu seçimlerde de sürdürerek, birçok bıçak sırtı ilde ve ilçede, seçimi AK Parti adaylarının kazanmasını sağlayacak olan MHP, bu jesti karşısında kalesini yeniden isteyebilir. Reis’te, en zon günlerinde kendisini yalnız bırakmayan MHP’ye Kastamonu’yu bırakarak bu jeste cevap verebilir. Hatta bu illere Çankırı bile eklenebilir. Reisin, belediyesi Ak Parti’de olmasına rağmen, son seçimlerde miting yapmadığı tek Batı Karadeniz ili neresi? Tabi ki Kastamonu…

 

YORUMLAR


    0 YORUM