Yeni dönem etkinlikleri başlıyor

Türk Dünyası’na yönelik güncel konularda gerek şehir merkezinde, gerekse de Karabük Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği konferanslar ile çok sayıda düşünce ve bilim insanının Karabük’e gelmesine öncülük eden, ocak sohbetleri ile gençlerin akademik gelişimlerine katkı sağlayan Türk Ocakları Karabük Şubesi 2019 yılı etkinliklerini başlattı. Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Doç. Dr. Taşkın DENİZ,        2019 yılı ocak faaliyetleri ile […]

Yeni dönem etkinlikleri başlıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 30 Eylül 2019 - 0:48 'de eklendi ve 209 Kez Okundu


Türk Dünyası’na yönelik güncel konularda gerek şehir merkezinde, gerekse de Karabük Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği konferanslar ile çok sayıda düşünce ve bilim insanının Karabük’e gelmesine öncülük eden, ocak sohbetleri ile gençlerin akademik gelişimlerine katkı sağlayan Türk Ocakları Karabük Şubesi 2019 yılı etkinliklerini başlattı.

Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Doç. Dr. Taşkın DENİZ,        2019 yılı ocak faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Deniz , yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Türk Ocakları bir asır önce, yüreği vatan ve millet sevdası ile yanan 190 Tıbbiyeli öğrencinin girişimleri ile Mehmet Emin YURDAKUL ve Yusuf AKÇURA gibi değerlerimiz önderliğinde 25 Mart 1912 tarihinde kurulmuştur. Türk Ocakları, “Türk” kelimesini kullanarak kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olduğu gibi aynı zamanda Türkiye’nin en köklü düşünce ve sivil toplum kuruluşudur. Türk Ocakları öylesine özel bir yere sahiptir ki; Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yurt gezilerinde ziyaret ettiği ve ilk genelkurmay başkanımız Mareşal Fevzi ÇAKMAK’ın hars heyeti üyeliği yaptığı bir ocaktır. Türk Ocaklarının temel ülküsü, Türklüğün yüceltilmesine yönelik kültür temelli “TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ”dir. Milli ülküsünü gerçekleştirebilmek için 100’e yakın şubesi aracılığı ile ocak sohbetleri, seminerler, konferanslar ve çeşitli etkinlikler düzenler.

Türk Ocakları hepimizin ocağıdır. Türk’ün ve Türklüğün ocağıdır. Söz konusu vatan, millet, devlet, bayrak ve kültür gibi ortak değerlerimiz olduğunda gerisini teferruat kabul eden bir ocaktır. Türk Ocakları, Türk milliyetçiliğini siyaset üstü kabul eder ve her Türk’ün yüreğindeki bu duyguyu harekete geçirmek için gönül kazanma yolunu tercih eder, mücadelesini bu zeminde sürdürür. Bu sebepledir ki Türk Ocakları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Bakanlar Kurulu’nun 15 Mayıs 1954 tarih ve 4/3055 Sayılı Kararı ile “Kamu Yararına Çalışır Siyaset Üstü Dernek” kabul edilmiştir.

Türk milletinin, İslam âleminin ve bütün dünyanın geleceğinden kendisini sorumlu hisseden Türk Ocakları camiası olarak, gündelik siyasetin çekişmelerinin dışında, geleneksel tavır ve üslubumuz doğrultusunda bugün de milletimizin hak ve hukukunu savunmakta, demokrasimizi güçlendirmekte, medeniyetimizin güçlü köklerinden aldığımız ilham ve güçle yeni ufuklara yürümekte kararlıyız.

Bu amaçlar doğrultusunda Türk Ocakları Karabük Şubesi olarak siyaset üstü duruşumuzu bozmadan istişare temelinde her konuda her zaman aziz milletimizin, devletimizin ve Karabük’ümüzün hizmetinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Şehrimizde birleştirici güç olmaya ve Yüce Allah’ın rızası doğrultusunda başta gençlerimizde olmak üzere Türklük bilincini canlandırma, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığı ve bekası konularında ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu doğrultuda 2019 yılı bahar döneminde onlarca ocak sohbeti ve 2 konferans gerçekleştirmemizin temel amacı da budur. 2019 yılı güz dönemi ocak sohbetlerimiz her hafta Cuma akşamı gerçekleştirilecek, alanında uzman isimler konuk edilecektir. Ayrıca konferanslarımız da 2 Ekim tarihinde başlamaktadır. 2 Ekim 2019 tarihinde saat 15:00’te Karabük Zübeyde Hanım Kütüphanesi Konferans Salonu’nda Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet ÖZDEMİR’in katılım saplayacağı “21. Yüzyıl Eğitim Anlayışı ve Liderlik” konulu konferansımız gerçekleştirilecektir. Tüm öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve eğitime önem veren tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz.”

 

YORUMLAR


    0 YORUM