Vergili yapacak, Mescier üretecek

Türkiye’nin profil ihracatında rekortmen firmalarından biri olan MESCİER Grubu Bartın’da yıllık 1 milyon ton kapasiteli ark ocağı kuruyor. Karabük Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve MESCİER Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Mescier, üretilen mamulün dünyanın değişik ülkelerine ihraç edileceğini belirtti. 2010 yılında Bartın’da 100 bin ton kapasite ile üretime başlayan MESCİER Grubu, 2018 yılında […]

Vergili yapacak, Mescier üretecek
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 09 Ağustos 2019 - 0:40 'de eklendi ve 478 Kez Okundu


Türkiye’nin profil ihracatında rekortmen firmalarından biri olan MESCİER Grubu Bartın’da yıllık 1 milyon ton kapasiteli ark ocağı kuruyor. Karabük Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve MESCİER Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Mescier, üretilen mamulün dünyanın değişik ülkelerine ihraç edileceğini belirtti.

2010 yılında Bartın’da 100 bin ton kapasite ile üretime başlayan MESCİER Grubu, 2018 yılında bu rakamı 400 bin tona çıkartırken, şirketin yeni hedef kendi kütüğünü kendi üretmek.

Demir çelik tesisi inşa etme alanında dünyanın sayılı firmalarından biri olan, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye ait şirketler grubu bünyesinde yer alan DEMORA firması tarafından imalatı yapılan tesis, yaklaşık 100 milyon dolara mal olacak ve yılda 1 milyon ton hurdadan kütük üretecek.

MESCİER Grup Yönetim Kurulu başkan Yardımcısı Mehmet Mescier, yıllık 400 bin tonluk üretimin yaklaşık 350 bin tonunu; Cezayir, Suudi Arabistan, Fas, Tunus, Peru, Arjantin, Brezilya gibi ülkelere ihraç ettiklerini belirtirken; “Ürettiğimiz mamullerin hammaddesi olan kütüğü Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden ithal ediyoruz, tesisimiz tamamlandıktan sonra kendi kütüğümüzü kendimiz üretecek, ürettiğimiz kare, lama, köşebent ve profil gibi ürünlerimizi de ihraç etmeyi sürdüreceğiz, ayrıca 350 yeni istihdam yaratacağız, tesisin tamamlanmasının ardından Karabük’teki tesislerimiz ile birlikte çalışan sayımız yaklaşık 700 olacak, yatırım tamamlandıktan sonra her yıl Barın Limanına her biri 5-6 bin ton kapasiteli yaklaşık 200 gemi yanaşacak” dedi

Mescier, Türkiye’nin ilk 500 firması arasında 2017 yılında 235. Sırada iken, 2018 yılında 201. Sıraya yükseldi. Şirket ayrıca profil ihracatında Türkiye 1’incisi durumunda.

YORUMLAR


    0 YORUM