Vergili ne cevap verecek?

Son günlerde KARDEMİR ile ilgili yayınlanan haberler bazı Bağımsız Yönetim Kurulu Üyelerini rahatsız etmişe benziyor. Bağımsızların hedefindeki isim ise Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili. KARDEMİR’deki hâkim hissedar ailelerin arasında yaşanan itilafın ardından hükümet tarafından Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan isimlerin tasarruflarına tepkiler yağmaya devam ediyor. Şirket bünyesinde, başta yönetim kadrosu olmak üzere yapılan değişiklikler, […]

Vergili ne cevap verecek?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 04 Ağustos 2019 - 16:05 'de eklendi ve 271 Kez Okundu


Son günlerde KARDEMİR ile ilgili yayınlanan haberler bazı Bağımsız Yönetim Kurulu Üyelerini rahatsız etmişe benziyor. Bağımsızların hedefindeki isim ise Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili.

KARDEMİR’deki hâkim hissedar ailelerin arasında yaşanan itilafın ardından hükümet tarafından Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan isimlerin tasarruflarına tepkiler yağmaya devam ediyor. Şirket bünyesinde, başta yönetim kadrosu olmak üzere yapılan değişiklikler, atamalar ve hesap kesmeler KARDEMİR çalışanları başta olmak üzere her kesimin tepkisini çekiyor.

Bağımsızlar bazı konularda Yolbulan Ailesi ile bazı konularda ise Güleç Ailesi birlikte hareket ediyor. Örneğin; KARDEMİR’e yıllarını vermiş, Karabük’ün yetiştirdiği son derece önemli yöneticilerden biri olan Ahmet Aycan’ın iş akdinin feshedilmesi, Bağımsızların ve Yolbulan Ailesinin önergeleri ve oylarıyla gerçekleşirken, Güleç Ailesine mensup Yönetim Kurulu Üyelerinin bu karara muhalefet şerhi koyduğu ifade ediliyor.

KARDEMİR Genel Müdürü atamasının ise geçtiğimiz günlerde dört Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesinin yaptığı basın açıklamasında iddia edildiği gibi, Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç’in önergesiyle atanmadığı, Güleç ailesinin; Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından önerilen bazı ehliyetsiz ve siyasi isimlerin önünü kesmek adına bölgeden bir insan olan mevcut Genel Müdürü kabul ettiği belirtiliyor. Genel Müdür Hüseyin Soykan’ın bazı konuşmalarda; “Beni Veysel Yayan önerdi” şeklindeki ifadeleri de bu iddiaları doğrulayan cinsten. Veysel Yayan;  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Eski Müsteşarı ve Genel Müdür Hüseyin Soykan’ın daha önce müdürlüğünü yaptığı MATİL’in de sahibi olduğu Demir Çelik Üreticileri Birliği Genel Sekreteri.

Bu yaşananların dışında, KARDEMİR ile ilgili hazırlandığı iddia edilen raporda, bazı MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin hedef yapılması, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin şirketlerinin adlığı bazı ihalelerin usulsüz gibi gösterilmesi, yine Karabük’ün çocuğu olan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi bir ismin görevden alınması, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili başta olmak üzere, şehrin tepkisine neden oluyor.

Vergili’nin yaşananlarla ilgili düşüncelerini açık açık gündeme getirip, sesini yükseltmesinden ve son günlerde yayınlanan haberlerden rahatsız olan Yönetim Kurulu Başkanvekili Ömer Faruk Öz’ün; “Kim lan bu belediye başkanı, bizi dizayn etmeye mi çalışıyor” dediği ifade edilirken, konuyla ilgili düşüncelerini dile getirenler ise; “ O, bu şehir tarafından 3 dönemdir belediye başkanı seçilen bir isim, peki siz kimsiniz? Bu bölge ve bu sektör ile ne ilginiz var? Malatya’dan, Adıyaman’dan, Ankara’dan gelmişsiniz, binlerce lira huzur hakkı alıyorsunuz, birde Karabük’ün insanlarının önüne geçip KARDEMİR’i kendinize göre şekillendiriyorsunuz, Türkiye’nin dört bir yanına demir çeliği öğreten, birçok işletmede üst düzey yöneticilik yapabilecek yetenekte Karabük’ün çocukları dururken, hayatlarında entegre tesis görmemiş, deneyimsiz isimleri siyaset kisvesi altında ne diye bu şirkete dolduruyorsunuz, peki bunu yaparken Karabük’teki Ak Parti camiasını neden dikkate almıyorsunuz?” şeklinde cümleler kuruyor.

Yaşanan bu gelişmelerin, başta bölge ve ülke siyasetin büyüğü ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin yakın takibinde olduğu, önümüzdeki süreçte hareketli günlerin yaşanabileceği iddiaları ise azımsanmayacak düzeyde.

 

YORUMLAR


    0 YORUM