Varank “Karabük firmaları Filyos’tan yer istiyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi için büyük yatırımlar yapmak istediklerini belirterek, Karabük’ten de firmaların burada yatırım yapmak için istekleri olduğunu söyledi.  Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminden itibaren hayata geçirilmesi planlanan ve 25 milyon ton kapasiteye sahip ‘Filyos Liman Projesi’ ile ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, […]

Varank “Karabük firmaları Filyos’tan yer istiyor”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 19 Temmuz 2019 - 16:50 'de eklendi ve 266 Kez Okundu


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi için büyük yatırımlar yapmak istediklerini belirterek, Karabük’ten de firmaların burada yatırım yapmak için istekleri olduğunu söyledi. 
Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminden itibaren hayata geçirilmesi planlanan ve 25 milyon ton kapasiteye sahip ‘Filyos Liman Projesi’ ile ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, büyük yatırımlar yapmak istediklerini ifade ederek, “Tosyalı Grubunun burayla ilgili büyük yatırım planı var. Karabük’ten firmaların burada yatırım yapmak için istekleri var. Erdemir’in yatırım yapmak için isteği var. Bunun yanında bu bölgeyi acaba bir uluslararası ticarette önemli bir alan haline getirebilir miyiz diye görüşmelerimiz var. Burayı merkeze alacak şekilde hem Avrupa, hem de kuzey ve güney için üretim ve ihracat merkezi yapabilir miyiz? diye çalışmalarımızı hızlandırdık. İnşallah burada temellerin atıldığını bu fabrikalarında devreye girdiğini görmüş oluruz” diye konuştu.
“Tren yolu için kendi tekerimizi üretmeye başladık” 
KARDEMİR tarafından üretilen tren tekeri ile ilgili de konuşan Bakan Varank, “Biliyorsunuz ülkemizde tren rayı ve tekeri üretilmiyordu. Tamamını ithal ediyorduk. Şuanda KARDEMİR’de bu yatırım gerçekleşti. Ülkemizin ihtiyacı olan hafif raylı sistemler için gerek diğer tren yolu ihtiyaçları için kendi tekerimizi üretmeye başladık. Bunun bir sonraki adımı bujilerin üretilmesi. İnşallah o alanda da yerlileştirmeyi sağlayarak daha katma değerli bir üretim modeline geçmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR


    0 YORUM