TÜRKKAN KARABÜK’E TERCÜMAN OLDU

Karabük’ün hastane ve yatak kapasitesi eksikliği özellikle pandemi sürecinde iyice açığa çıkarken, şehrin en önemli problemi muhalefet tarafından meclis gündemine taşındı. Karabük Türkiye genelinde devlet hastanesi olmayan tek il. Daha önce şehirde hizmet veren 300 yataklı Bayır Mahalle Devlet Hastanesi 2009 Yerel Seçimlerinin baş gündem maddesi idi. Dönemim MHP Karabük Belediye Başkan Adayı Rafet Vergili […]

TÜRKKAN KARABÜK’E TERCÜMAN OLDU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 01 Aralık 2020 - 22:48 'de eklendi ve 104 Kez Okundu


Karabük’ün hastane ve yatak kapasitesi eksikliği özellikle pandemi sürecinde iyice açığa çıkarken, şehrin en önemli problemi muhalefet tarafından meclis gündemine taşındı.

Karabük Türkiye genelinde devlet hastanesi olmayan tek il. Daha önce şehirde hizmet veren 300 yataklı Bayır Mahalle Devlet Hastanesi 2009 Yerel Seçimlerinin baş gündem maddesi idi. Dönemim MHP Karabük Belediye Başkan Adayı Rafet Vergili “Yıkacaklar” dedi, iktidar ısrarla yıkmayacaklarını iddia etti. Ancak seçimlerin ardından hastane 2011 yılında yıkıldı.

Şehirdeki bir diğer hastane ise bir dönem 250 yatak kapasitesine ulaşan Şirinevler SGK Hastanesi idi ve o da bir başka seçim arifesinde yıkıldı.

Ve 150 yatak kapasiteli 5000 Evler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi. O da seçimlerden nasibini aldı, 7 Haziran 2015 Seçimleri öncesinde Adalet Yüksekokulu yapılmak üzere yerle bir edildi.

Kısacası yaklaşık 700 yatak kapasitesine sahip olan 3 hastane yıkıldı, onların üzerine Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi eklendi ve tek binada yaklaşık 460 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye başladı.

Özellikle pandemi sürecinde sağlık kurumlarının yetersizliği vatandaşı isyan noktasına getirirken, konu muhalefet tarafından meclis genel kurulunun gündemine taşındı. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan mecliste yaptığı konuşmada; “Karabük, il merkezinde devlet hastanesi olmayan nadir illerden bir tanesi” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Karabük merkezde üç hastaneden ikisi yıkılmış yerine yenisi yapılmamış. Sadece Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi var. Karabük, il merkezinde devlet hastanesi olmayan nadir illerden bir tanesi. Mecburen hastane pandemi hastanesi olduğu için normal hastalarda özel hastanelere gidiyorlar ve onlarda vatandaşa ciddi faturalar çıkartıyor.

Eskipazar’da 2018 yılında 50 milyon lira harcanarak yapılan devlet hastanesi bir yıl sonra zemin kayması sebebiyle boşaltılmış ve geçici olarak bir okul binasında hizmet vermeye başlamış. Ancak zemini kayan hastanede hiçbir çalışma yok, hastane binası atıl biz vaziyette..”

İYİ Partili muhalefet milletvekilinin bu konuşması, gerek Karabük’ün muhalefet vekili, gerekse de iktidar vekilleri için pekte iyi olmadı. Türkkan’a teşekkür eden vatandaşlar; “Yıllar sonra sesimizi duyurur diye muhalefete bir koltuk verdik. Kendisi hem de sağlıkçı. Ancak ne yazık ki ortada yok, insanlar sağlık hizmetleri noktasında büyük sıkıntılar çekerken ağzını bile açmıyor. İktidar milletvekilleri ise şehir merkezinde devlet hastanesi yokken, bir ilçeye yapılacak 10 yataklı hastane ile göz boyamaya çalışıyor, hani iktidarın temsilcilerini seçersek daha fazla hizmet alacaktık, hani sağlıkta çağ atlamıştık, bizim halen bir devlet hastanemiz bile yok” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

YORUMLAR


    0 YORUM