Türk akademisyenden Gagauz eğitimine büyük katkı

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Şamil Şahin, Moldova-Gagauzya’da bulunan Komrat Devlet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması için destek verdi. Bölüme önümüzdeki akademik yılda ilk öğrenciler alınacak.  Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Şamil Şahin, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu aracılığıyla gittiği Moldova-Gagauzya’da bulunan Komrat Devlet Üniversitesi’nde Türk Dili ve […]

Türk akademisyenden Gagauz eğitimine büyük katkı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 31 Ocak 2019 - 17:46 'de eklendi ve 313 Kez Okundu


Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Şamil Şahin, Moldova-Gagauzya’da bulunan Komrat Devlet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması için destek verdi. Bölüme önümüzdeki akademik yılda ilk öğrenciler alınacak. 
Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Şamil Şahin, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu aracılığıyla gittiği Moldova-Gagauzya’da bulunan Komrat Devlet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması için destek verdi. Dr. Öğretim Üyesi Şahin gösterdiği yoğun gayret neticesinde göreve başladıktan kısa bir süre sonra Komrat Devlet Üniversitesi Milli Kültür Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü açmayı başardı. İlk öğrencilerini önümüzdeki akademik yılda alacak olan bölüm, 30 öğrenciyle eğitim ve öğretime başlayacak.
TİKA bölümün kurulmasına destek verdi 
Tüm sınıf ve ofis malzemelerinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından karşılanan bölüme ait ilk sınıfın açılışı gerçekleştirildi. Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Hamdullah Suphi Tanrıöver’in adının verildiği sınıfın açılışına Türkiye’nin Kişiev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Komrat Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sergey Zaharia, TİKA Kişinev Koordinatörü Selda Özdenoğlu ve üniversite mensupları katıldı.
Gagauzya’da Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün açılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Şamil Şahin, “Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyat Fakültesi ile Gagauzya’da açılan bölüm arasındaki işbirliği devam edecek olup önümüzdeki dönem öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları hayata geçirilecektir.” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM