TARİHİ ÇARŞI BÖLGESİNE YENİ İMAR PLANI

UNESCO Dünya Kültür Mirası Safranbolu’nun geleneksel çarşı yapılanmasının korunması ve sürdürülebilmesi, kentsel kimlik ve belleğin yaşatılması, kent estetiğine değer katan alanların korunması adına yürürlükteki koruma amaçlı imar planının uygulama detaylarını içeren 1/500 ölçekli imar planı, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun incelemelerinin ardından onaylandı. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı kararla, çarşı merkezindeki meydanlar […]

TARİHİ ÇARŞI BÖLGESİNE YENİ İMAR PLANI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 02 Mart 2021 - 15:05 'de eklendi ve 24 Kez Okundu


UNESCO Dünya Kültür Mirası Safranbolu’nun geleneksel çarşı yapılanmasının korunması ve sürdürülebilmesi, kentsel kimlik ve belleğin yaşatılması, kent estetiğine değer katan alanların korunması adına yürürlükteki koruma amaçlı imar planının uygulama detaylarını içeren 1/500 ölçekli imar planı, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun incelemelerinin ardından onaylandı.

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı kararla, çarşı merkezindeki meydanlar 1/500 ölçekli Koruma amaçlı İmar Planında “Özel Proje Alanı” olarak belirlendi. Cinci Han Arkası Sokak ‘ta bulunan özel proje alanında planın onaylanmasının ardından çalışmalar başlatılarak bu alanın hali hazır alımları kısa sürede İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından tamamlandı. 1/500 ölçekli plan kararları doğrultusunda proje çalışmaları TMMOB Mimarlar Odası ve Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Tarihi Kentler Birliği ve Safranbolu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü İşbirliği ile proje çalışmalarına başlandı.

Planlama alanında yaya ağırlıklı bir ulaşım şemasının kurgulanması, geleneksel sokak dokusu ile mevcut tescilli ve nitelikli geleneksel yapıların korunması amaçlanırken; Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr Bülent Batuman, Yrd. Doç. Dr. Oktan Nalbantoğlu ve 13 öğrenci Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ve Safranbolu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Başak Dökmeci’nin ev sahipliğinde, ilgili alanda geleneksel dokuya uyumlu olacak şekilde başlatılan kentsel tasarım ve peyzaj projesi için incelemelerde bulunuldular.

YORUMLAR


    0 YORUM