Devlet harcayacak, amcalar kazanacak!

Alıştırmışlar bizi devletin sırtından geçindirmeye. Ne yazık ki, aynı zihniyet günümüzde de, tüm Batı Karadeniz Bölgesi’nde devam ediyor..! Geçtiğimiz hafta sonu, bu yıl 8’incisi düzenlenen Kastamonu Ahşap Fuarı’nı ziyaret ettik. Fuar organizasyonuyla ilgili sohbet ederken, katılımcıların ne kadar ücret ödediğini sorduk. Aldığımız cevap karşısında, tabir-i caiz ise ağzımız açık kaldı. Çünkü firmaların stantlara hiç para […]

Devlet harcayacak, amcalar kazanacak!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 13 Ekim 2018 - 6:01 'de eklendi ve 344 Kez Okundu


Alıştırmışlar bizi devletin sırtından geçindirmeye. Ne yazık ki, aynı zihniyet günümüzde de, tüm Batı Karadeniz Bölgesi’nde devam ediyor..!

Geçtiğimiz hafta sonu, bu yıl 8’incisi düzenlenen Kastamonu Ahşap Fuarı’nı ziyaret ettik. Fuar organizasyonuyla ilgili sohbet ederken, katılımcıların ne kadar ücret ödediğini sorduk. Aldığımız cevap karşısında, tabir-i caiz ise ağzımız açık kaldı. Çünkü firmaların stantlara hiç para ödemediğini, hatta onların iş görüşmesi yaptığı İstanbul firmalarının temsilcilerinin uçak biletlerinin bile, devlet kurumları tarafından sağlanan bütçelerle alındığını ifade ettiler bizlere. Devletin böylesine ekonomik bir darboğaz yaşadığı dönemde, Kastamonu Ahşap Fuarı’na harcadığı rakam yaklaşık 1 milyon lira..!

Stant bedava.

Müşterilerin uçak biletlerini devlet alıyor.

Diğer birçok organizasyonun giderleri KUZKA, yani Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ve Tanıtma Fonu tarafından karşılanıyor.

Peki niye?

Elbette, esnaf bağlantı yapsın, satış yapsın diye..!

Peki, durum bölgenin diğer illerinde farklı mı?

Tabi ki hayır.

En azından biz memleketimiz Karabük’ten biliriz bu işlerin nasıl olduğunu.

2003 yılından bu yana, başta şehrin valileri, Safranbolu başta olmak üzere, tüm ilçe kaymakam ve belediye başkanları tanıtım için kendilerini parçalar, yaptırdıkları prefabrik Safranbolu Evi’ni sırtına yükleyip, dünyanın dört bir köşesini fuar fuar gezer, bu işin kaymağını yiyen amcalar da, “Geleneksel Lezzet Akşamları” mönüsü yayınlar.

Bu şehre futbol takımları gelir, odayı onlar satar, ama sıra takımlara para vermeye gelince, yönetenlere akıl ve yönetimlere isim vermekle yetinirler.

Yine, satışın kralını onlar yapar, “İzleyelim bakalım, belediye başkanı, kaymakam ve vali bizim için ne yapar?” diye uzaktan bakar!

Ama onlarda haklı!

Çünkü bu memlekette, Sayın ve son Başbakanın Karabük mitinglerinde onlar kadar kesintisiz kürsüye çıkan ikinci bir isim olmadı. Aynı vali peş peşe, aynı adaylar ard arda o sahneye çıkamadı!

Bu şehre söyleyecek sözü olmayanlar, bu insanların kişisel egolarını bu kente bir hizmet zannedenler, adeta bir Lionel Messi edasıyla onları bu topluma lanse ettiler!

Hiç kimse; ‘Sizin sermayeniz ne?’ diye sormadı bu insanlara..!

Ve gün geldi; oda satanlar, kıyafet satanlar, hediyelik eşya satanlar, lokum satanlar ( YÖREX gibi uluslararası arenalarda günlerce ücretsiz ikramda bulunan, SAFRANTAT ve LATİ gibileri bir kenara ayıralım), bu şehrin belediye başkanına, hatta bu ilin valisine, kendilerine tercümanlık yapacak rehberin masraflarını kimin karşılayacağını sordular iyi mi..!

Ama kimse kusura bakmasın, bu insanları hazırcılığa alıştıranlar, bu şehrin atanmış ve seçilmiş yöneticileri maalesef..!

İşte tam ümidi kesmişken bir yiğit yönetici çıktı ve ‘Kral çıplak’ dedi. Kastamonu Valisi Sayın Yaşar Karadeniz, önümüzdeki günlerde İstanbul’da 12’incisi düzenlenecek olan “Kastamonu Tanıtım Günleri” İstişare Toplantısında son derece önemli olan ve bu güne kadar kimse tarafından gündeme getirilmeyen bir konuya dikkat çekti ve özet olarak; “ Biz orada Kastamonu’yu tanıtma çalışmaları yapıyoruz, ya Kastamonu firmaları gelip ürünlerini pazarlasınlar, ya da stantlarını başka illerin satıcılarına pazarlamasınlar” dedi.

Peki, haksız mı?

Yerden göğe kadar haklı Sayın Vali.

Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, kasadan para harcayacak, birileri de stant devri yapacak.!

Peki, bu durum yalnızca Kastamonu’da mı? Tabi ki hayır.

Karabük Valiliği, Karabük Belediyesi, Safranbolu Belediyesi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası, KARDEMİR parayı verecek, sizi de girişte; bir çift manda ve Hatay’ın nar ekşicisi, Erzincan’ın tulum peynircisi, Trabzon’un tereyağcısının yer aldığı derme çatma bir çadır karşılayacak, bunun adı da ‘Karabük Günleri’ olacak, bunu yapan vakıf başkanı da ödüllendirilip, geniş ufku ve üstün zekası nedeniyle bu şehrin vekili yapılacak öyle mi!

Şimdi birileri bize; “Bu durum yalnızca Kastamonu ve Karabük’ten mi ibaret?” diye sorabilir, tabi ki hayır.

Aynı rezaleti EMİTT’te de yaşıyoruz..!

Bolu Belediyesi parayı veriyor, teyzem erişte, amcam Gerede Kemeri satıyor.

Düzce Belediyesi ödemeyi yapıyor, ahali Kestane Balı pazarlıyor.

Kısacası düzen değişmiyor.

Devlet harcıyor, vatandaş kazanıyor..!

Lakin bu devran böyle gitmemeli. Birileri bu işe artık ‘dur’ demeli..!

YORUMLAR


    0 YORUM