ŞOK EDEN LİMAN ÇIKIŞI!

KARDEMİR’in hen büyük hayallerinden biri hiç şüphesiz, bir limana sahip olması. Her yıl gerçekleştirdiği hammadde ithalatı için değişik özel sektör limanlarına milyonlarca dolar ödeyen şirketin Yönetim Kurulu Başkanının son toplantıdaki çıkışı tüm şehri şoke etti. Her yıl gerçekleştirdiği milyonlarca ton kömür ve cevher için başta Eren Enerji ve ERDEMİR limanları gibi değişik limanlara milyonlarca dolar […]

ŞOK EDEN LİMAN ÇIKIŞI!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 29 Temmuz 2020 - 17:16 'de eklendi ve 1.051 Kez Okundu


KARDEMİR’in hen büyük hayallerinden biri hiç şüphesiz, bir limana sahip olması. Her yıl gerçekleştirdiği hammadde ithalatı için değişik özel sektör limanlarına milyonlarca dolar ödeyen şirketin Yönetim Kurulu Başkanının son toplantıdaki çıkışı tüm şehri şoke etti.

Her yıl gerçekleştirdiği milyonlarca ton kömür ve cevher için başta Eren Enerji ve ERDEMİR limanları gibi değişik limanlara milyonlarca dolar ödeyen KARDEMİR için kendisine ait bir limana sahip olmak imalat maliyetlerinde büyük bir gerileme demek.

Şirketin özelleştiği 1995 yılından bu yana konuyla ilgili çalışmalar yapan şirket yöneticileri, hatta KAR-LİMAN adı altında bir de şirket kurmuş ve 57. Hükümet döneminde bizzat Başbakan Bülent Ecevit’in talimatlarıyla kamulaştırma ödeneği Maliye Bakanlığınca karşılanarak Filyos beldesinin merkezinde KARDEMİR’e bir liman yeri tahsis edilmişti.

Ancak ilerleyen dönemde hükümet tarafından Sultan Abdülhamid’den bu yana konuşulan proje için inşaatın devam ettiği alan belirlendi. Bölge siyasetçileri ve iş dünyasının önde gelen isimleri de; yap-işlet-devret modeliyle yapılacak liman için en uygun yatırımcının KARDEMİR olacağı fikrini savundu. Merhum Mutullah Yolbulan ve Kamil Güleç başta olmak üzere, şirketi yıllarca yöneten isimler Filyos Limanını KARDEMİR’e kazandırmak için büyük mücadeleler verdi.

İki gün önce Karabük Valisi Fuat Gürel başkanlığında yapılan toplantıda ise Karabük Özel Sektör Haddecileri Derneği Başkanı Pehlivan Baylan; “ % 98’i KARDEMİR’e, % 2’si de bölge sanayicilerine ait olan bir şirket kuralım ve Sayın Cumhurbaşkanımıza çıkarak limanı talep edelim” fikrini ortaya attı.

Baylan’ın bu önerisi karşısında KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan’ın yanıtı ise salonda bulunanları şoke etti. Yolbulan, hâlihazırda limanın gündemlerinde olmadığını ve böyle bir yatırıma giremeyeceklerini ifade etti.

Anlaşılan o ki, Filyos projesi bu şekilde ilerlediği sürece KARDEMİR birçok limanı olan şirketi zengin etmeye devam edecek.

YORUMLAR


    0 YORUM