Sinop’ta geleneksel Helasa coşkusu

Sinop’ta bu yıl 22.’si düzenlenen Helesa Şenlikleri gerçekleştirildi.  Tersane mevkii Deniz Şehitleri Camii önünden başlayan Helesa yürüyüşü öncesi  bir konuşma yapan Vali Köksal Şakalar; “1 yıl önce Helesaya ilk katıldığımda nedir diye çok merak etmiştim. Tabi artık öğrendik. Başkanım da tekrar bilgileri yeniledi. Bu bir yardımlaşma, özellikle öğrencilere yönelik bir yardımlaşma faaliyeti. Yapanlara, yardımcı olanlara, […]

Sinop’ta geleneksel Helasa coşkusu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 25 Mayıs 2019 - 16:40 'de eklendi ve 372 Kez Okundu


Sinop’ta bu yıl 22.’si düzenlenen Helesa Şenlikleri gerçekleştirildi. 
Tersane mevkii Deniz Şehitleri Camii önünden başlayan Helesa yürüyüşü öncesi  bir konuşma yapan Vali Köksal Şakalar; “1 yıl önce Helesaya ilk katıldığımda nedir diye çok merak etmiştim. Tabi artık öğrendik. Başkanım da tekrar bilgileri yeniledi. Bu bir yardımlaşma, özellikle öğrencilere yönelik bir yardımlaşma faaliyeti. Yapanlara, yardımcı olanlara, katkısı olanlara çok teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum. Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum” dedi.
Helesa manileri eşliğinde Tersane Deniz Şehitleri Camii önünden Gazi Caddesine kadar yürüyen topluluk, esnaflarda ve vatandaşlardan bir miktar yardım topladı. 22.’si düzenlenen Helesa etkinliğine Sinop Valisi Köksal Şakalar’ın yanı sıra Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop CHP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara, Dostluk ve Hemşerilik Derneği Oursal Başkanı Özer Gürbüz, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Helasa Geleneği

Sinop’a özgü önemli bir gelenek olan “Helesa” bir diğer adı ile “Sellime Çıkma”, her Ramazan ayın on beşinci gününden sonra gerçekleştirilmektedir. Helesa geleneğinin ortaya çıkışıyla ilgili yazılı kaynaklarda bulunmayan ancak dilden dile aktarılarak günümüze kadar gelmiş bir söylence bulunmaktadır:

Rivayete göre, gemilerin yelken ile çalıştığı çok eski zamanlarda bu gemilerin Karadeniz’de sığınacağı üç liman varmış. Bunlar Temmuz, Ağustos ayları ve Sinop’muş. Yani Karadeniz sadece Temmuz ve Ağustos aylarında fırtınasız olur, diğer zamanlarda da gemiler ancak Sinop limanında barınabilirmiş.

Yine böyle fırtınalı bir kış gününde, yelkenli bir gemi fırtınaya yakalanmış ve Sinop limanına sığınmış. Haftalarca burada mahsur kalan gemide bulunan tayfaların zamanla kumanyası tükenmiş ve açlık baş göstermeye başlamış. Tayfalar dilenmek istemedikleri için de kimseden bir şey isteyememişler.

Bir gün kaptanın aklına yiyecek bulmak için bir fikir gelmiş. Tayfalarına hemen bir filikayı süslemelerini söylemiş. Kaptan ve tayfalar süslenen bu filikayla ve gece olması sebebiyle ellerinde çok sayıda fenerle Sinop’a inmişler ve kent içerisinde çeşitli maniler söyleyerek dolaşıp halktan yiyecek istemişler. Bun gören halk da gemicilere çeşitli yiyecekler vermiş ve böylece gemiciler açlıktan kurtulmuşlar.

Ramazan Ayındaki yardımlaşmanın boyutlarını gösteren en güzel örneklerden biri olan Helesa, bu olay sonrasında Sinop’ta her Ramazan Ayında tekrarlanan bir gelenek halini almıştır.

Geleneksel uygulamada, Helesa öncesinde rivayetteki filikayı temsilen birkaç kişinin taşıyacağı büyüklükte bir kayık alınır. Bu kayık güzelce süslenir ve çevresi fenerler ya da mumlarla ışıklandırılır.

İftar yapılıp oruçlar açıldıktan sonra, bir araya gelen gençler süsledikleri bu kayığı bazen omuzlarında bazen ellerinde tutarak tüm mahalleleri gezerler. Kayık her evin önünde ev sahibi tarafından görülecek bir şekilde yere konulur. Bu evlerin kapısına gelen kalabalıktan sesi güzel olan bir kişi aşağıda bir bölümü yazılı olan Helesa manilerinden bir kaçını, diğer kişiler de nakarat kısmını söyler ve bahşiş isterler. Bahşişler bir mendile sarılarak ve düştüğü yer görülsün diye mendilin ucu yakılarak yere veya kayığın içerisine atılır. Toplanan tüm bahşişler de daha sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

 

YORUMLAR


    0 YORUM