Şimdiye kadar kimleri kalkındırdınız?

Bir süre önce “Kalkınma Ajansı” diye bir kurum icat edildi bu memlekette..! Bizi göre bu kurum da, sözde açılmanın ve saçılmanın bir yan ürünü idi aslında..! Neden mi? Düşünsenize; devlet üç-beş kişiye milyonlarca lira para gönderiyor, onlarda bu parayı kafasına göre hibe, keyfine göre de personel ve diğer giderler olarak harcıyor. Bu kurumun yönetimi; valilerden, […]

Şimdiye kadar kimleri kalkındırdınız?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 30 Kasım 2019 - 4:41 'de eklendi ve 364 Kez Okundu


Bir süre önce “Kalkınma Ajansı” diye bir kurum icat edildi bu memlekette..!

Bizi göre bu kurum da, sözde açılmanın ve saçılmanın bir yan ürünü idi aslında..!

Neden mi?

Düşünsenize; devlet üç-beş kişiye milyonlarca lira para gönderiyor, onlarda bu parayı kafasına göre hibe, keyfine göre de personel ve diğer giderler olarak harcıyor.

Bu kurumun yönetimi; valilerden, belediye başkanlarından, İl Genel Meclisi Başkanlarından ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarından oluşuyor. Bu isimler; alınacak personeli, yapılacak yardımları, verilecek hibe kredileri belirliyor. Hadi bizim cenahta bir sorun yok, peki memleketin diğer cenahlarında bu işler nasıl yürüyor? Bu yönetimler oralarda kimlerden oluşuyor? Hiç mi risk yok? Bu durum, bir nevi örtülü özerklik olmuyor mu?

“Bizim cenahta bir sorun yok” dedik demesine de, bizde de var aslında..!

Nasıl mı?

Soralım o zaman be ya..!

Şimdiye kadar ne kadar hibe kredi dağıttınız?

Bu hibeleri kimlere verdiniz?

Verdiğiniz hibelerin bölge kalkınmasına ve istihdamına ne kadar artısı oldu?

Gören bakanda sizi İŞKUR sanacak. Sürekli eşek yüküyle personel istihdam ediyor, ne yaptığı belli olmayan bu tiplere kamyonla paralar ödüyorsunuz. Yine 11 kişilik bir eleman ilanına çıkmışsınız. Şu personellerinize bir görev verseniz ve şöyle bir rapor hazırlasa; verdiğiniz kredilerle ne kadar yatırım yapıldı, bu yatırımlar sonucunda ne kadar artı istihdam sağlandı, kaç KOBİ’yi, kaç küçük esnafı desteklediniz bir çıkartsa!

Diğer kalkınma ajansları bölgeleri için son derece önemli projelere imza atarken, siz BAKKA olarak bölgenize ne gibi faydalar sağladınız?

Adınız “Bölgesel kalkına Ajansı” ya, “Üniversite Yerleştirme Sınavları”nda en başarılı illerin başında gelen; Karabük, Bartın ve Zonguldak’tan ajansınızda ne kadar çalışan var? Ne kadarı bu illerden, ne kadarı dışarıdan, onu da bir açıklasanız..

Peki ya şunların cevabı;

Bahçesinde hayvanat bahçesi olan fabrika, verdiğiniz kredi ile bölge ve ülke ekonomisine ne gibi artılar sağladı?

Benzin istasyonu şirketine hangi kafayla hibe verdiniz?

Hibe verdiğiniz beton firması sizden sonra nasıl bir gelişim sağladı?

İdari bina olarak kiralamak ve 5 yıllık kirasını peşin ödemek istediğiniz bina kimin ya da kimlerin firmasıydı?

“Trenin Yolculuğu” kitabı çok mu gerekliydi?

Bölgesel kalkınma ajansınız ya, peki o zaman yaptırdığınız işlerde bölge firmalarına neden öncelik vermiyorsunuz?

En basiti kendi sektörümüzden örnek verelim; bir sürü dergi, broşür, kitap bastırıyorsunuz, neden hitap ettiğiniz illerdeki firmalardan teklif almıyorsunuz?

10 yıldır icraatlarınıza muhalefet şerhi koyan Karabük Belediye Başkanı ve BAKKA Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Rafet Vergili hariç hepiniz günahkârsınız ve vebal altındasınız..!

Bakalım bundan sonra neler yapacaksınız, hangi rezaletlere imza atacaksınız..!

İnşaallah, makamının sonunda “V” olan hanımefendinin döneminde olduğu gibi, yapacağınız saçma sapan projelerle bölge illerini birbirine düşürmezsiniz.

Dilerim geçmişte olduğu gibi zenginlerin ajansı olmaz, onların servetine servet katmazsınız.

Umarız, Batı Karadeniz Kalkına Ajansı yöneticileri olarak başka bölgenin firmalarını kalkındırmazsınız..! Yalnızca Karabük’ün değil, bölgenin umudusunuz Sayın Vergili, Karabük ve Batı Karadeniz adına yapışın yakalarına..!

Evet, son olarak yeniden soruyoruz, açık ve net soruyoruz; şimdiye kadar verdiğiniz hibe krediler sonucunda ne kadar artı istihdam sağlandı, ne kadar ek üretim yapıldı, bu üretimler sonucunda ne kadar ihracat yapıldı, bölge ve ülke ekonomisine kadar ek girdi sağlandı?

O, eşek yüküyle para verdiğiniz, akşama kadar oturup popo büyüten muhteşem uzmanlarınız bir zahmet bu konuda bir rapor hazırlayıp kamuoyuna açıklasın ve bizde aydınlanalım…!

Ayıp, gerçekten ayıp, hatta rezalet..!

Bu memlekette insanlar asgari ücret için sizin yönettiğiniz kurumların önünde kuyruk oluşturuyor, sizde sanki çok acilmiş gibi binlerce lira maaşla personel almak için ilana çıkıyorsunuz.

Allah sizi ıslah etsin, yüce Allah her şeyden önce bu ülkeyi sizin gibi yöneticilerden korusun..!

YORUMLAR


    0 YORUM