SAĞLIK SEKTÖRÜNDE AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİ Mİ?

Sağlık Bakanlığı 2018 yılı içerisinde Genel Müdür Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla bakan adına 81 ilin Sağlık Müdürlerine bir yazı gönderiyor. Bakın o yazıda ne deniyor? “Resmi Gazete’de yayınlanan Hemşirelik Yönetmeliği” ile sağlık hizmeti sunulan kurum ve kuruluşlarda görev yapan hemşirelerin çalışma alanlarına, pozisyonlarına, ve eğitim durumlarına göre görev ve yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir. Ancak, […]

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİ Mİ?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 16 Nisan 2020 - 17:43 'de eklendi ve 9.824 Kez Okundu


Sağlık Bakanlığı 2018 yılı içerisinde Genel Müdür Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla bakan adına 81 ilin Sağlık Müdürlerine bir yazı gönderiyor.

Bakın o yazıda ne deniyor?

“Resmi Gazete’de yayınlanan Hemşirelik Yönetmeliği” ile sağlık hizmeti sunulan kurum ve kuruluşlarda görev yapan hemşirelerin çalışma alanlarına, pozisyonlarına, ve eğitim durumlarına göre görev ve yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir.

Ancak, sağlık insan gücü içinde en büyük grubu oluşturan söz konusu personellerin bakım hizmetleri dışındaki alanlarda çalıştığı belirlenmiştir. Bu durum sağlık hizmetinin aksamasına ve iş gücü kaybına neden olmaktadır.

Ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni, ve toplum sağlığı sağlık memurlarının sağlık hizmetleri dışında çalıştırmaları, görev ve yetkileri dışında görev almaları mevcut mevzuata göre uygun görülmemektedir.

Bu kapsamda, sağlık hizmetlerinin aksamadan devam edebilmesi ve uygulamada düzenin sağlanması için sağlık tesisi içerisindeki çalışma alanlarının yeniden düzenlenmesi ve geçici görevlendirmelerin sonlandırılması; bu durumda olanlar var ise gerekli tedbirler alınıp, personel desteği sağlanarak hizmetin aksamasına meydan verilmeden düzeltilmesi, ayrıca var ise geçici görevlendirme nedenlerinin ivedilikle tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.

Konu hakkında çalışmaların başlatılarak gerekli hassasiyetin ve önemin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim….”

 Bu genelgenin ardından ülke genelindeki birçok Sağlık Müdürü gereğini yerine getiriyor ve görevlendirmeleri iptal ediyor. Ancak Karabük’te durumun farklı olduğunu iddia edenler var..!

Peki, şimdi biz buradan soruyoruz;

İlgili genelgeye rağmen; siyasetin, sendikanın ve değişik ahbap-çavuş ilişkilerinin etkisiyle, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli olmasına karşın, halen İl Sağlık Müdürlüğü emrinde masabaşı memur olarak görev yapan ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve sağlık memuru var mı? Şayet varsa, hastanede görev yapmamalarına rağmen döner sermayeden pay alıyorlar mı?

Ayrıca hastanede görev yapan hemşire, ebe ve sağlık memurlarının içinde bu zor günlerde nöbete kalmayan personel var mı?

Karabük’ün tek hastanesinin pandemi servisinde; evlerine gitmeden, yavrularına sarılamadan günlerdir hizmet veren insanlar tüm güçleriyle mücadele ederken, birilerinin değişik imkânları ve yolları kullanarak masa başında oturması bu şehrin yöneticilerinin ve siyasetçilerinin vicdanlarını sızlatmıyor mu? Hiçbiriniz fedakârca çalışan sağlık personelimize karşı vicdan azabı çekmiyor mu?

Unutmayınız ki; geçici görevlendirmeyle İl sağlık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüklerine ya da görev ve unvanlarına uygun olmayan birimlerde görevlendirilen hemşire, ebe ve sağlık memurlarının eksikliğinin faturasını devletimiz ve hizmet alamayan vatandaşımız ödüyor.

 

YORUMLAR


    1 YORUM

    • LEYLA 19 Nisan 2020

      il sağlık müdürlüğü bu konuda açıklama yapar mı

      Cevapla