SAFRANBOLU YESEVİ’NİN ŞEHRİ İLE KARDEŞ OLUYOR

Bir dizi ziyaretler için Karabük’e gelen Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, pandemi döneminde Kazakistan’daki Türk şirketlerinin sayısının yüzde 20 artığını söyledi. Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Karabük temasları kapsamında ilk ziyaretini Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye yaptı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Köse, Büyükelçi Saparbekuly’e çeşitli hediyeler takdim etti. Ziyarette ayrıca Başkan Köse’den, Türk […]

SAFRANBOLU YESEVİ’NİN ŞEHRİ İLE KARDEŞ OLUYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 13 Şubat 2021 - 18:00 'de eklendi ve 16 Kez Okundu


Bir dizi ziyaretler için Karabük’e gelen Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, pandemi döneminde Kazakistan’daki Türk şirketlerinin sayısının yüzde 20 artığını söyledi.
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Karabük temasları kapsamında ilk ziyaretini Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye yaptı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Köse, Büyükelçi Saparbekuly’e çeşitli hediyeler takdim etti. Ziyarette ayrıca Başkan Köse’den, Türk Dünyasının ortak kültürel değerlerini ve Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesini bünyesinde barındıran Türkistan şehri ile kardeş şehir olma talebi geldi. Büyükelçi Saparbekuly konuyla bizzat ilgileneceğini ve Türkistan Valiliği nezdinde gerekli girişimleri başlatacağını ifade etti.

Ardından Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Saparbekuly, TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Hayri Boyacı ve Meclis Üyesi Fatih Aygün ile bir araya geldi. Görüşmede Türk firmalarının Kazakistan’daki yatırım faaliyetleri, hedef ve beklentileri ve iki ülke arasında ticari ve ekonomik iş birliğinin artırılması imkanları değerlendirildi.
Büyükelçi Saparbekuly daha sonra Karabük’ün ihracatçı firmalarından Rolmak Döküm, Akort Ayakkabı, Çelikoğlu Demir Çelik ve Başak Tekstilde incelemelerde bulundu, yetkililerden üretimler hakkında bilgiler aldı

“Demir çelik hammaddesi üretimi olarak burası farklı bir teknoloji”
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan’da demir çelik üretimde dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olduğunu belirterek, “Hem demir çelik hammaddesi hem de üretimi olarak burası farklı bir teknoloji. Kazakistan’da bunun gibi üretim teknolojisi henüz yok. Bizde bu üretimin nasıl yapıldığını görmüş bulunmaktayız. İnşallah yine Türkiye’deki ve diğer ülke üreticileri olsun Kazakistan’da görmek isteriz. Bu tür ileri teknoloji ile katma değerli demir çelik üzerindeki üretimlerin olması gurur duyulması gereken bir şey. İnşallah Kazakistan-Türkiye arasındaki ekonomik ticari yatırımlarımız gelişir. Çünkü Kazakistan eski Sovyetler coğrafyasında hem Orta Asya’daki yatırım çeken ülkelerden birisi” diye konuştu.

“Pandemi döneminde Türk şirketlerinin sayısı yüzde 20 arttı”
Kazakistan’ın yatırım yapılabilecek dünyadaki en iyi 25 ülkeden birisi olduğunu ifade eden Saparbekuly, “Günümüzde Kazakistan’da en çok çalışan yatırımcılar arasında başta Türk yatırımcıları gelmektedir. 3 bine yakın Türk şirketleri faaliyet göstermektedir. Son 1 senede pandemi döneminde Türk şirketlerinin sayısı yüzde 20 artmıştır. Bu da gurur verici bir şey. Fırsat olarak görüyorum” dedi.

“Türkiye’nin ticaret hacmindeki payı altıncı sıraya yükseldi”
Kazakistan’da sanayi yatırımında Türkiye’nin ilk 3 yatırımcıdan biri olduğunu söyleyen Saparbekuly, “Son 2 yılda Türkiye’den gelen yatırımcılar yüzde 14 pozisyonunda yükselmiş. İnşallah bunun sayısını arttırmayı düşünüyoruz. Pandemiye rağmen ticaretimizde yüzde 5’lik bir daralma var. Ama bu çerçevede Kazakistan’daki genel ticaret hacminde Türkiye’nin payı yedinci sıradan altıncı sıraya yükseldi” ifadelerine ver yerdi.

YORUMLAR


    0 YORUM