Safranbolu Sakin Şehir olmalı

Cittaslow, yani Sakin Şehir hareketi, 1999 yılında başlamış ve ilk Sakin Şehir olarak İtalya’nın Toskana eyaletinde bulunan Chianti şehri seçilmiş. Hareket, yaşamın gün geçtikçe hızlanmasından ve “günler, aylar artık ne kadar da hızlı geçiyor” diye şikâyet ettiğimiz  modern çağımızda sakinliği, yavaşlığı ve akmakta olan zamanı hissederek yaşamanın önemini vurguluyor.  Sakin Şehir hareketinin temelinde yatan en önemli eleştiri, fastfood anlayışına yönelik. […]

Safranbolu Sakin Şehir olmalı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 18 Ağustos 2019 - 5:05 'de eklendi ve 411 Kez Okundu


Cittaslow, yani Sakin Şehir hareketi, 1999 yılında başlamış ve ilk Sakin Şehir olarak İtalya’nın Toskana eyaletinde bulunan Chianti şehri seçilmiş.

Hareket, yaşamın gün geçtikçe hızlanmasından ve “günler, aylar artık ne kadar da hızlı geçiyor” diye şikâyet ettiğimiz  modern çağımızda sakinliği, yavaşlığı ve akmakta olan zamanı hissederek yaşamanın önemini vurguluyor.  Sakin Şehir hareketinin temelinde yatan en önemli eleştiri, fastfood anlayışına yönelik. Franchising zincirleri, fastfood restoranları yerine, yerel lokantaların desteklenmesini amaç edinmiş bir hareket kısacası.

Tabi Sakin Şehirler listesine girmenin de şartları var. Geleneksel yapıların korunması, trafiğin azaltılması, yerel ürünlerin kullanılması, yenilenebilir enerji kullanılması, fastfood dükkânları yerine yerel yemeklerin sunulduğu restoranların desteklenmesi, eski yapıların restore edilmesi, gürültü kirliliğinin engellenmesi, hava kalitesinin yükseltilmesi, organik ürün üretilmesi ve el sanatlarının korunması birliğe üye olmak için aranan belli başlı şartlardan bazıları.

Ülkemizden Sakin Şehir Hareketine katılan ilk şehir İzmir Seferihisar. Bugünlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tunç Soyer bu işi çok güzel başarmış. Soyer, Seferihisar’da edindiği alışkanlıkları bugünde halen sürdürüyor ve işine bisikletle gidiyor. Birlik üyesi şehirler arasında Taraklı, Mudurnu, Göynük ve Gerze gibi bölgemizden de şehirler var.

Bunları neden gündeme getirdik?

Son günlerde bir linç kampanyası almış başını gidiyor.

Vay efendim Safranbolu Belediye Başkanı ikramı yasaklamış, yok efendim müziği susturmuş.

Kimsenin müziği susturduğu filan yok. Ben şahsen hafta sonu Safranbolu’da bir mekanda idim ve canlı müzik vardı. Ama usulüne uygun vardı. Kimse kusura bakmasın, birilerinin yüksek seste müzik dinleme isteği kadar, birilerinin de sessiz bir ortamda uyuma ve dinlenme hakkı var. Bu kadar insan, Bodrum, Antalya, Marmaris gibi yerler yerine, Safranbolu’yu tercih ediyorsa, sanırız sessiz bir ortam arayışları da bunda önemli bir etkendir.

Bir diğer konu ise ikram konusu. İkram yapacak insan illa bu ikramı kapının önünde yapacak diye bir mecburiyet var mı? Madem bu kadar misafirperversiniz, müşteri içeri girerse ikramımızı yapar, ürünlerinizi tattırırsınız.

Peki, aynı uygulamayı tüm firmalar neden yapmıyor? Safrantat gibi, İmren gibi kendilerine güvenen markaların şubelerine girdiğinizde tüm ürünleri masanın üzerine buluyor, istediğinizi tadıp, beğendiğinizi alabiliyorsunuz. Kimse sizi kapının önünde otogardaki çığırtkanlar gibi rahatsız etmiyor.

Asıl sorgulanması gereken şu; bir ürün bir yerde 20 lira iken, diğer tarafta nasıl 5 lira? Bunun gerekli denetimleri yapılmalı, kurallara uygun şekilde üretim yapan firmalara “Coğrafi İşaret Kullanım Belgesi” verilmeli ve Safranbolu Lokumu koruma altına alınmalı. Çünkü bırakın Safranbolu’yu, yol boyundaki tesisler bile Üzerlerinde “Safranbolu Lokumu” yazan ancak içinde ne olduğu belli olmayan ürünlerle doldu taştı.

Markalarımıza sahip çıkalım. Yalan yanlış anlatımlarla turizmdeki en önemli değerimizi ülke genelinde itibarsızlaştırıp murdar etmeyelim, bindiğimiz dalı kesmeyelim.

Eski Çarşı’yı günün belli saatleri haricinde araç trafiğine kapatalım. Gerekirse bölgedeki turizm oteller müşterileri için ringler düzenlesinler. Sonuçta Safranbolu’yu gezmeye gelen araçla gezmek için gelmiyor. Yürümek, tarihi ve kültürel güzellikleri görmek istiyor.

Kısacası Safranbolu’yu Sakin Şehirler listesinde yer alan bir şehir haline getirelim.

 

YORUMLAR


    0 YORUM