SAFRANBOLU SAFRANI ARTIK GAGAUZYA BAHÇELERİNDE AÇIYOR

İstanbul’da tekstil sektöründe çalışırken Malatyalı emlak danışmanı Ercan Sert ile hayatını birleştiren Gagauzyalı gelin Ludmila Sert, Safranbolu’dan getirdiği soğanlarla Gagauzya’daki köyüne Safran tarlası kurdu. UNESCO Dünya Kültür Mirası Safranbolu’ya ismini de veren altın bitki Safran artık Gagauzya tarlalarında çiçek açıyor. İstanbul’daki işlerini bırakıp, Gagauzya’ya dönen Ludmila-Ercan Sert çifti, Safranbolu’dan getirdikleri Safran soğanları ile Gagauz gelinin […]

SAFRANBOLU SAFRANI ARTIK GAGAUZYA BAHÇELERİNDE AÇIYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 08 Mayıs 2021 - 13:28 'de eklendi ve 50 Kez Okundu


İstanbul’da tekstil sektöründe çalışırken Malatyalı emlak danışmanı Ercan Sert ile hayatını birleştiren Gagauzyalı gelin Ludmila Sert, Safranbolu’dan getirdiği soğanlarla Gagauzya’daki köyüne Safran tarlası kurdu.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Safranbolu’ya ismini de veren altın bitki Safran artık Gagauzya tarlalarında çiçek açıyor.

İstanbul’daki işlerini bırakıp, Gagauzya’ya dönen Ludmila-Ercan Sert çifti, Safranbolu’dan getirdikleri Safran soğanları ile Gagauz gelinin köyü Beşalma’da Safran üretiyor.

Gagauzya’nın toprağının ve ikliminin Safran üretimi için oldukça uygun olduğunu belirten çift; “İstanbul’un yoğun temposundan sıkıldık ve köyümüze dönerek tarımla uğraşmaya karar verdik. Moldova ve Gagauzya aslında komünizm döneminde çok ciddi tarım yapılan bir ülke. Uçsuz bucaksız üzüm bağları, meyve bahçeleri, arpa, buğday ve ayçiçek tarlaları ile yıllarca Sovyetler Birliğini doyuran bölgelerden birisi. Biz farklı bir üretim yapalım istedik ve işe de Safranbolu’dan getirdiğimiz soğanlarla Safran üreterek başladık. İlk yıl deneme amaçlı dikim yaptığımız 500 metrekare tarlamızdan 500 gram ürün aldık. İklim ve toprak çok uygun, hedefimiz üretimi artırmak. Deneme amaçlı internet sitelerine koyduğumuz satış ilanlarına inanılmaz derecede ilgi oldu ve ciddi bir talep aldık. Hatta Romanya ve Ukrayna gibi çevre ülkelerden de talepler oldu. Satış fiyatı da Safranbolu’nun çok çok üzerinde. Bunun dışında birde badem bahçesi kurduk. İfade ettiğimiz gibi topraklarımız çok verimli ve ne ekersen yetişiyor. Bizde bu avantajı değerlendirip üretime dönüştürüyoruz. Diğer taraftan da yanımızda çalıştırdığımız insanlar aracılığıyla köylülerimize modern tarımı öğretiyoruz” şeklinde görüşlerini belirttiler.

YORUMLAR


    0 YORUM