RAHMETLİNİN PROJELERİNİ YARIM BIRAKMAYIN!

Yaklaşık bir haftadır yutkunuyorum. “Bırak başkaları yazsın, sen yazma, hissi davrandığını düşünebilirler” diyorum. Ama sustukça da diğer insanlara haksızlık ettiğimizi düşünüyorum. Konu malum. Şu, üniversitenin isminin değiştirilmesi kampanyası…. Gerçekten tuhaf bir şehirde yaşıyoruz. Yaşananları anlamakta güçlük çekiyoruz.! Bir taraftan malıyla, mülküyle, yatırımlarıyla bu şehre katma değer sağlayan, bu memleketin insanına yaklaşık yarım asırdır iş ve […]

RAHMETLİNİN PROJELERİNİ YARIM BIRAKMAYIN!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 12 Mayıs 2021 - 0:26 'de eklendi ve 376 Kez Okundu


Yaklaşık bir haftadır yutkunuyorum. “Bırak başkaları yazsın, sen yazma, hissi davrandığını düşünebilirler” diyorum. Ama sustukça da diğer insanlara haksızlık ettiğimizi düşünüyorum. Konu malum. Şu, üniversitenin isminin değiştirilmesi kampanyası….

Gerçekten tuhaf bir şehirde yaşıyoruz. Yaşananları anlamakta güçlük çekiyoruz.!

Bir taraftan malıyla, mülküyle, yatırımlarıyla bu şehre katma değer sağlayan, bu memleketin insanına yaklaşık yarım asırdır iş ve aş sağlayan Çebi’lere, Yazıcı’lara, Erhallar’a laz,

Yolbulan’lara, Yücel’lere Kayserili,

Pehlivan Baylan’a Gümüşhaneli diyoruz.

Tüm yatırımları bu şehirde olan ve kurduğu şirket ülke genelinde ilk 500’de yer alan Kamil Güleç’i her gün adeta dövüyoruz, diğer taraftan da profesyonel bir yöneticinin isminin üniversiteye verilmesi için kampanya başlatıyoruz! Ha bu arada; rahmetlinin mensubu olduğu parti KARDEMİR’e yönetici atayınca da; “Karabük’te adam mı yok?” diyoruz.

Peki, rahmetlinin isminin üniversiteye verilmesi neden isteniyor? Başta üniversite olmak üzere, Karabük’e yaptığı hizmetlerden dolayı.

Peki, ömrünü bu şehre üniversite kurmaya adamış, bu uğurda çalışırken işini gücünü kaybetmiş Hamit Çepni’yi hiç hatırlayan var mı?

“ Bir paket sigara alma, üniversiteye bir tuğlada sen koy” kampanyası başlatarak, kapı kapı dolaşan rahmetli Osman Natıroğlu ve Allah uzun ömürler versin, İbrahim Pelenkoğlu ne olacak?

Beni affetsin, şimdi ismini hatırlayamadığım, oğlunun adına derslik yaptıran şehit anasını nereye koyacaksınız?

İlk fakülteyi yaptıran merhum Mutullah Yolbulan’ın,

Spor Salonunu yaptıran merhum Gökşen Yücel’in,

Türkiye’nin en modern kütüphanelerinden birini üniversiteye kazandıran Kamil Güleç’in,

Mühendislik fakültesini, Demir Çelik Enstitüsünü ve daha birçok binayı finanse eden KARDEMİR yöneticilerinin hiç mi katkısı yok Karabük Üniversitesinin bu günlere gelmesinde?

Efendim neymiş; “Rahmetli yaptırmış…” İyi de diğerleri yapmış, parayı vermiş. Zaten görevi değil midir yaptırmak?

Bir yöneticinin görevi nedir?

Atandığı yeri en iyi şekilde yönetmektir. O da öyle yapmış birilerine göre ve iyi yönetmiş. ( Bize göre o da tartışılır da, inançlarımız gereği o konulara girmeyeceğiz)

Yönetiminin karşılığını da hem maddi, hem manevi olarak fazlasıyla almış. Sınav gözetmenliği ücretinden döner sermayesine, rektörlük maaşından YURTKUR Yönetim Kurulu Başkanlığı huzur hakkına kadar birçok maddi kazanım elde etmiş. Yardımcı Doçent olarak geldiği şehirde rektör olmuş, bu şehir onu bağrına basmış ve milletvekili yapmış. O görevinde de verdiği önerge ile; “Milletvekilliği biten akademisyenler eski görevlerine geri dönerler ve hem emekli milletvekilliği, hem de akademisyenlik maaşı alırlar” önergesini kanunlaştırarak hem maddi, hem de manevi kazanım elde etmiş ve ne yazık ki çok genç yaşta emri hak vaki olmuş.

Şimdi birileri vefadan bahsediyor, kampanyalar düzenliyor.

Peki, bu Karabük sevdalıları, vefalı Karabüklüler; YÖK bu şehrin yetiştirdiği dünya çapındaki yapımcı Türker İnanoğlu’nun cebinden yaptırdığı İletişim Fakültesine isminin verilmesine karşı çıkarken neredeydi?

Bir soru daha soralım; Mutullah Yolbulan’ın, Mustafa Yazıcı’nın, Metin Türker’in mezarı nerede?

Peki, rahmetliyi nereye defnettiniz?

 

Sayın Uysal’ın iki hayali vardı. Bunlardan biri; şehir merkezinden üniversiteye raylı sistem kurup, hem öğrencileri taşımayı, hem de Raylı Sistemler Mühendisliğinde okuyan öğrencileri uygulamalı olarak eğitmek istiyordu. Bir diğeri de malum havalimanı projesiydi.

Rahmetli için kampanya başlatan sosyal medya fenomenlerine bir tavsiyemiz var; iktidar sizsiniz, güç sizin elinizde, meclisten çıkarttığınız önergeyi hayata geçirin, havaalanını yapın ve ismini de “Prof. Dr. Burhanettin Uysal Havaalanı” koyun….

 

Bu vesile ile Prof. Dr. Sayın Burhanettin Uysal’ı rahmetle anıyor, şehrimize verdiği hizmetlerden dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun…

YORUMLAR


    1 YORUM

    • Nurfer Yukselen 13 Mayıs 2021

      Tesekkurler cok guzel ifade etmişsiniz

      Cevapla