Prof. Dr. Fethi Toker

Bilim İnsanı-ÖSYM Başkanı 25 Ekim 1932 tarihinde Safranbolu’da doğdu. İlkokulu Kalealtı ve Gümüş İlkokullarında, ortaokulu ise Safranbolu’da ortaokul olmadığı için Kastamonu Ortaokulu’nda okudu. 1951 yılında Edirne İlköğretmen Okulu’ndan, 1958 yılında da Gazi Eğitim Enstitüsü Pedogoji Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Amerika Birleşik Devletlerine gitti, New York’ta Teachers College, Columbia […]

Prof. Dr. Fethi Toker
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 17 Haziran 2019 - 6:34 'de eklendi ve 5.467 Kez Okundu


Bilim İnsanı-ÖSYM Başkanı

25 Ekim 1932 tarihinde Safranbolu’da doğdu. İlkokulu Kalealtı ve Gümüş İlkokullarında, ortaokulu ise Safranbolu’da ortaokul olmadığı için Kastamonu Ortaokulu’nda okudu.

1951 yılında Edirne İlköğretmen Okulu’ndan, 1958 yılında da Gazi Eğitim Enstitüsü Pedogoji Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Amerika Birleşik Devletlerine gitti, New York’ta Teachers College, Columbia Üniversity’de lisans eğitimini tamamladı, master yaptı. 1970 yılında Hacettepe Üniversitesi bursu ile yeniden Amerika Birleşik Devletlerine giden Fethi Toker, Üniversity of California at Los Angeles’te psikoloji dalında doktora eğitimini tamamladı.

Yurda dönüşünün ardından Şanlıurfa’da ilkokul öğretmenliği, Malatya Akçadağ Öğretmen Okulu’nda Meslek Dersleri Öğretmenliği yapan Fethi Toker, 1965-69 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Test ve Araştırma Bürosunda uzman olarak görev yaptı. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesine naklolan Toker, tıp fakültesinde psikoloji ve sağlık eğitimi dersleri, aynı üniversitenin psikoloji bölümünde de endüstri psikolojisi dersleri okuttu.

1975-83 yılları arasında Öğrenci Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) yarı zamanlı olarak çalışmaya başlayan ve Araştırma Bölüm Başkanlığı da yapan Fethi Toker, 1983 yılından itibaren ÖSYM Başkan Yardımcılığı, Kurucu Başkan Prof. Dr. Altan Günalp’in vefatını üzerine ise 1988 yılından itibaren ÖSYM Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1993 yılında kendi isteğiyle görevinden ayrılan Prof. Dr. Fethi Toker, üç yıl boyunca ÖSYM’de danışmanlık yapmış, 1996 yılında yeniden ÖSYM Başkanlığı görevine getirilen Toker, 2002 yılında emekli olmuştur.

Ünlü bilim insanımız adına memleketi Safranbolu’da, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bulunmaktadır.

YORUMLAR


    0 YORUM