PATRONLAR YENİ DÖNEMDEN UMUTLU

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin, şehrin ve iş dünyasının beklentilerini sıralayan açıklamasından sonra bir açıklamada Karabük’ün lokomotif sektörü olan demir çelikçileri temsil eden Haddeciler Derneğinden geldi. Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, KARDEMİR yönetiminden beklentilerini sıraladıkları açıklamasında; “Beklentimiz kişilere yakınlık yerine, liyakat ve ehliyet ölçülerini önceleyen ve performans kriterlerine göre üst görevlere atama […]

PATRONLAR YENİ DÖNEMDEN UMUTLU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 09 Kasım 2020 - 23:21 'de eklendi ve 91 Kez Okundu


Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin, şehrin ve iş dünyasının beklentilerini sıralayan açıklamasından sonra bir açıklamada Karabük’ün lokomotif sektörü olan demir çelikçileri temsil eden Haddeciler Derneğinden geldi. Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, KARDEMİR yönetiminden beklentilerini sıraladıkları açıklamasında; “Beklentimiz kişilere yakınlık yerine, liyakat ve ehliyet ölçülerini önceleyen ve performans kriterlerine göre üst görevlere atama yapan bir politikanın uygulamaya konmasıdır.” dedi

Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“KARDEMİR yöremiz ve ülkemiz için müstesna bir kuruluştur. Bir cumhuriyet kenti olan Karabük, varlığını KARDEMİR’e borçludur. 14 haneli bir köy KARDEMİR faaliyete geçmesinden sonra büyüyerek modern bir vilayete dönüşmüştür. Bu nedenle Karabük ekonomisinin can damarı KARDEMİR’dir. KARDEMİR sayesinde hem ilimizde, hem de ülke çapında önemli tesis ve yatırımlar hayata geçmiş,  ayrıca yöremizdeki haddehanelerin  ana tedarikçisi olmuştur. Nitekim Karabük’te doğan ve ülke çapında faaliyet gösteren 22 üye kuruluşumuz ülkemizin demir çelik ihracatına ciddi katkılar sağlamaktadır.

Bu yüzden Haddeciler Derneği üyeleri olarak KARDEMİR ve Karabük ilimizle uzun yıllara dayanan çok köklü ve derin bir gönül bağımız bulunmaktadır. Karşılıklı güven ve ülke çıkarlarını gözeten ticari işbirliğine dayalı ilişkilerimizin daha da güçlendirilerek sürdürülmesi en büyük temennimizdir.

Meşhur bir atasözümüz vardır;  “Yiğidi öldür ama hakkını yeme”  diye. KARDEMİR’in özelleştiği 1995 yılında 600 bin ton olan sıvı çelik kapasitesinin  yaptığı doğru yatırımlarla 2020 yılı itibarıyla 2.5 milyon tona çıkaran, ürün gamını çeşitlendirip genişleten ve 1939’da faaliyete geçen tesisi yenileyerek modernize eden KARDEMİR yönetiminde her kademede görev yapmış tüm görevlilere en içten teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.

Maalesef son zamanlarda hissedarlar arasında bazı ihtilafların ve çıkar çatışmalarının zuhur ettiği duyumlarını alıyorduk. Daha önce ifade ettiğimiz gibi Karabük’ün varlık sebebi ve can damarı olan metal sektöründeki çalışanlar ve ilgili hizmet sektörü de dikkate alındığında binlerce ailenin geçim kaynağı olan KARDEMİR’in iyi yönetilmesi ilimizin huzur ve güvenliği açısından da hayatı önem arz etmektedir.  Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya ciddi bir duyarlılık gösterdiğini 2 Kasım 2020 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısında yeni yönetim kurulunun teşekkülünden anlamaktayız.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza gösterdikleri hassasiyet ve KARDEMİR’e sahip çıkmalarından dolayı şükranlarımızı arz ederiz. Yeni Yönetim Kurulu Üyelerini her ne kadar sektörden tanımasak da öz geçmişlerinden kendi sahalarında donanımlı, liyakatli ve deneyimli kişilerden oluştuğunu görüyoruz. Başta Yönetim Kurulu Başkanı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Alparslan Bayraktar olmak üzere yeni Yönetim Kurulu Üyelerini içtenlikle kutlar, üstlendikleri görevlerinde üstün başarılar dileriz.

Yeni Yönetim Kurulunun bu ağır ancak, o ölçüde onurlu yükün altından adalet ve hakkaniyet temelinde yeni strateji ve yöntemlerle kalkacağına olan inancımız tamdır. Bizler Haddeciler Derneği Üyeleri olarak yeni yönetime talep edilmesi halinde her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu açıkça ifade etmek isteriz. Kim KARDEMİR’e hizmet ederse, katkı sağlarsa Karabük halkına hizmet etmiş olur. Bugüne kadar daima haktan, adaletten, doğruluktan yana olduk. Varsa haksızlıkların, yanlışların karşısında durduk, bundan sonra da aynı anlayışla hareket edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

Şu hususlara da değinmenin yararlı olacağı kanaatindeyiz.

KARDEMİR’in karlılık ve verimlilik esaslarına göre yönetilebilmesi için insan kaynakları politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Beklentimiz kişilere yakınlık yerine liyakat ve ehliyet ölçülerini önceleyen ve performans kriterlerine göre üst görevlere atama yapan bir politikanın uygulamaya konmasıdır.

KARDEMİR ağır profil, kangal filmaşin ve ray gibi Türkiye’de ana üreticisi olduğu katma değerleri yüksek ürün gamına sahiptir ve ihracat potansiyeli yüksektir. Ancak bugüne kadar ürünlerinin yurt dışına ihracı konusunda yeterli gayret gösterilmemiştir. Yeni Yönetimin bu alanda başarılı olacağına inanıyoruz.

KARDEMİR lojistik açısından büyük ölçüde Eren Enerji Limanına bağımlıdır. Liman idaresine oldukça yüksek tahmil, tahliye, ardiye, stok ve nakliye ücretleri ödenmektedir. KARDEMİR’in Filyos Limanı faaliyete geçinceye kadar ERDEMİR Limanını kullanması halinde maliyetlerde ciddi bir avantaj sağlayacağı kanaatindeyiz.

KARDEMİR’in yeni yönetim kuruluna Karabük’e hoş geldiniz diyor, üstün başarı dileklerimizle Karabük’e ve ülkemize hayırlı uğurlu olması temennimizi kamuoyunun dikkatlerine arz ediyoruz.”

YORUMLAR


    0 YORUM