Nezihe Aycan Kadıoğlu

Nezihe AYCAN KADIOĞLU Öğretmen- Toplum Gönüllüsü 1926 yılında Safranbolu’da dünyaya gelen Nezihe Aycan Kadıoğlu, aynı zamanda ilköğrenimini de yaptığı Kalealtı İlkokulunda öğretmen olarak meslek hayatına başlamış ve dönemin takdir edilen öğretmenlerinden biri olmuştur. Aynı aileden üç kuşak onun eğitiminden geçmiştir. Öğretmenlik aşkını “Safranbolu’da 10 bin çocuğum var” cümleleriyle anlatmıştır. Nezihe Aycan Kadıoğlu’nun memleketine aşkı yalnızca […]

Nezihe Aycan Kadıoğlu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 14 Haziran 2019 - 19:00 'de eklendi ve 408 Kez Okundu


Nezihe AYCAN KADIOĞLU

Öğretmen- Toplum Gönüllüsü

1926 yılında Safranbolu’da dünyaya gelen Nezihe Aycan Kadıoğlu, aynı zamanda ilköğrenimini de yaptığı Kalealtı İlkokulunda öğretmen olarak meslek hayatına başlamış ve dönemin takdir edilen öğretmenlerinden biri olmuştur. Aynı aileden üç kuşak onun eğitiminden geçmiştir. Öğretmenlik aşkını “Safranbolu’da 10 bin çocuğum var” cümleleriyle anlatmıştır.

Nezihe Aycan Kadıoğlu’nun memleketine aşkı yalnızca kültürel mirasa el atmakla kalmamış, idealist bir öğretmen olarak okul müsamerelerinde yaptığı değişiklerle de takdir toplamıştır. Bütün okulların ortak yılsonu müsameresi düzenlemesi geleneğine son vermiş ve kendi başına bir müsamere gerçekleştirmiştir. 1962 yılında ilkokul öğrencilerinden oluşan bir mehter takımı kurmuştur. Her bayramda “Ceddin deden neslin baban” marşlarıyla Safranbolu sokaklarını inletmiştir.

Nezihe Aycan Kadıoğlu; her fırsatta Safranbolu’nun geçmişini ve özünü anlatmaya çalışan ve Safranbolu’nun tarihi konaklarının korunması için büyük çaba gösteren bir Safranbolu Aşığı” olarak bilinirdi.

Son anına kadar enerjisinden hiçbir şey kaybetmeyen, özellikle yöresel yemeklerin birçoğunu günümüze taşıyan ve atalarımızın bize bıraktığı soyut mirasın bekçiliği niteliğinde görev yapan Nezihe öğretmen, şehirle birlikte anılan birkaç müstesna isimden birisidir.

Safranbolu’nun tanıtımına yönelik tüm etkinliklerde gönüllü olarak yer alan, Safranbolu Meslek Yüksekokulu tarafından hayatı belgeselleştirilen, Karabük ve Safranbolu’nun sevilen, sayılan eğitim gönüllüsü Nezihe Aycan Kadıoğlu, 23 Ocak 2013 tarihinde 87 yaşında hayatını kaybetti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM