Neden Faruk Özlü?

AK Parti 31 Mart’taki yerel seçimlere birçok şehirde son derece önemli ve marka isimlerle katılıyor. Onlardan biri de şüphesiz, Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü. Peki, neden Faruk Özlü? Ak Parti neden Faruk Özlü’yü aday gösterdi ve Düzce seçmeni sandıkta neden Özlü’yü tercih etmeli? Her şeyden önce belediyecilik bir proje işi. Faruk Özlü’de tam […]

Neden Faruk Özlü?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 07 Ocak 2019 - 3:20 'de eklendi ve 256 Kez Okundu


AK Parti 31 Mart’taki yerel seçimlere birçok şehirde son derece önemli ve marka isimlerle katılıyor. Onlardan biri de şüphesiz, Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü.

Peki, neden Faruk Özlü?

Ak Parti neden Faruk Özlü’yü aday gösterdi ve Düzce seçmeni sandıkta neden Özlü’yü tercih etmeli?

Her şeyden önce belediyecilik bir proje işi. Faruk Özlü’de tam bir proje adamı. Yurtdışında Proje Mühendisliği Eğitimi alan Sayın Özlü, bürokrat olarak Savunma Sanayii Müsteşarlığında, bakan olarak da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda başta yerli otomobil olmak üzere birçok milli projeye imza atarak bu günlere geldi. Şimdi sıra Düzce için yeni projeler üretmede.

Faruk Özlü aynı zamanda üst düzey bir yönetici. Harvard gibi dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde Üst Düzey Yöneticilik Eğitim almış, bu alandaki bilgi ve becerilerini devletimizin değişik kademelerindeki hizmetlerinde yaklaşık çeyrek asırdır kullanmış bir isim. Onun liderliğindeki Düzce Belediyesi yönetilme problemi yaşamaz ve kurumsal bir yapıya bürünür.

Düzce ölçeğindeki iller için Ankara’dan alınacak hizmet ve ödeneklerde siyasetçilerin güçleri çok önemli. Düzce’de de Sayın Özlü’den daha güçlüsü yok. Çünkü başta bakanlar olmak üzere, mevcut Ankara yönetiminin büyük çoğunluğu kendisinin arkadaşı. Bu da Ankara’dan alınacak hizmetlerde Düzce’ye ciddi bir katkı sağlar, diğer illerin bir adım ötesine geçirir.

Faruk Özlü’nün yöneteceği Düzce için bir diğer avantajda şüphesiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacaktır. Çünkü bakanlığı döneminde kendisinin başbakanlığını yapan Sayın Binali Yıldırım’ın yöneteceği büyükşehir belediyesinin tüm kapıları, Faruk Özlü ve Düzce Belediyesine ardına kadar açık olacaktır.

Faruk Özlü bir siyasetçiden çok, bir devlet adamıdır. Beyefendi kişiliği ve toplumun her kesimine eşit siyaset anlayışı ile Düzce’nin tüm katmanlarına rahatlıkla ulaşabilir, onlarla sıcak diyaloglar kurabilir, “adil ve katılımcı belediyecilik” anlayışını hayata geçirebilir. Kısacası Sayın Özlü üç-beş zenginin, siyaseti rant için yapan birkaç kasaba kurnazının başkanı değil, tüm Düzce’nin başkanı olur. Zaten isminin açıklanmasının hemen ardından başlayan doğum sancılarının büyük bölümünün nedeni de budur.

Gelelim “Aday neden Faruk Özlü?” sorusunun cevabına;

Bir kere Ak Parti ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan böylesine güçlü bir isim ile Düzce seçmenine şu mesajı verdi; “Bizim için değerlisiniz, size bakanlık yapmış, A Takımında yer almış bir ismi aday olarak sunuyoruz, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve geçmişte yaşanan sıkıntılar yaşanmayacak”

Faruk Özlü’nün aday gösterilmesinin bir diğer nedeni ise, seçmenin MHP’ye kayışını durdurmak.

Faruk Özlü’nin 1. Sıra Adayı olduğu 7 Haziran 2015 Seçimlerinde Ak Parti Düzce’de % 59.38 oy alırken, MHP 15.77’de kaldı. Yine Özlü’nün 1. Sıra Adayı olduğu 1 Kasım Seçimlerinde Ak Parti oylarını 70.8’e yükseltirken, MHP 8.4’e geriledi ve her iki seçimde de AK Parti Düzce’yi 3-0 yaptı.

Ak Parti 24 Haziran Seçimlerinde ise Düzce’de tam anlamıyla bir şok yaşadı. Özlü’nün yer almadığı seçimlerde Ak Parti, 70.8’den 56.1’e gerilerken, MHP’de 8.4’ten 18.7’ye yükseldi ve tarihinde bir ilki gerçekleştirerek bir milletvekili çıkartmayı başardı.

Ve en önemli sebep; Ak Parti Genel Merkezi Düzce’yi bir tek Faruk Özlü ile garanti gördü.

Seçilirse ne olur?

Devletin zirvesi ile Ankara ile İstanbul ile iş dünyası ile son derece üst düzey diyalogları olan, milletvekilliği ve bakanlık yapan bir ismin Düzce Belediye Başkanı olması yalnızca merkez ilçeye değil, tüm Düzce’ye çok şey katar. Düzce’nin ağabeyi olur. Düzce kazanır, Düzceli kazanır….

YORUMLAR


    0 YORUM