Ne olacak bu şehrin trafiği?

Hep siyaset yazmayalım. Birazda toplumsal konulara dikkat çekelim. Şüphesiz ki, Karabük olarak en büyük sorunlarımızdan biri trafik. Bu şehir tam anlamıyla KANUNSUZLAR CENNETİ…! Bir kere Karabük şehrinin geneli AÇIK TIR GARAJI..! Siz, Öğlebeli çıkışını tır parkına kapatsanız ne olur, eskiden hiç değilse yalnızca oraya park ediyorlardı, şimdi tüm şehir geneli park alanı oldu. Onurpark’a çıkan […]

Ne olacak bu şehrin trafiği?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 08 Ekim 2018 - 0:01 'de eklendi ve 252 Kez Okundu


Hep siyaset yazmayalım. Birazda toplumsal konulara dikkat çekelim.

Şüphesiz ki, Karabük olarak en büyük sorunlarımızdan biri trafik. Bu şehir tam anlamıyla KANUNSUZLAR CENNETİ…!

Bir kere Karabük şehrinin geneli AÇIK TIR GARAJI..!

Siz, Öğlebeli çıkışını tır parkına kapatsanız ne olur, eskiden hiç değilse yalnızca oraya park ediyorlardı, şimdi tüm şehir geneli park alanı oldu. Onurpark’a çıkan bulvar tır parkı oldu, Esentepe-200 Evler arasındaki köprünün altı tır garajı oldu, hatta mahalle araları tır parkı oldu.

Çok iyi hatırlıyorum, meslek hayatımızın ilk yıllarında defalarca haberler yaptık; 5000 Evler’de, 100, Yıl’da, Kayabaşı’nda mahalle aralarına park edilen tırların ve kamyonların frenleri patlayıp, gece yarısı insanların yatak odalarına girdi. Şimdi buradan soruyoruz; Allah korusun, yarın bu olay bir kez daha tekrarlanırsa ve birkaç insanın canına mal olursa, bunun sorumlusu kim ya da kimler?

Bir diğer canavar kesimi ise, halk otobüsleri ve minibüsler. İki aracın yan yana geçmekte zorlandığı 100. Yıl’daki ana caddede adamlar birbirini solluyor. Okulların olduğu, çocukların oynadığı ara sokaklarda rampa aşağıya bir iniyorlar ki inanamazsınız. Bırakın önlerine çıkan bir çocuğu ya da yetişkini, küçük vasıta bir aracı bile önlerine katıp, kilometrelerce sürükleyecek bir hız ile gidiyorlar.

Peki, bunlar neden oluyor?

Çünkü Karabük’te trafik kontrolü, yalnızca günün belirli saatlerinde Yeşilmahalle bölgesinde çevre yoluna konulan radardan ve haftanın belirli günlerinde yapılan alkol kontrolünden ibaret.

O zaman bizde soralım;

Albay Karaoğlanoğlu’nda, bırakın sağa çift parkı, sola parklar ne olacak?

Türkiye, hatta Dünya’da, Karabük dışında bir yerde battı-çıktı içerisine park var mı?

DDY tarafından yaptırılan ucube üst geçidin altında; hem park, hem sağa, hem da sola gidiş nasıl bir mantık ve anlayış?

PTT Caddesi’nde kütüphane tarafı otopark. Peki, gün boyu yolun karşısına konvoy halinde sıralanan, hatta araçların dönüşlerini bile engelleyen trafik magandalarını bu şehirde, herhangi bir emniyet ya da belediye yetkilisi görmüyor mu?

Eski Şato Düğün Salonu önündeki otobüs durağına park eden araçları ve bunun sonucunda, halk otobüslerinin ikinci sırada yolcu indirip-bindirmek zorunda kaldığını ne zaman göreceksiniz? Eminiz ki, Güven Kavşağı’nda aracınızın içerisinde huma kuşu gibi oturduğunuz sürece bunları görmeyeceksiniz. Zaten gördüklerinize de herhangi bir yaptırım uygulamıyorsunuz. Bu arada, Menderes Caddesini, Evkur’un önünü ve Balıkpazarı’na kadar inen bölgeyi zaten yazmıyoruz, çünkü orası Allah’a emanet.

Şimdi gelelim bu şehrin en problemli bölgesi olan Dörtyol mevkiindeki trafik sorununa;

Şimdi kimse bana; ‘Orayı çözüyoruz, proje ihalesi tamamlandı, orada bir yonca üst geçit yapacağız ve sorunu çözeceğiz’ filan demeye kalkmasın. Çözemezsiniz, kısa sürede bunu yapamazsınız, çünkü deniz bitmiş!

Piyasada konuşulanlara göre, Karabük’ü bir komşu vilayete bağlayan yolu yapan firma iflas etti. Yıllardır bölgemizde iş yapan deve dişi gibi bir firma ise, devletten hakediş yapamadığı için alt taşeronlara para ödeyemiyor ve onlarda günü gelen çeklerini ödemek için iç makinelerini ve gayrimenkullerini satıyor. Sizde böyle bir ortamda çıkacak ve diyeceksiniz ki; ‘Biz yeni bir proje başlatacağız..’ İddia ediyorum başlatamazsınız. Büyük konuşmayayım belki de başlatabilirsiniz. Belki sizde, işimizin Allah’a kaldığını seçim öncesi görmüş ve bu nedenle icraat yapacak adamlar yerine, dua edecek adamları tercih etmiş olabilirsiniz!

Gelin; şehrin valisi, milletvekilleri, belediye başkanı bir masada buluşun, Dörtyol bölgesindeki trafik sorununu hafifletmek için, Namal Kavşağı olarak tanımlanan kavşağı Endüstri Meslek Lisesi önüne çekin. En azından Şirinevler ve Esentepe başta olmak üzere, o bölgedeki mahallelerde yaşayıp, 5000 evler, 100. Yıl ve Safranbolu tarafına gidecek insanlar Dörtyol Kavşağı’nı dolanmak zorunda kalmaz ve trafik bir nebze olsun hafifler.

 

YORUMLAR


    0 YORUM