Mutullah Yolbulan

Mutullah YOLBULAN İşadamı-Hayırsever Mutullah YOLBULAN, 1930 yılında Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Hacıvelet mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokulu Kayseri’de okuyan Mutullah YOLBULAN, 1946 yılında ortaokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına devam etmemiştir. Küçük çaplı ticaretle uğraşan babasının Kayseri yöresine ait halı, kilim, yemini gibi malları Karabük’e getirerek ticaret yapması ve ilerleyen yıllarda Karabük’te bir bakkal dükkânı […]

Mutullah Yolbulan
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 15 Haziran 2019 - 1:42 'de eklendi ve 701 Kez Okundu


Mutullah YOLBULAN

İşadamı-Hayırsever

Mutullah YOLBULAN, 1930 yılında Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Hacıvelet mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokulu Kayseri’de okuyan Mutullah YOLBULAN, 1946 yılında ortaokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına devam etmemiştir. Küçük çaplı ticaretle uğraşan babasının Kayseri yöresine ait halı, kilim, yemini gibi malları Karabük’e getirerek ticaret yapması ve ilerleyen yıllarda Karabük’te bir bakkal dükkânı satın alması 16 yaşındaki Mutullah YOLBULAN’ı Karabük’le tanıştırmıştır.

1946 yılının Haziran ayında Karabük’e gelen Mutullah YOLBULAN, babasının satın aldığı Sümer Bakkaliyesinde ticarete atılmış, yıllar sonra kendisini Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden birisi yapacak olan ilk ticaret bilgilerini bu bakkal dükkânında öğrenmiştir.

Mutullah YOLBULAN’ın küçük bir bakkal dükkânın da başlayan esnaflık yaşamı, Karabük’te sanayi ile birlikte hızla gelişen şehirleşmeye ve artan nüfusa paralel olarak 1962 yılına kadar her yıl biraz daha büyüyerek devam etmiştir.

Mutullah Yolbulan’ın demir çeliğin bizzat üretimine yönelmesi ise 1980’li yılların başlarında Karabük’teki özel bir haddehaneyi satın almasıyla başlamış, daha sonraki yıllarda Mersin ve İskenderun bölgelerinde kurdukları ve yeni satın aldıkları haddelerle devam etmiştir.

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının özelleştirilemediği takdirde kapatılmasını öngören 5 Nisan 1994 tarihli ekonomik kararlar ise Mutullah YOLBULAN’ın hayatında yeni bir dönemin başlangıcıdır.  Açıklanan karar, bütün Karabük’te büyük bir panik yaşanmasına neden olmuş ve endişe yaratmıştır.

Bu dönemde Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneğinin Başkanlığını yapmakta olan Mutullah YOLBULAN ise aksine sakindir ve soruna dönemin Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Kamil GÜLEÇ ile birlikte somut çözüm aramaktadır. Ona göre tek çare ise fabrikaya talip olmaktır.

Cesaretle alınan bu karar, Karabük Demir Çelik Fabrikalarında özelleşmenin yolunu açmış, Mutullah YOLBULAN daha sonra özelleştirme müzakerelerini yürütmek üzere Karabük’te kurulan 8 kişilik Müteşebbis Heyette görev almıştır. 30 Aralık 1994 tarihinde Karabük Demir Çelik Fabrikalarını özelleştirme kapsam ve programına alan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararının yayınlanmasından sonra, 1 Ocak 1995 tarihinde, Karabük Demir Çelik Fabrikaları Anonim Şirketinin Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Mutullah YOLBULAN,  fabrikaları devir almak üzere kurulan Kardemir Anonim Şirketinin de kurucu üyesidir.

Mutullah YOLBULAN, 30 Mart 1995 tarihinde Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Kardemir AŞ Müteşebbis Heyeti arasında imzalanan devir sözleşmesine de imza koymuş, fabrikaların devir alınmasından sonrada Kardemir AŞ’nin ilk yönetim kurulunda üye olarak görev yapmıştır.

Onun görev yaptığı dönemde Kardemir, fabrikada karlılık ve verimlilik artışı sağlayacak olan çok önemli yatırımları gerçekleştirmiştir.

1 Temmuz 1999 yılında Kardemir AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa ederek ayrılan Mutullah YOLBULAN, 14 Ağustos 2003 tarihinde gerçekleştirilen şirket genel kurulunda yeniden Yönetim Kuruluna seçilmiştir. 2005 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Mutullah Yolbulan, 1 Kasım 2017 tarihine kadar da bu görevini sürdürmüştür.

Eğitim hayatını, 1940’lı yılların şartlarında ortaokul ile sınırlandırmak zorunda kalan Mutullah Yolbulan, kendisi okuyamasa da eğitime her zaman önem vermiş, eğitim yatırımlarını gerek kendi imkanları ile gerekse Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Kardemir aracılığı ile her zaman desteklemiştir.

Karabük’te üniversite altyapısının oluşturulabilmesi için Fen Edebiyat Fakültesinin yapımını gerçekleştiren Mutullah YOLBULAN, yine, Mühendislik Fakültesi, Kapalı Spor Salonu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Demir Çelik Enstitüsü’nün Karabük Üniversitesine kazandırılmasına katkı vermiştir. Hayırsever işadamı bu hizmetleri sonucunda 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisince Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Mutullah Yolbulan 8 Nisan 2018 tarihinde vefat etmiştir.

YORUMLAR


    0 YORUM