Muhteşem cami dualarla ibadete açıldı

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin, annesi merhum Hacı Makbule Vergili adına yaptırdığı muhteşem caminin açılışı Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazında gerçekleştirildi. Cuma Namazı öncesi erçekleştirilen açılışa; Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Haddeciler Derneği Başkanı […]

Muhteşem cami dualarla ibadete açıldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 10 Mayıs 2019 - 16:39 'de eklendi ve 358 Kez Okundu


Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin, annesi merhum Hacı Makbule Vergili adına yaptırdığı muhteşem caminin açılışı Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazında gerçekleştirildi.

Cuma Namazı öncesi erçekleştirilen açılışa; Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Karabük Valisi Fuat Gürel; “Çok güzel bir ibadethanemizin açılışını yapıyoruz. İnsanlarımızın toplanıp ibadet ettiği camilerimiz bizim medeniyetimizin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Bit beldede cami varsa orada Müslümanlar, bizim inancımıza sahip insanlar var demektir. Ülkemizin her yöersinde camilerimiz var, bu camilerimiz ya bir hayırseverimiz, ya da birçok hayırseverimizin bir araya gelmesiyle yapılmakta. Bu camimizi de yaptırmak Belediye Başkanımıza nasip olmuş. Annesi adına yaptığı bu hayırı Allah kabul etsin diyelim” şeklinde konuştu.

Vali Gürel’in ardından Karabük belediye Başkanı Rafet Vergili’nin torunu Mithat Kütük tarafından yapılan dua katılımcılardan büyük beğeni alırken, Hacı Makbule Vergili Camii İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk tarafından yapılan duanın ardından açılış kurdelesinin kesilmesi ile  ibadete açıldı.

Hacı Makbule Vergili Camii

İlk olarak 1959 yılında inşaatına başlanarak, 1961 yılında Pembe Evler Camisi olarak yaklaşık 56 yıl hizmet veren cami, mahalle halkının ve dernek yönetiminin istekleri üzerine Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından 2017 yılında başlanan çalışmalar ile bugünkü durumuna getirildi.

Toplam 920 metrekarelik alan üzerine, 583 metrekare taban alanına, 1445 metrekare ve 3 kat olarak inşa edilen cami; Kur’an kursu, aşevi ve şadırvan bölümlerinden oluşmakta. Camiinin minaresi ise üçgen formatında ve betonarme yapıda olup, yüksekliği de 33 metre.

Karabük Belediye Başkanı Rafet vergili daha önce babası merhum Mehmet Vergili adına Karabük’te bir Fen Lisesi, memleketi Araç’ta ise kendi adına bir Meslek Yüksekokulu yaptırmıştı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM