Mehmet Vergili

İşadamı-Siyasetçi 1924 yılında Araç’ın Mesudiye Köyü’nde doğdu. Tahsil hayatının ardından Karabük’e gelerek Demir Çelik Fabrikalarında çalışmaya başladı. Fabrikayı kuran İngiliz mühendislerden haddecilik eğitimi alan Mehmet Vergili, fabrikanın ilk Türk hadde ustası olarak görev yaptı. Mehmet Vergili daha sonra Demir Çelik Fabrikalarındaki görevinden ayrılarak kendi işyerlerini kurdu, makine atölyesi, çivi üretimi ve kerestecilik gibi sektörlerde faaliyetlerde […]

Mehmet Vergili
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 17 Haziran 2019 - 6:48 'de eklendi ve 4.791 Kez Okundu


İşadamı-Siyasetçi

1924 yılında Araç’ın Mesudiye Köyü’nde doğdu. Tahsil hayatının ardından Karabük’e gelerek Demir Çelik Fabrikalarında çalışmaya başladı. Fabrikayı kuran İngiliz mühendislerden haddecilik eğitimi alan Mehmet Vergili, fabrikanın ilk Türk hadde ustası olarak görev yaptı.

Mehmet Vergili daha sonra Demir Çelik Fabrikalarındaki görevinden ayrılarak kendi işyerlerini kurdu, makine atölyesi, çivi üretimi ve kerestecilik gibi sektörlerde faaliyetlerde bulundu.

Mehmet Vergili ilerleyen yıllarda demir çelik sektöründe yatırımlara başlarken, 8 arkadaşıyla birlikte Karabük’te ilk haddehanesini kurdu.

Sektördeki faaliyetlerine 1965 yılında kayınbiraderi Nazım Çapraz ile kurduğu; Mehmet Vergili-Nazım Çapraz Kolektif Şirketi bünyesinde üretime başladıkları haddehane ile devam eden Vergili, 1981 yılında ikinci bir modern tesisi Karabük’e kazandırdı.

İş hayatının yanında aktif politikada da etkin bir şekilde yer alan Mehmet Vergili, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi kurucuları arasında yer alırken, 1973 yerel seçimlerinde Bağımsız Belediye Başkan Adayı oldu ve seçimleri yalnızca 50 oyla kaybetti.

Mehmet Vergili 1981 yılında vefat etti. Merhum işadamı adına Karabük’te, oğlu Rafet Vergili tarafından yaptırılan bir Fen Lisesi bulunmakta.

 

YORUMLAR


    0 YORUM