Kaybolan 7 kişiyi arama çalışması sürüyor

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde meydana gelen sel felaketinde kaybolan 4’ü çocuk 7 kişiyi arama çalışmaları 205 personelin katılımıyla hava, kara ve denizden yapılan aramalarla devam ediyor.  Düzce’de geçtiğimiz gün meydana gelen sel felaketinde Akçakoca ilçesi Esmahanım Köyünde kaybolan 4’ü çocuk 7 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Arama çalışmaları Sakarya AFAD’dan 12 personel ve 3 köpek, Bursa […]

Kaybolan 7 kişiyi arama çalışması sürüyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 19 Temmuz 2019 - 16:33 'de eklendi ve 275 Kez Okundu


Düzce’nin Akçakoca ilçesinde meydana gelen sel felaketinde kaybolan 4’ü çocuk 7 kişiyi arama çalışmaları 205 personelin katılımıyla hava, kara ve denizden yapılan aramalarla devam ediyor. 
Düzce’de geçtiğimiz gün meydana gelen sel felaketinde Akçakoca ilçesi Esmahanım Köyünde kaybolan 4’ü çocuk 7 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Arama çalışmaları Sakarya AFAD’dan 12 personel ve 3 köpek, Bursa AFAD’dan 11 personel ve 1 köpek, Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne ait toplam 3 helikopter ve 1 uçak ile havadan ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca da kıyı ve denizden arama çalışmaları destekleniyor. Aramalar hakkında Düzce Valiliği’nden, yaşanan sel felaketiyle ilgili yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığından toplam 5 adet helikopter ile Sakarya ve Zonguldak AFAD ile Jandarma Arama Kurtarma personellerinin bölgeye sevk edildiği, hasar ve tespit çalışmalarına başlanıldığını belirtildi. Ayrıca, yaşanan afet nedeniyle acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla 500 bin TL Acil Yardım Ödeneği gönderildiği ifade edildi.
Düzce Valiliği, yürütülen çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamanın devamında, “Cumayeri ve Akçakoca ilçelerine bağlı köylerden toplam 219 vatandaş mahsur kaldıkları yerlerden kurtarılarak güvenli alanlara sevk edildi. Cumayeri, Akçakoca ve Gölyaka ilçe merkez ve köylerinde etkilenen toplam 24 yerleşim biriminde meydana gelen elektrik kesintilerinde onarım çalışmaları devam ediyor. Sel ve su baskınlarından etkilenen 135 vatandaş için barınma yerleri (öğrenci yurdu içerisinde) tahsis edilerek, 50 vatandaş yakınlarının yanına yerleştirildi.Türk Kızılay’ı tarafından bin 500 kişilik gıda dağıtımı gerçekleştirildi. Haberleşme hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla 1 Mobil Baz istasyonu kuruldu” denildi.
Ayrıca, diğer tüm çalışmaları yürütmek üzere sahada 205 personel, 30 araç, 8×8 araç ve 6 köpeğin yer aldığı belirtildi.

Acılı baba çocukları ile 10 gün önce görüşmüş

Düzce’de yaşanan sel felaketinde çocukları ve eşi kayıp olan acılı baba Erkan Kaplan, kendisinin evde olmadığını çocukları ve eşi ile 10 gün önce görüştüğünü haberi muhtardan öğrendiğini söyledi.
Düzce’nin Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde meydana gelen sel afetinde kaybolan şahısların arama çalışması ekipler tarafından sürdürülüyor. Yaşanan sel felaketinde birçok ev hasar gördü. Esmahanım köyünde dere yatağını doğru ise bir ev yattı.
Köyde yaşayan Yalçın İştürk, böyle korkunç bir sel daha önce yaşamadığını belirterek “O akşam saat 18’de başladı. Normal bir yağmur değil kovalar içinden boşalır gibi yağdı. 12 saat sürdü. Bu evi geçen sene yaptırdı için çok oturamadı. Bu sene 4 ay oturdu bu olay başına geldi. Tehlike kendini gösterince evi o gece tahliye ettiler yüksek yerlere çıktılar. Çok korkunç bir afet. Ben 77 yaşındayım böyle bir yağış, böyle bir sel görmedim. Çok seller gördüm bunun gibi korkunç bir afet görmedim” diye konuştu.
Davut Dağgül ise çocukların birinin selde ağaçta kaldığını belirterek “Gece saat 2 gibi gideceğini anladık. Sabah tamamen vurdu geçti zaten. Yakınlarımız kayboldu halen daha arama çalışmaları devam ediyor. Jandarma, AFAD ekipleri arıyorlar. O gece evde biri kurtulmuş, birisi ağaçta kalmış, kurtulanlar diğerlerinin gittiğini görüyor. Evdeyken sel bir andan alıp götürüyor. Çocuklar uyuyormuş zaten” dedi.
Acılı baba Erkan Kaplan ise 4 çocuğu ile eşinin burada olduğunu belirterek “Muhtara ulaştım bir şey yok dedi ama geldiğimde bir tek oğlumu bulabildim başka kimse yoktu” dedi.
Kaplan kendisine ise bilginin telefon ile geldiğini, ailesi ile sabah saatlerinde telefonla görüştüğünü yüz yüze ise en son 10 gün önce görüştüğünü söyledi.
Düzce Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise Esmahanım ile Uğurlu Köyü arasındaki dere yatağında bir kadının cesedine ulaşıldığını bildirdi.

YORUMLAR


    0 YORUM