KARDEMİR’DE VIP KADRO GÖREV BAŞINDA

2 Kasım’da gerçekleştirilen KARDEMİR Genel Kurulunda göreve seçilen yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı. Gerçekleşen toplantıda sürpriz olmadı ve şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar oldu. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu Toplantısında KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanlığına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar’ın […]

KARDEMİR’DE VIP KADRO GÖREV BAŞINDA
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 06 Kasım 2020 - 16:38 'de eklendi ve 2.058 Kez Okundu


2 Kasım’da gerçekleştirilen KARDEMİR Genel Kurulunda göreve seçilen yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı. Gerçekleşen toplantıda sürpriz olmadı ve şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar oldu.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu Toplantısında KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanlığına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar’ın seçildiği, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine ise Erdal Erdem’in seçildiği kaydedildi.
Açıklamada, Denetimden Sorumlu Komite Başkanlığına Ömer Demirhan, üyeliklere Erdal Erdem ve Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın seçildiği, Riskin Erken Saptanması Komitesi Başkanlığına Erdal Erdem, üyeliğe Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın seçildiği, Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanlığına ise Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın, üyeliklere Prof. Dr. Ercümend Arvas, Ömer Demirhan ve Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi Burcay Yavuz’un atanmalarına karar verildiği kaydedildi.
Öte yandan Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit’in mevcut projeleri ve görevi nedeniyle şirkete yeterli zamanı ayıramayacağını ifade ederek, yönetim kurulu üyeliği görevinden ayrıldığı açıklandı.
Gerçekleşen görev dağılımı sektörün uzmanları ve hissedarlar tarafından memnuniyetle karşılanırken; “KARDEMİR iki sektör üzerine oturmuş bir şirket, bunlardan biri üretim, diğeri ise finans. Gerçekleşen görev dağılımı son derece güven verici. Yönetim Kurulu Başkanını Makine Mühendisliği eğitimi almış, aynı zamanda uluslar arası piyasalara hâkim bir isim. Başkanvekili ise ülkenin köklü bankalarında Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük yapmış alanında uzman bir bürokrat, KARDEMİR yeni başkanı, başkanvekili ve yönetim kurulu üyeleriyle ilk kez bu kadar donanımlı bir ekibe teslim edildi” yorumları yapıldı.

Alparslan Bayraktar kimdir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurtiçinde ve yurtdışında özel sektörde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamlayan Alparslan Bayraktar, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’de Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir.

Erdal Erdem kimdir?

Bankacılık sektöründeki 25 yıllık kariyerinde birçok üst düzey görev yürüten Erdal Erdem, kariyerine 1995 yılında Family Finans Kurumu A.Ş.’de başladı.

Erdem, 2014 yılına kadar yürüttüğü Ziraat Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Kredi Komitesi Üyesi, Ziraat Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ziraat Bankası Moskova CJSC Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinin ardından

Mart 2014’te Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 2017 yılına kadar aynı zamanda Halk Faktoring Yönetim Kurulu Başkanı ve Halkbank Belgrad A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Erdem, Kasım 2017’de Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Şekerbank’ın stratejik odağında bulunan esnaf, mikro, işletme ve KOBİ iş kollarının yönetiminden sorumlu olan ve aynı zamanda Şeker Faktoring A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliği görevini de yürüten Erdal Erdem, Nisan 2019 tarihi itibariyle Şekerbank Genel Müdür Vekili olarak atanmıştı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM