KARDEMİR Filyos’u yakından takip ediyor

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Güleç, Genel Müdür Vekili Mansur Yeke ve Satınalma Direktörü Harun Cebeci’den oluşan Kardemir heyeti, Zonguldak’a bağlı Muslu Beldesinde faaliyet gösteren Eren Enerji Limanı ile Filyos Belgesinde yapımı devam eden Filyos Liman Projesinde incelemelerde bulundu. Eren Limanındaki operasyonları incelemek ve holding yönetimi ile bir dizi görüşmelerde […]

KARDEMİR Filyos’u yakından takip ediyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 14 Aralık 2018 - 14:27 'de eklendi ve 302 Kez Okundu


Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Güleç, Genel Müdür Vekili Mansur Yeke ve Satınalma Direktörü Harun Cebeci’den oluşan Kardemir heyeti, Zonguldak’a bağlı Muslu Beldesinde faaliyet gösteren Eren Enerji Limanı ile Filyos Belgesinde yapımı devam eden Filyos Liman Projesinde incelemelerde bulundu.

Eren Limanındaki operasyonları incelemek ve holding yönetimi ile bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Zonguldak’a bağlı Muslu beldesine giden Kardemir heyeti önce Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ziya Eren, Eren Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Emir Eren ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Sencer Aras ile biraya geldi. Görüşmede, Kardemir ile Eren Holding arasındaki işbirlikleri ve liman operasyonları ele alındı.

Eren limanlarındaki faaliyetleri de yerinde inceleyen Kardemir heyeti daha sonra Filyos Beldesine geçerek yapımı devam eden Filyos Liman Projesinde incelemelerde bulunarak, proje hakkında yapımcı firma yetkilisi olan Şantiye Şefi Eren Göçük’ten yatırım hakkında bilgi aldı.

25 Milyon tonluk kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük 3. Limanı olarak planlanan Filyos Liman Projesinin temeli 9 Aralık 2016 tarihinde dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılmış ve projenin bitişi için 15 Temmuz 2019 tarihi hedeflenmişti.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç yapılan ziyaretlere ilişkin şu açıklamalarda bulundu.

“ Bugün Kardemir adına iki önemli ziyaret gerçekleştirdik. ÖnceEren Holding ve Eren Enerji Yönetim Kurulu Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleriile bir araya gelerek şirketlerimiz arasındaki mevcut ve geleceğe dairişbirliklerini ele aldık. Şirketimizin Eren limanındaki operasyonlarını dayerinde inceleme fırsatı bulduk. Sayın Ahmet Eren’in şahsında tüm YönetimKurulu Üyelerine misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyoruz. Sonrasındaise Filyos’a geçerek yapımı devam eden Filyos Liman Projesindeki çalışmalarıyerinde gördük ve Şantiye Şefi arkadaşımızdan bilgiler aldık. Bilindiği gibi buliman şirketimiz için büyük önem taşıyor. Kardemir olarak 2019 yılındatamamlanacak olan Çelikhane yatırımları ile birlikte kapasitelerimizi 3,5Milyon ton seviyelerine taşımayı hedefliyoruz.

Bu üretim için yaklaşık 8 Milyon ton civarında hammadde ve mamul malzeme elleşleyebileceğimiz bir limana ihtiyacımız var. Kardemir’i dünya pazarlarına açacak bir projedir bu. Filyos limanı sadece Kardemir için değil tüm bölge için büyük önem taşıyor. Bu liman aynı zamanda tüm Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olacaktır. Marmara limanlarının ve boğazların yükünü hafifletecek, Marmara’daki karayolu ve demiryolu lojistiğini rahatlatacaktır. Diğer yandan Orta Asya ve Karadeniz kaynaklı dış ticaretin demiryolu ağımız üzerinden Güney’e ve Ortadoğu’ya ulaşmasını sağlayacaktır. Bölgemizi önemli bir ticaret ve sanayi merkezi ve lojistik üssü haline getirecek, 3 kıtanın ortasında bulunan ülkemizi, denizcilik alanında da bölgesel liderliğe bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu nedenle hızla tamamlanması için büyük bir heyecan duyuyor ve yatırımı yakından takip ediyoruz ”dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM