Karadeniz’in hayalleri Akdeniz’e kaydı!

Ne kadar sahipsiz, ne kadar kimsesiz, ne kadar tuhaf bir şehir olduk biz Allah aşkına. Hatta bölge desek abartmış olmayız. Herkes kafasına göre takılıyor. Siyaset ayrı telden çalıyor, bürokrat ayrı telden. Düşünsenize; bölgede 50 yıldır konuşulan ve ‘hayati’ olarak tanımlanan bir proje var, bu proje İskenderunlu bir işadamına peşkeş çekilmiş, kimsenin haberi bile yok. “Peşkeş […]

Karadeniz’in hayalleri Akdeniz’e kaydı!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 14:51 'de eklendi ve 285 Kez Okundu


Ne kadar sahipsiz, ne kadar kimsesiz, ne kadar tuhaf bir şehir olduk biz Allah aşkına. Hatta bölge desek abartmış olmayız. Herkes kafasına göre takılıyor. Siyaset ayrı telden çalıyor, bürokrat ayrı telden.

Düşünsenize; bölgede 50 yıldır konuşulan ve ‘hayati’ olarak tanımlanan bir proje var, bu proje İskenderunlu bir işadamına peşkeş çekilmiş, kimsenin haberi bile yok.

“Peşkeş çekilmiş” diyorum, çünkü ne başvuru var, ne ihale var, ne ilan var. Her şey dün akşam proje ile ilgili yapılan toplantıyla ortaya çıkıyor.

Hani bu proje bölgenin çılgın projesiydi, hani bu projeyle Karabük’ü, Bartın’ı, Zonguldak’ı kurtaracaktık? Siz bölgeyi mi kurtaracaksınız, yoksa Cezayir’den kaçıp gelen işadamını mı?

Siyaset, bürokrat, sivil toplum, topyekun uykuda. Karabük, Zonguldak,Bartın, Ereğli, Çaycuma, Devrek, bir tek Ticaret ve Sanayi Odası’ndan ses çıkmıyor. İktidar vekilleri zaten konuşamıyor, muhalefette resmen zafer sarhoşu. Neden susuyorsunuz Aysu Bankoğlu, Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz, dönün artık şu İstanbul’dan. Neden iktidar vekillerinin yanında küp gibi oturuyorsunuz, Karabüklü sanayicilerin duygularına tercüman olmuyorsunuz Hüseyin Avni Aksoy. Muhalefetin görevi; iktidarın yanlışlarını gündeme getirip, toplumu harekete geçirmek değil mi? Bunları yapmadığınız için ‘solun kalesi’ denilen Zonguldak’ta bir türlü çoğunluğu elde edemiyorsunuz, bu işlerle uğraşmadığınız için bir diğer kale Bartın’da, Saadet Partisi’nin 650 oyu ile vekil çıkartabiliyorsunuz?

Son seçimler öncesi Karabük Belediye Başkanı Sayın Rafet Vergili avazı çıktığı kadar bağırdı; “Gelin hep birlikte Ankara’ya gidelim, Sayın Cumhurbaşkanından Mehmet Ali Şahin Beyin aday yapılmasını isteyelim” dedi. Neden dediğini anladınız mı dün akşam? Batı’daki Filyos Güney’e kaymış kimsenin haberi yok! Adam Filyos’un kaymağını İskenderun’a götürmüş, bizimkiler de oraya çelik kümelenmesi çalışmasına gidiyor. Adı çalışma tabi, yensin, içilsin, gezilsin!

Adları bağımsız, kendileri partili yönetim kurulu üyeleri; her gün Kardemir’e kamyonla adam götürüyorsunuz, Karabük’ün çocuklarını doğrayıp, bir KİT gibi kadrolaşma yapıyorsunuz, hadi onları yapıyorsunuz, kimse size “Siz ne yapıyorsunuz” diye de sormuyor, peki bu işlerle neden ilgilenmiyorsunuz; “Filyos Limanı KARDEMİR’in hakkıdır” demiyorsunuz?

Peki, bir Mehmet Ali Şahin, bir Köksal Toptan, bir Ömer Barutçu, bir Zeki Çakan, bir Hasan Gemici olsaydı, kim bu işlere cesaret edebilirdi.

İnanın şaka gibi!

İşadamları bölgeden arazi talebinde bulunuyor, başvurular vali ve milletvekilleri aracılığıyla bakana teslim ediliyor, o bakan ilgili genel müdüre “Bunları kayıtlara geç talimatı veriyor, aylar sonra dün akşam bir toplantı düzenleniyor, Ankara’dan gönderilen bir memur; “Biz burayı Tosyalı Holding’e verdik, bundan sonra sizin muhatabınız o, yer lazımsa gidin ondan isteyin” mealinde bir cümle söylüyor ve bir anda salon karışıyor.

Ayrıca bu toplantılar nasıl düzenleniyor, kim ya da kimler katılımcıları belirliyor. Memurlar endüstri bölgesi toplantısı yapıyor, yer talebinde bulunan sanayiciler salonda yok. Vallahi böylesi ancak Karabük’te, ancak Türkiye’de olur.

Acilen bölge siyasileri ve Ticaret Odaları harekete geçmeli, yol yakınken bu tarihi yanlıştan dönülmeli

YORUMLAR


    0 YORUM