KARABÜK’ÜN ÇOCUKLARINA GÜVENMEK

Bu ülkede eskiden de hükümetler vardı. Onlarında Karabük temsilcileri vardı. O insanlarda bürokrasiye atamalar yapıyordu. Ama hiçbir zaman onların atadığı isimler için “Aaa bu da kim?” demiyorduk. Çünkü onlar, içimizden birilerini, bu şehrin insanlarını o görevlere getiriyordu. Mesela bu şehrin ilk İl Sağlık Müdürü Dr. Sabiha Akarsu, İlk Milli Eğitim Müdürü Ömer Arabacı, İlk Çevre […]

KARABÜK’ÜN ÇOCUKLARINA GÜVENMEK
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 23 Haziran 2020 - 1:21 'de eklendi ve 2.859 Kez Okundu


Bu ülkede eskiden de hükümetler vardı. Onlarında Karabük temsilcileri vardı. O insanlarda bürokrasiye atamalar yapıyordu. Ama hiçbir zaman onların atadığı isimler için “Aaa bu da kim?” demiyorduk. Çünkü onlar, içimizden birilerini, bu şehrin insanlarını o görevlere getiriyordu.

Mesela bu şehrin ilk İl Sağlık Müdürü Dr. Sabiha Akarsu,

İlk Milli Eğitim Müdürü Ömer Arabacı,

İlk Çevre Müdürü Mehtap Başaran,

İlk Tarım Müdürü Feride Demiralp idi.

 

1999’da iktidar değişti, ancak zihniyet değişmedi. Çoğunlukla içimizden birileri bürokraside bu şehri yönetti.

Milli Eğitimi Müdürümüz Diler Erdem,

Sanayi ve Ticaret Müdürümüz Salim Sungur,

Sağlık Müdürümüz Dr. Sevim Mavi,

Köy Hizmetleri Müdürümüz Mustafa Emiroğlu idi.

 

2002’de bir seçim oldu ve ne olduysa ondan sonra oldu. Çünkü önce milletvekilleri müdürlükleri paylaştı, ardından ise bakanlar bir ile müdür atamak için o ilin iktidar vekillerinin salt çoğunluğunun imzasını istedi.

2007’den sonra ise o uygulamanın bile çok iyi olduğunu anladık! Çünkü artık bölge vekillerinin dahi sözü geçmiyor, kadrolar ya makrube sofralarında ya da malum sendikada dağıtılıyordu. Tabi birçoğu da ithal isimlerdi.

Mevcut Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk Ak Parti hükümetlerinin 7. Milli Eğitim Bakanı.

Mehmet Beşler, İsmail Gürpınar, Seyfullah Kaplan, Ali Köse, Mehmet Fatih Vargeroğlu ise 2002’den bu yana Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü yapan ve bir çırpıda aklıma gelen isimler.

Bunları neden söylüyoruz?

Yukarıdaki isimler içerisinde Sayın Beşler dışında Karabüklü bir isim var mı?

Tabi ki yok.

Bir zamanlar eğitimde destanlar yazan, her yıl Türkiye derecesi yapan çocuklar yetişen Karabük’te Milli Eğitim Müdürlüğü yapacak bir Allah’ın kulu yok mu? Ya da illa ki müdürü sendikanın mı belirlemesi gerekiyor?

Neden OTDÜ gibi bir üniversiteyi derece ile bitirmiş Erdal Üngören gibi genç bir beyin ya da, Adnan Taşlıyan gibi her yönettiği yerde başarı üstüne başarı elde eden deneyimli bir isim gündeminizde olmaz?

Kabine açıklanınca birçok insan yeni bakandan övgüyle bahsetmiş ve pek çok konuyu çözeceğini iddia etmişti. Biz ise; “İşin içerisinde sendika olduğu sürece hiçbir şey değişmez” demiştik. Maalesef şuana kadar haklı çıktık.

 

Bize göre bugün Karabük’ün en başarılı müdürleri Sayın Coşkun Güven ve Sayın Çetin Ayvalık. Peki, ortak noktaları? Tabi ki Karabüklü olmaları.

Onların gidecek yerleri yok. Çünkü evleri de burada, mezarları da. Onlarda ona göre çalışıyor, bu görevler bittikten sonra da bu caddelerde yürüyeceklerini düşünerek hareket ediyor ve sonucunda başarıyı yakalıyorlar.

Sayın Osman Kahveci KARDEMİR’e Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandığında; “Ormancı demir çelikten ne anlar?” diyenlerin, Adıyamanlı veterinere, Malatyalı muhasebeciye karşı sessizlikleri sizce de manidar değil mi?

KARDEMİR ile bire bir ilgisi olan Makine Mühendisliğini 1’incilikle bitirmiş, ardından ABD’de ekonomi masteri yapmış Sayın Mehmet Ceylan’ın, Dış Ticaret Müsteşarlığında daire başkanlığı yapmış Sayın Ali Öğüten’in, 3 kamu bankasında yönetim kurulu üyeliği, Mercedes gibi bir dünya devinde avukatlık yapmış Sayın Mustafa Ünal’ın bu insanlardan ne eksiği var? Bize sorarsanız kat kat fazlaları var ve her şeyden önce Karabük’ün çocukları. Yapmamız gereken tek bir şey var; Karabük’ün çocuklarına güvenmek…

 

Bu arada bundan birkaç gün önce sohbet ettiğimiz bir dostum mükemmel bir öneri getirdi. “Kasım ayında KARDEMİR’de seçim var, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Mescier Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atansa, hem KARDEMİR ile şehrin iş dünyası arasında köprü görevi yapar, hem de Adıyaman’a, Malatya’ya giden aylık 100 bin liraya yakın parayı da cebine atmaz, odaya gelir kaydeder, çünkü şuanda da Rafet Bey gibi odadan 5 kuruş harcamıyor, tüm giderleri cebinden karşılıyor” dedi. Doğrusu bayıldık bu fikre. üç yılda 3.6, altı yılda ise 7.2 milyon. Alın size yıllardır konuşulan Ticaret Sanayi Odasının parası…

 

 

YORUMLAR


  2 YORUM

  • Garabüklü 24 Haziran 2020

   Karabükte sağlık idaresinde kaç tane karabüklü var Allah aşkına bakın Tokat,Ankara, Aydın,Afyon..güvenin Karabükün çocuğuna...

   Cevapla

  • Plaka77 24 Haziran 2020

   Karabük tepki gostermiyor bpyle şeylere kim gelirse eyvallah. Bugun Ankarda meclise gidin neredeyse tumu yozgatli baska bir bakanlik sivasli digeri kayserili, trabzonlu, rizeli vs karabuklu nerde?

   Cevapla