KARABÜKLÜ KADIN KAYMAKAM TARİH YAZIYOR

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Hacıbektaş Kaymakamlığına atanan Karabüklü genç mülki idare amiri Kübra Kurtoğlu, kısa sürede gerçekleştirdiği çalışmalarla kadınlar başta olmak üzere tüm ilçe halkının sevgilisi haline geldi. O artık kiminin Kübra kızı, kiminin ise Kübra kardeşi. Kübra Kurtoğlu 75. Yıl Anadolu Lisesinden bölüm birincisi olarak mezun oldu ve Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı. […]

KARABÜKLÜ KADIN KAYMAKAM TARİH YAZIYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 23 Aralık 2020 - 0:20 'de eklendi ve 642 Kez Okundu


Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Hacıbektaş Kaymakamlığına atanan Karabüklü genç mülki idare amiri Kübra Kurtoğlu, kısa sürede gerçekleştirdiği çalışmalarla kadınlar başta olmak üzere tüm ilçe halkının sevgilisi haline geldi. O artık kiminin Kübra kızı, kiminin ise Kübra kardeşi.

Kübra Kurtoğlu 75. Yıl Anadolu Lisesinden bölüm birincisi olarak mezun oldu ve Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı. Yükseköğrenimini çift dal olarak yürüten Kurtoğlu, fakültenin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü ile Maliye Bölümünü aynı yılda bitirdi. Daha sonra Adalet Meslek Yüksekokulunu da bitiren Kübra Kurtoğlu, bu sırada Yüksek Lisans eğitimine başladı ve kaymakamlık sınavını derece ile kazandı.

İlk olarak Konya- Güneysınır Kaymakamlığına atanan Kübra Kurtoğlu burada da kadın ve çocuklara yönelik çalışmalarıyla dikkat çekti. Daha sonra bir yıl süreyle İngiltere’de eğitim gören genç idareci, İçişleri Bakanlığındaki iki aylık eğitimin ardından geçtiğimiz Ekim ayında Hacıbektaş Kaymakamlığına atandı.

Ülkenin önemli turizm bölgelerinden biri olan Hacıbektaş ‘ta, Kaymakam Kübra Kurtoğlu’nun öncülüğünde bir kadın kooperatifi kuruldu. İlçe kadınları, Kadıncık Ana Kadın Kooperatifi çatısı altında bir araya gelirken, yapılan bu çalışmalar birçok kişi tarafından hayal olarak görüldü. Ancak onlar kaymakamlarının da desteğiyle bölgede yetişen doğal ürünlerin yanı sıra kendi üretimleri olan dekoratif eşyalar ve yiyeceklerle ekonomiye katkı sağlamaya başladı.

Az sayıdaki kadın kaymakamdan biri olan Kübra Kurtoğlu’nun en büyük destekçilerinden biri de Ekonomi Uzmanı İnci Mine Özkan. 14 kadın ve bir erkeğin ortak olduğu kooperatifte üç kategoride üretim yapılıyor. Kadınlar kendi tasarımları olan duvar süsleri, rölyef tablolar gibi dekorasyon ürünleri; üzüm, kurutulmuş meyveler, ıhlamur, turşu gibi doğal ürünler ile günlük olarak pasta, börek, gözleme gibi yiyecekler üretiyor.

Her yıl yaklaşık 600 bin turistin ilçeyi ziyaret ettiğine dikkat çeken Kurtoğlu, yerli ve yabancı turistlere yönelik projeler geliştirmeyi düşünürken kadınların işleteceği bir kooperatif kurma fikrinin doğduğunu belirtti.

Kooperatife adını veren Kadıncık Ana’nın, Hacıbektaş’ta yaşayan ve Anadolu’da Baciyan-ı Rum teşkilatının temsilcilerinden biri olduğunu belirten İlçe Kaymakamı Kübra Kurtoğlu;  “Hacıbektaş üzümü ile meşhur bir yer. Karaburna köyümüzde bulunan üzümleri tamamen doğal bir şekilde kurutup satışa hazırlıyoruz. Erişte, mantı, nane, kurutulmuş meyveler başta olmak üzere pek çok yöresel ürünümüz var. Özellikle kooperatifleşme ile tarımı birleştirdiğinizde toplumun dezavantajlı kesimlerini harekete geçirerek ekonomiye inanılmaz bir katkı sağlayabiliyorsunuz. Ata tohumlarını kooperatiflerle ve kadınlarımızla buluşturarak taşrada kooperatifleşmeyi destekleyerek ülke ekonomisine nasıl katkı sağlanacağını yaşayarak deneyimliyoruz.”

Kısa sürede gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla, kiminin Kübra kızı, kiminin ise Kübra kardeşi olmayı başaran genç kaymakamın bu çalışmaları kendisi gibi bir kadın olan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in gözünden de kaçmadı ve aynı zamanda Vali Yardımcılığı görevine de vekâlet etmeye başladı. Kaymakam Kurtoğlu’nun yapılamaz denilen projeleri ise daha şimdiden rol-model olarak alınıp uygulanmaya başlandı. Kurtoğlu, Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu’nun kızı.

YORUMLAR


    0 YORUM