Kamil Güleç

Kamil GÜLEÇ İşadamı-Hayırsever Kamil GÜLEÇ, 1946 yılında, Karabük’ün merkez ilçesine bağlı Bulak köyünde doğmuştur. İlkokulu Bulak köyünde, ortaokul ve lise tahsilini ise Karabük Demir Çelik lisesinde tamamlamıştır. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinin Sanayi İşletme Bölümünü başarı ile bitiren Kamil Güleç, ilk ticaret deneyimini ise daha çocukluk yaşlarında edinmiştir. Gençlik yıllarından itibaren hep özel çalışmayı arzulayan […]

Kamil Güleç
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 14 Haziran 2019 - 17:11 'de eklendi ve 670 Kez Okundu


Kamil GÜLEÇ

İşadamı-Hayırsever

Kamil GÜLEÇ, 1946 yılında, Karabük’ün merkez ilçesine bağlı Bulak köyünde doğmuştur. İlkokulu Bulak köyünde, ortaokul ve lise tahsilini ise Karabük Demir Çelik lisesinde tamamlamıştır.

Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinin Sanayi İşletme Bölümünü başarı ile bitiren Kamil Güleç, ilk ticaret deneyimini ise daha çocukluk yaşlarında edinmiştir.

Gençlik yıllarından itibaren hep özel çalışmayı arzulayan ve hayata bir an evvel atılarak kendi işlerini kurabilmenin hayalini kuran Kamil Güleç, ailesinin çok istemesine rağmen kamuda görev almayı hiç düşünmemiştir. Sanayi- İşletme bölümünü seçmesinde de onun bu arzusu etkili olmuştur.

1965 yılında ikinci sınıfa geçer geçmez Karabük’te iş aramaya başlayan Kamil Güleç, ilk sanayi tecrübesini bugün Türkiye’nin en büyük kuruluşları arasında yer alan Yücel Boru Şirketler Grubunun Karabük ofisinde edinmiştir.

Burada muhasebeciliği öğrenen Kamil Güleç, bu alanda Karabük’te gördüğü boşluğu doldurmak istemiş, ilerleyen yıllarda aynı zamanda evi olarak ta kullanacağı kendi ofisini kiralamıştır. Böylelikle bir taraftan öğrenciliğini sürdüren Kamil Güleç diğer yandan da kendi işyerinde muhasebe tutmaya başlamıştır. Okulu bitirdikten sonra çalıştığı fabrikanın müdürlüğüne getirilen Güleç, sektördeki en önemli tecrübelerini bu dönemde edinmiştir. Bu tecrübe ve gayret, ilerleyin yıllarda Güleç’e kendi firmasını kurmasını sağlayacaktır. Güleç, 1977’de, yıllardır hayalini kurduğu kendi fabrikasının, Çağ Çeliğin temellerini atmıştır.

1979 yılında 35 ton günlük kapasite ile üretime başlayan Çağ Çelik’te, 1988 yılında dizayn değişikliği yaparak ürün çeşitliliği sağlayan ve vasıflı çelik üretimine yönelen Kamil Güleç, böylelikle özel siparişler üreterek şirketini ihracatçı konuma taşımıştır. Yıllık kapasitesini 400 bin tona çıkaran fabrikası, bugün dünyanın 100 farklı ülkesine ihracat gerçekleştiren, 300’dan fazla kişiye istihdam sağlayan ve Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan bir şirket konumundadır.

Çocukluğundan beri müteşebbis bir ruha sahip olan Kamil Güleç’in hayatında, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının özelleştirilemediği takdirde kapatılmasını öngören 5 Nisan 1994 tarihli ekonomik kararlar ayrı bir bölüm açmıştır. Karabük’te büyük bir şokun yaşandığı bu dönemde Karabük Ticaret ve Sanayi Odasının Başkanlığını yürütmekte olan Kamil Güleç, tıpkı kader birliği yaptığı Mutullah YOLBULAN gibi karamsar değil, aksine gelecekten umutludur.

Fabrikanın kapatılma gerekçesi olan zararı ortadan kaldıracak çözümü, fabrikayı çalışanları, sanayicisi, esnafı ve yöre halkıyla birlikte devir alarak özelleştirmekte gören Kamil Güleç, işte bu özelleştirme sürecinde aktif olarak sorumluluk üstlenmiş, özelleştirme müzakerelerine Müteşebbis Heyete başkanlık ederek katılmış ve katkı sağlamıştır.

Kardemir AŞ’nin kurucu üyesi olan ve Müteşebbis Heyete Başkanlık ederek devir sözleşmesine imza koyan Kamil Güleç, Kardemir AŞ’nin ilk yönetiminde de başkanvekili olarak görev almıştır.

Uzun yıllardır, pek çok yükseköğretim öğrencisine sağladığı karşılıksız tam eğitim burslarıyla destek olan Kamil Güleç, kimsesiz çocuklar için 5000 Evler Mahallesinde yaptırdığı “ Sevgi Evleri” Projesini tamamlayarak, 2009 yılında Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışlamıştır. Hayırsever işadamımız ayrıca, Karabük Üniversitesi kampüsünde dünyada benzeri olmayan bir mimari ile inşa ettirdiği kütüphane ile de büyük bir iz bırakmıştır.

Karabük’te üniversitenin kurulması ve gelişmesine yönelik yatırımları Kardemir’deki etkin görevi ile her zaman destekleyen Kamil Güleç,   2010 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından “ Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görülmüştür.

Kamil Güleç, 19 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Toplantısında yaklaşık çeyrek asırdır hizmet verdiği şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir.

Güleç, evli ve biri kız diğeri erkek iki çocuk babasıdır.

 

YORUMLAR


    0 YORUM