İlklerin başkanı kaldığı yerden devam ediyor

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ülke gündeminin önünde ilerlemeye devam ediyor. Son seçimlerin ana gündem maddelerinden biri olan “Millet Bahçesi” kavramını seçimlerden önce hizmete aldığı “Şehir Parkı “ile hayata geçiren Başkan Vergili, şimdi de kıraathane yerine Kitap Kafe’yi hizmete aldı.  Karabük Üniversitesi öğrencilerinin yoğunlukta yaşadığı 100. Yıl Mahallesi’ndeki Yaşam Kompleksi içerisinde yer alan Kitap Kafe, […]

İlklerin başkanı kaldığı yerden devam ediyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 03 Aralık 2019 - 20:37 'de eklendi ve 568 Kez Okundu


Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ülke gündeminin önünde ilerlemeye devam ediyor. Son seçimlerin ana gündem maddelerinden biri olan “Millet Bahçesi” kavramını seçimlerden önce hizmete aldığı “Şehir Parkı “ile hayata geçiren Başkan Vergili, şimdi de kıraathane yerine Kitap Kafe’yi hizmete aldı.

 Karabük Üniversitesi öğrencilerinin yoğunlukta yaşadığı 100. Yıl Mahallesi’ndeki Yaşam Kompleksi içerisinde yer alan Kitap Kafe, üniversiteli gençlerin kitap okuyabilecekleri, internet erişimi sağlayabilecekleri, sosyal aktivitelerini gerçekleştirilebilecekleri, nezih bir mekân olarak tasarlandı.

Kitap Kafe açılış törenine; Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, meclis üyeleri, daire müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Tören öncesi bir konuşma yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; ” Öncelikle tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlar, onlara daha güzel bir yaşantı temenni ederim.

Biz Karabük’te çevre illerden daha fazla hizmet ürettiğimizi söylüyor, iddialı konuşuyoruz. Yine her türlü işi kendi imkânları ile gerçekleştirebilecek borçsuz bir belediye olduğumuzu söylüyoruz. İşçisi ile personelleri ile yalnızca Karabük’e hizmet etmeyi gaye edinmiş bir belediye olarak çalışmamıza devam ediyoruz.

Bizim en önemli çalışmalarımızdan bir tanesi yayalaştırılmış Kent Meydanıdır. Bu meydan bir akşamda 130 tane bina yıkılarak ortaya çıkartılmıştır. Hemen yanında ancak devlet imkanları ile ortaya çıkarılabilecek olan Battı Çıktı yapılmıştır. Yine geçtiğimiz dönemlerde Dolmuş Durakları, Hal, Mezbaha, Emekli Evi, Sosyal Yaşam Merkezleri yapılmıştır.  Yine önümüzdeki sene yarım kalan Spor Vadisi’nin açılışını yapıp hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Karabük ile Safranbolu’yu birbirine bağladığımız köprü belki de ilerleyen yıllara bırakılmış mimari bir eser olacaktır.

Karabük Belediyesi olarak pazar yerlerindeki servis hizmetlerinden, yaşlı bakım hizmetlerine, Sosyal Yaşam Merkezlerimizdeki etkinliklerden, 300’e yakın arkadaşımıza yaptığımız gıda yardımlarına kadar tüm sosyal etkinliklerimizi yerine getiriyoruz.

Zaman zaman “Belediye Başkanı Rafet Vergili sosyal etkinler içerisinde bulunmuyor” diye eleştiriler alıyoruz. Doğru söylüyorlar. Bugüne kadar eğlenceli sosyal etkinlikler içerisinde bulunmadım. Sebebi de geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Karabük’ün bir hayli fazla hizmete ihtiyacı olmasıydı.

Önümüzdeki dönem Yağmur Suyu Drenaj programını 2 yıl içerisinde kendi imkânlarımızla bitireceğiz. Bu projenin Devlet Birim Fiyatı 85 milyon liradır. Yine önümüzdeki dönem Bilim Merkezi ve Sağlık Tarama Merkezi’ni gerçekleştirileceğiz. Önümüzdeki dönem Karabük Belediyesi kültürel çok farklı hizmetlerde bulunacaktır” şeklinde konuştu.

Belediye olarak 100. Yıl Mahallesi’nde bir ilki gerçekleştirdiklerini ve yapılaşmada katsayı düşümü yaptıklarını belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Vergili, konuşmasına şöyle devam etti;” 100. Yıl Mahallesi üniversite mahallesidir. Bu mahallenin bu şekilde gelişmesinde Karabük Belediyesi’nin çok büyük katkıları olmuştur.  Bizim dönemimizde burada Türkiye’de örnek bir uygulama yapılmış 1,60 olan kat sayısı 1,20’ye düşürülmüştür. Çarpık bir yapılaşmayı durdurduk ve düzenli hale gelmesini sağladık. Çoğu Belediye Başkanı oy korkusu olduğu için bu şekildeki rantları düşürmek yerine yükseltmeyi tercih ederler.

Üniversite mahallemizin gelişimi ile beraber müdürlerimiz ve istişare kurullarımızla konuşmalarımız neticesinde öğrencilerimizin rahatça oturup ücretsiz çay ve kahvelerini içip kitaplarını okuyabilecekleri böyle bir mekânı ortaya çıkarttık”

Karabük Valisi Fuat Gürel ise açılışta yaptığı konuşmada; “Bu güzel mekân gerçekten bu bölgeye çok yakışmış. Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Önemli bir tesis olduğunu düşünüyorum. Şehrimizde 50 bine yakın öğrencimiz mevcut ve bunların bir takım sorunları var. 50 bin öğrenci az değil, şehrimizin nüfusunun 250 bin olduğunu düşündüğümüzde aslında 5’te birinin öğrencilerden müteşekkil olduğunu ifade etmek gerekir.” İfadelerine yer verdi

YORUMLAR


    0 YORUM