HOŞGELDİNİZ, İYİKİ DE GELDİNİZ

Yaklaşık 3 yıldır bağırıyoruz. Şu kavgayı bırakın, KARDEMİR elinizden gidiyor, bu zihniyete kimse bu kadar müsamaha göstermez, bir sabah James Bond çantalı amcalar gelir ve koltuğa oturur dedik. Buna da ERDEMİR ve Nuh Çimento örneklerini verdik. Ama ne yazık ki dinletemedik. KARDEMİR’i ve çeyrek asırlık emeği bir kayınbiradere feda ettik! Arkasından bir şark kurnazı geldi, […]

HOŞGELDİNİZ, İYİKİ DE GELDİNİZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 01 Kasım 2020 - 23:18 'de eklendi ve 8.406 Kez Okundu


Yaklaşık 3 yıldır bağırıyoruz. Şu kavgayı bırakın, KARDEMİR elinizden gidiyor, bu zihniyete kimse bu kadar müsamaha göstermez, bir sabah James Bond çantalı amcalar gelir ve koltuğa oturur dedik. Buna da ERDEMİR ve Nuh Çimento örneklerini verdik. Ama ne yazık ki dinletemedik. KARDEMİR’i ve çeyrek asırlık emeği bir kayınbiradere feda ettik!

Arkasından bir şark kurnazı geldi, ‘Beni devlet gönderdi’ dedi, bir dönem bir aile ile, diğer dönem öbür aile ile flört etti, düzmece raporlarla, saçma sapan atamalarla şirketin dibine dinamiti koyup gitti.

Hep bir şey söyleriz; Devlet aklı, devlet hafızası..!

İşte tam bu dönemde bunlar devreye girdi, konularında uzman, görevlerinde başarılı isimler KARDEMİR’e yönetici olarak gönderildi.

İsterseniz 9 yeni Yönetim Kurulu Üyesini yakından tanıyalım;

ALPARSLAN BAYRAKTAR

Aslen Trabzon Çaykaralı olan Alparslan Bayraktar,1975 yılında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde dünyaya geldi Alparslan Bayraktar, lisans eğitimini 1995’te İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamladı. New York Üniversitesinde Stratejik Pazarlama Yönetimi alanında lisansüstü eğitimi alan Bayraktar, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ekonomi Hukuku alanında da yüksek lisans diplomasına sahiptir.

Bayraktar, 2013 Ağustos’undan bu yana 24 üyeli Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği’nin (ERRA) de başkanlığını yürüttü. 2015’te Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu’nun (ICER) başkanı oldu. Bayraktar aynı zamanda AK Parti kurucularından ve Dışişleri Komisyonu Eski Başkanlarından Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan’ın damadı.

MUHAMMED ALİ OFLAZ

Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Oflaz, 2006 yılında Öziplik-İş Sendikası Genel Başkan Danışmanlığı, 2006-2010 yılları arasında sırasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Sinema Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılığı, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılığı, Müsteşarlık Makamı Kültür ve Turizm Uzmanı, 2010 yılı Hazine Müsteşarlığı Merkez Finans ve İhale Birimi İhale Yöneticiliği görevlerinde bulundu. 2010 yılı Aralık ayından bu yana Ankara Kalkınma Ajansında görev yapan Muhammed Ali Oflaz, 2010-2011 yılında Program Yönetim Birimi Uzmanlığı, 2011-2014 yılında Yatırım Destek Ofisi Koordinatörlüğü, 2014-2017 İş Geliştirme ve Strateji Birimi Birim Başkanlığı ve 2016 yılından bu yana da Yatırım Destek Ofisi Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Oflaz son olarak 18 Eylül 2019 tarihinde BAKKA Genel Sekreterlik görevine asaleten getirildi.

FATİH MEHMET ERKOÇ

Fatih Mehmet Erkoç 1 Mayıs 1974 tarihinde Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde doğdu. Kahramanmaraş’ta ilk ve orta öğrenimini tamamlayan Erkoç 1997 yılında Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinden mezun oldu. Yüksek Lisansını Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde tamamlayarak eğitim hayatını sonlandırdı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş merkez ilçe teşkilatının kurucuları arasında yer alan Erkoç, yönetim kurulu üyeliği, merkez ilçe başkan yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 2008 yılında merkez ilçe başkanı seçildi. İki dönem il başkanlığı ve çeşitli dönemlerde delegelik yapan Fatih Mehmet Erkoç Türkiye 2014 Yerel Seçimleri’nde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve bu görevini 2019 Yerel Seçimlerine kadar sürdürdü.

 PROF. DR. MAHMUT FARUK AKŞİT

1967 yılında Denizli’de doğan Prof. Dr. Mahmut F. AKŞİT, 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Lisans derecesi ile mezun olmuştur. Akademik çalışmalarını ABD Troy, NY’da bulunan Rensselaer Polytechnic Institute’da sürdüren Sn. AKŞİT, Makina ve Havacılık Mühendisliği Bölümünden 1993 yılında Yüksek Lisans [MSc], 1998 yılında da Doktora [PhD] derecelerini tamamla 2004 yılında Doçent, 2015 yılında Profesörlük unvanlarını aldı. ABD bulunduğu sırada General Electric Corporate ArGe Merkezi’nde 10 yıl boyunca sırasıyla Consultant Research Engineer, Senior Researcher, Static Seals Manager ve son olarak da Advanced Seals Research Team Leader olarak görev yaptı. Sn. AKŞİT 2001 yılında Türkiye’ye dönerek Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Kariyerine 2003 yılından itibaren Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünde devam eden Sn. Akşit 2016 yılında Profesörlük unvanını almıştır. Profesör Akşit, 2013 yılı Aralık ayında TEI (TUSAŞ Uçak Motor Sanayi A.Ş.) Genel Müdürlüğü’ne atanmış olup halen bu görevinin yanında MILRES Milli Rüzgâr Türbini Geliştirilmesi Projesi Başkanlığı, ESAC Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Uluslararası Gaz Türbini Enstitüsü Isı Transferi Teknik Komitesi üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Profesör Akşit’in Uçak Motorları, Gaz ve Buhar Türbinleri konularında 25 yılı aşkın tecrübesi, 16 değişik ülkede yayınlanmış 60’ın üzerinde patentleri, 150’ye yakın makale, tebliğ, NASA ve NATO teknik raporları ve benzeri bilimsel yayınları bulunmaktadır.

ERDAL ERDEM

1971 yılında Çankırı’da doğdu. 1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Meslek Hayatına 1995 yılında Türkiye Finans Kurumu A.Ş.’de başladı.

Asya Katılım Bankası A.Ş.’de 10.1996-03.2010 tarihleri arasında sırasıyla Uzman Yardımcısı, Uzman, II. Müdür, Müdür Yardımcısı ve Müdür olarak görev yaptı.

Daha sonra 03.2010-01.2012 tarihleri arasında, Krediler İzleme, Mali Tahlil ve İstihbarat, Sorunlu Krediler, İnşaat-Emlak ve Hukuk Müşavirliği konularından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

18.04.2012 tarihinden itibaren Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlayan Erdem, Ziraat Bankası Kredi Komitesinde de üye olarak görev yapmaktadır.

Erdem ayrıca, Banka ve Piyasa İstihbaratcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Banka Uzmanları Derneği Üyesidir.

PROF. DR. ERCÜMEND ARVAS

Prof. Dr. Ercümend ARVAS 1953 yılında Van’da doğmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde, doktora eğitimini ise New York ABD’de Syracuse University’de 1983 yılında tamamlamıştır. 1988 yılında doçent, 1994 yılında profesör olmuştur. Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde 1983-1984 yılları arasında Yıldız Üniversitesi’nde, 1984-1987 yılları arasında Rochester Institute of Technology’de, 1987-1988 yılları arasında ise Syracuse University’de yardımcı doçent olarak görev almıştır. 1988-1994 yılları arasında Syracuse University’de doçent olarak ve 1994-2014 yılları arasında aynı üniversitede profesör olarak akademik kariyerini sürdürmüştür. Ayrıca 1992-1994 yılları arasında MOREN Ent.’te Genel Müdür olarak görev almıştır. Prof. Dr. Ercümend ARVAS’ın danışmanlık verdiği bazı kurumlar arasında Force Office of Scientific Research, Digital Equipment Co., Philips Broadband, RIT Research Corp. Syracuse Research Corp., ANAREN Microwaves Inc., General Electric Co. ve TÜBİTAK bulunmaktadır. Kasım 2014 tarihinden beri İstanbul Medipol Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Prof. Dr. Ercümend ARVAS’ın çok sayıda ulusal ve uluslararası kongre, konferans, sempozyumda sunulmuş ve yayınlanmış makale/bildirisi, kitapları ve kitap bölümleri bulunmaktadır. Prof. Dr. Ercümend ARVAS, 31 Mart 2016 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı’ndan bu yana ASELSAN Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır

ÖMER DEMİRHAN

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünde yapmıştır. İş Yatırım, Çalık Holding, KPMG, EWE gibi özel sektör şirketlerinde iş geliştirme, proje finansmanı, kurumsal finans gibi alanlarda yönetici pozisyonunda çalıştıktan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda beş yıl görev yapmıştır.

 PROF. DR. MUSTAF AYDIN

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Prof. Dr. Mustafa Aydın, Lancaster Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar alanında yüksek lisans ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında doktora eğitimi aldı. Michigan Üniversitesi (1998), Richardson Institute for Peace Studies (1999), Harvard Üniversitesi (2002), Atina Üniversitesi (2003), Avrupa Birliği Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (2003) ve Institute for Human Sciences’da (2018) misafir araştırmacı olarak bulundu. 1994–2005 arasında Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyeliği ve 2005-2009 arasında TOBB-Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı yapan Aydın, 2010-2018 arasında iki dönem Kadir Has Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüttü. Halen Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan ve aynı zamanda Uluslararası İlişkiler Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı ile World Council for Middle Eastern Studies Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdüren Aydın, ayrıca Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi, Türk-Yunan Forumu, Global İlişkiler Forumu, Uluslararası Araştırmalar Topluluğu, Türk Atlantik Konseyi, Siyasi İlimler Türk Derneği ve Avrupa Orta Asya Araştırmaları Derneği üyesidir. Akademik hayatının yanı sıra, aralarında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkistan Masası Başkanlığı (1999-2003), Uluslararası Politika Araştırmaları Enstitüsü Direktörlüğü (2005-2011) ve Uluslararası Karadeniz Komisyonu Eş-Başkanlığı (2010) ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi, Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etütler Merkezi, International Center for Black Sea Studies, Hellenic Center for European Studies danışmanlığının da bulunduğu çok sayıda ulusal ve uluslararası düşünce kuruluşunda görevler almış olan Profesör Aydın’ın akademik ilgi alanları Uluslararası Politika, Dış Politika Analizi, Güvenlik Çalışmaları ile Orta Asya, Kafkaslar, Karadeniz, Orta Doğu ve Türkiye dış ve güvenlik politikalarıdır.

Listeye baktığımızda Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın olaya net bir şekilde el koyduğunu görüyoruz. Büyük olasılıkla da Sayın Albayrak’ın yardımcılığını yapan Sayın Alparslan Bayraktar şirketin yeni yönetim kurulu başkanı olacak.

Tabi yarından itibaren birileri ortaya çıkacak ve “Vay efendim, siyaset KARDEMİR’e ne karışır, burası bir borsa şirketi” filan diye nutuklar atacak.

Türkiye’de bu işler her dönem böyle olmuştur. Her iktidar kendisine yakın insanları böyle yerlere atamıştır. Biz, atananın siyasi görüşüne değil, liyakatine bakarız. Her açıdan mükemmel bir liste.

Neden mi?

KARDEMİR’in hükümetle işi var ve şirketin artık Sayın Albayrak’ın Bakan Yardımcılığını yapmış Sayın Alparslan Bayraktar gibi bir Yönetim Kurulu Başkanı var. Sayın Fatih Mehmet Erkoç gibi iktidar partisinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış bir Yönetim Kurulu Üyesi var.

KARDEMİR Savunma Sanayiine girmek istiyor, şirketin yeni yönetiminde ASELSAN Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış, özgeçmişindeki İngilizce terimler Türkçe terimlerden fazla olan Prof. Dr. Ercümend Arvas gibi, NASA ve NATO gibi kuruluşlara raporlar hazırlayan Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit gibi uluslararası beyinler yer alıyor.

Geçmiştekiler finansal raporlar yerine, cemaat ve siyaset raporlarıyla günlerini geçirdi ve şirket ilk 6 ayda yaklaşık 350 milyon lira zarar açıkladı. Ama artık şirket yönetiminde Erdal Erdem ve Ömer Demirhan gibi genç beyinler ve son derece uzman finansçılar var.

Profesörler var, uzmanlık alanları bire bir KARDEMİR’le ilgili,

Rektör var; TOBB-Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı yapmış, dünyanın sayılı üniversitelerine misafir akademisyen olarak kabul edilmiş bir isim. Yani bize yutturulmaya çalışılanlar gibi marangozluk işleriyle filan uğraşmamış!

Siyaseten gelenlerin uzmanlık alanı da KARDEMİR ile örtüşüyor. Mesela Sayın Fatih Mehmet Erkoç Makine Mühendisi. Yani geçmiştekiler gibi İETT’ci ya da veteriner değil..!

Ve en önemlisi;

Elbette bu insanlar iktidara yakın isimler. Ancak asla şirketi politize edecek, liyakati ve uzmanlığı göz ardı edip, parti teşkilatlarından gönderilen listelerle, bir takım cemaatlerin hazırladığı raporlarla kadrolaşma yapacak insanlar değil. Pekâlâ, bu yönetime “Teknokratlar Kabinesi” diyebiliriz.

Naçizane bu şehir sizden ne bekliyor onları da aktaralım;

Bu şehrin ne sizden, ne de başkalarından hiçbir zaman çok büyük beklentileri olmadı, olmayacak da. Çünkü bu şehrin insanlarının büyük bölümü; 1600 derece sıcaklığın karşısında çalışıp, terini son damlasına kadar akıtarak helalinden ekmeğini kazanan, devletine karşı sorumluluklarını harfiyen yerine getiren, vergisini ve sigortasını ödeyen, yolda bekçi görse hazır ola geçen insanlar.

KARDEMİR çalışanları şirketine, şehrine ve ülkesine bağlı gönül insanları. Onlara deyin ki; “ Zor durumdayız, 6 ay maaş almadan çalışacaksınız” inanın ağızlarını açmazlar. Ama sizden ricamız onları ezmeyin. Cumhuriyeti inşa eden insanların başına hayatlarında entegre tesis görmeyen adamları amir diye dikmeyin. Çünkü bu insanlar bu ülkeye demir çeliği öğretti. Bugün sektörün önde gelen kuruluşlarının hemen hemen hepsinde bu işletmeden yetişen bir yönetici var.

Ve lütfen bir şeyi daha sağlayın. Karabük’ün firmalarına sahip çıkın. Mümkün olduğu kadar Karabük esnaf ve tüccarını değerlendirin. Buraya dışarıdan firmalar gelmesin. En azından bu şehrin firmalarına deyin ki; “Bak şu işi Ankaralı firma şu fiyata yapıyor, bu fiyata yaparsan sen yap”

Ve bir diğer konu;

Özellikle pandemi sürecinden sonra birçok insan işini kaybetti. Siz bu konuda bir şans olabilir siniz.

Nasıl mı?

Hammadde, yani kütük sıkıntısı çeken haddehanelere kütük sağlayabilir ve dolayısıyla binlerce insanın ekmek sahibi olmasına vesile olabilirsiniz.

Karabük insanı kadirşinas ve vefalıdır. Kendisine yapılanları asla unutmaz.

Ve son derece hayati bir konu; FİLYOS LİMANI…

Gerekirse 8 Kasım’daki gibi sokaklara dökülelim, gerekirse 2001’de olduğu gibi heyetler yapıp Ankara’ya gidelim ve Sayın Cumhurbaşkanımıza şunu diyelim; “Liman bizim hakkımız, lütfen bu konuda bize yardımcı olun Sayın Cumhurbaşkanım..”

Bu yönetimi gördükten sonra şunu dedik; “Biz yapmayın diye yalvarırken hata üzerine hata yapanlar iyi ki de yapmışlar. Onların bu şehre faydası da böyle bir yönetimin gelmesine vesile olmaları oldu. Hem kendilerini temizlediler, hem de yancılarını…!”

Hoş geldiniz…

İyi ki de geldiniz.

Allah mahcup etmesin.

Hepinize sonsuz başarılar diliyoruz.

YORUMLAR


    0 YORUM