Hikmet Şeyhoğlu

Hikmet ŞEYHOĞLU Eczacı-Yardım Sevenler Derneği Başkanı Hikmet Şeyhoğlu 19.07.1922 tarihinde Safranbolu’da doğdu. İlkokulu Safranbolu’da, ortaokul ve liseyi İstanbul’da Kandilli Kız Lisesinde yatılı okudu. 1945 yılında İstanbul Üniversitesi Tıb Fakültesi Eczacılık okulundan mezun oldu. Mezun olduktan sonra bir kaç yıl Karabük ve Safranbolu Ortaokulunda fen dersleri öğretmenliği yaparken, ayrıca babasının eczanesinde mesleğini icra etti. 3 Nisan […]

Hikmet Şeyhoğlu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 14 Haziran 2019 - 17:55 'de eklendi ve 704 Kez Okundu


Hikmet ŞEYHOĞLU

Eczacı-Yardım Sevenler Derneği Başkanı

Hikmet Şeyhoğlu 19.07.1922 tarihinde Safranbolu’da doğdu. İlkokulu Safranbolu’da, ortaokul ve liseyi İstanbul’da Kandilli Kız Lisesinde yatılı okudu. 1945 yılında İstanbul Üniversitesi Tıb Fakültesi Eczacılık okulundan mezun oldu.

Mezun olduktan sonra bir kaç yıl Karabük ve Safranbolu Ortaokulunda fen dersleri öğretmenliği yaparken, ayrıca babasının eczanesinde mesleğini icra etti.

3 Nisan 1952 yılında Karabük’te “KARABÜK ECZANESİ” ni hizmete açtı. 4 Ocak 1959 tarihinde Dr. Ali Necmettin Şeyhoğlu ile evlendi.

Hikmet Şeyhoğlu eczacılık mesleği dışında, sosyal ve toplumsal faaliyetleri ile de tanınmıştır. 1951 yılında Türkiye Yardım Sevenler Derneği Karabük Şubesinin kurucuları arasında yer almıştır. Bu dernekte (51 yıl), 15.03.2002 tarihine kadar aktif hizmette bulunmuş, halen de Türkiye Yardım Sevenler Derneği Karabük Danışma Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmaktadır.

1960 yılında tahsil imkânı bulamayan gençlere yardım amacıyla kurulan Türk Kültür Derneği Karabük Şubesini kurmuştur. Bunun yanı sıra 1964-1965 öğrenim yılında Karabük’te yabancı dil tedrisatlı ilk kolejin açılmasında öncülük ederek, yıllarca bu kolejin yöneticiliğini de yürütmüştür.

Safranbolu ve Bulak Yetiştirme Yurtlarının kuruluş yıllarından itibaren maddi ve manevi yardımcı olup, yönetimlerinde görev almıştır.

1950’li yıllarda Karabük’te bağımsız ilk kadın üye olarak Belediye Meclisinde görev almıştır. Hikmet Şeyhoğlu çok önem verdiği sağlık kurumlarına da kendi imkânlarıyla yardımda bulunmuştur.

15.05.2005 tarihinde Yeditepe Üniversitesi ile yaptığı protokol gereği, bu üniversiteye Eczacılık tarihi açısından büyük değere haiz olan eczacı ve laboratuar malzemeleri ile babası Eczacı M. Hidayet Derman’ın eczanesinden hatıra kalan ve tarihi değeri olan eczacılık malzemelerini hibe etmiştir. Bunun sonucu Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde, “KARABÜK ECZANESİ-ECZACILIK TARİHİ MÜZESİ-Ecz. Hikmet (Derman) Şeyhoğlu” unvanlı müze 22.09.2006 tarihinde görkemli bir törenle açılmıştır.

Babası M. Hidayet Derman’ın sahibi olduğu bir asırlık “SAFRANBOLU ŞİFA ECZANESİ” ne ait materyaller ve ilaçları günümüze kadar koruyarak, 1918 yılından kalan bu eczaneyi müze olarak 12.02.2007 tarihinde Safranbolu Kent Müzesine bağışlamıştır.

T.C Devleti ve milletine ulusal ve uluslararası üstün hizmetlerinden dolayı, Türkiye’nin ve Karabük’ün tanıtımına katkı sağladığı, halkın refah ve eğitimini, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerinden dolayı, Karabük İli adına, 13.07.2009 tarihinde TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından üstün hizmet ödülüne layık görülmüştür.

Karabük’ün yaşayan son efsanelerinden biri olan Hikmet Şeyhoğlu, 14 Ocak 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM