“Her zaman Türkiye’nin yanındayız”

 Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı, Makedonya-Türkiye Parlamentolararası Dosstluk Grubu Başkanı, Makedonya Milletvekili Enes İbrahim, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve Suriye Milli Ordusu’nun (SMO), Fırat’ın doğusunda PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na destek vererek, Türkiye’nin sınır güvenliğini koruduğunu söyledi. Türk Ocakları Karabük Şubesi ve Türk Eğitim-Sen Karabük Şubesi tarafından organize edilen […]

“Her zaman Türkiye’nin yanındayız”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 18 Ekim 2019 - 2:50 'de eklendi ve 317 Kez Okundu


 Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı, Makedonya-Türkiye Parlamentolararası Dosstluk Grubu Başkanı, Makedonya Milletvekili Enes İbrahim, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve Suriye Milli Ordusu’nun (SMO), Fırat’ın doğusunda PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na destek vererek, Türkiye’nin sınır güvenliğini koruduğunu söyledi.

Türk Ocakları Karabük Şubesi ve Türk Eğitim-Sen Karabük Şubesi tarafından organize edilen “Makedonya Türklüğü ve Makedonya-Türkiye İlişkileri” konulu konferansa katılmak üzere kente gelen Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Makedonya Milletvekili Enes İbrahim, ilk olarak Karabük Valisi Fuat Gürel’i ziyaret etti.

Vali Gürel’in ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı ziyaret eden İbrahim, Türkiye ile Makedonya arasında yüksek öğretim alanında yapılabilecek ikili çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu, her geçen gün uluslararası bir üniversite olma yolunda ilerleyen Karabük Üniversitesine, başta Makedonyalı öğrenciler olmak üzere, Balkan kökenli öğrencilerin transferi noktasında bundan sonraki dönem için işbirliği yapma kararı aldı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ile birlikte, Karabük Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin 2018-2019 Güz ve Bahar Dönemi yıl sonu projelerinin  sanatseverlerin beğenisine sunulduğü serginin açılışını yapan Enes İbrahim, daha sonra Safranbolu Belediyesine geçti.

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan ve aynı zamanda Makedonya’nın Ohrid kenti ile kardeş şehir olan Safranbolu’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren, Makedonya’nın 2 Türk asıllı milletvekilinden biri olan Enes İbrahim; “Uzun bir aranın ardından bizimde içerisinde bulunduğumuz ittifak Ohrid’de yerel seçimlerde zafere ulaştı, diliyor ve temenni ediyouz ki, bu süreç çok daha iyi sonuçlanacak. Sizleri en kısa sürede Makedonya’ya ve Ohrid’e bekliyoruz, anavatanımızdan bir belediyeyi ülkemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız” dedi.

Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı İbrahim, daha sonra EkoAvrasya Genel Başkanı Hikmet Eren ile birlikte Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi ziyaret etti.
THP Genel Başkanı ve Milletvekili İbrahim, Türkiye’nin ve Türk milletinin bu zor günlerinde, Türkiye ve Karabük’te olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Türkiye’nin Suriye sınırındaki terör örgütleriyle yürütmüş oldukları mücadeleyi yakından takip ettiklerini ifade eden İbrahim, “Sınır güvenliğini sağlamak, terörü bertaraf etmek asla ve asla işgal etmek anlamına gelmez, gelmemeli. Türk milleti zaten işgalci olamaz, yüzyıllar önce dahi ecdadımız dünyanın büyük bir coğrafyasını fethetmiştir. Aslında fethedilen gönüllerdir, gönülleri fethetmiştir. Bu doğrultuda Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin Allah yar ve yardımcısı olsun. Barış Harekatı’na katılan tüm Mehmetçiğimize de saygı ve sevgilerimi, selamlarımı sunuyorum. Biz Makedonya’daki Türk Hareket Partisi olarak Barış Pınarı Harekatı’na ciddi olarak destek vermekteyiz. Bunu gerek basın açıklamamızla, gerekse Makedonya’daki medya aracılığıyla duyurmuş olduk. Gerek Meclis’te yapılan gerekse partinin de yapmış olduğu faaliyetleri de göz önünde bulundurduğumuzda, Türkiye Cumhuriyeti’ne her zaman destek sunan partiyiz, her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız, iyi günde kötü günde de Türkiye Cumhuriyeti bizim kalbimizdir” dedi.
“Ülke olarak destek vermedik, veremiyoruz” diyen İbrahim, şunları kaydetti: “Çünkü Makedonya’nın bir Avrupa Birliği müzakere tarihi alması gündemde. Bakanlar kurulunun yarısı şuanda Avrupa Birliği liderleriyle müzakere içinde. Bugün, yarın müzakere tarihi bekliyoruz. Bundan dolayı gündemimizde müzakere tarihi olduğundan dolayı malumunuz Türkiye Cumhuriyeti’nde de muhtemelen yetkili kurum ve kuruluşlarda yeterince bilgiye sahip olmadıklarını da düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti terör örgütleriyle mücadele etmektedir, sınır güvenliğini sağlamaktadır. Sınır güvenliğini sağlamak işgal anlamına gelemez, gelmemeli. Eğer uluslararası camiadan veya değişik coğrafyadaki devletlerden bu tür açıklamalar yapılmışsa doğru açıklamalar değildir açıklamalarını da gözden geçirmelerini tavsiye ederim.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi ziyaretinin ardından, Kamusen İl Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu’nu ziyaret eden İbrahim, daha sonranTürk Ocakları Karabük Şubesi ve Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen “Makedonya Türklüğü ve Türkiye –Makedonya İlişkileri” konulu konferansa katıldı ve ardından Karabük’ten ayrıldı.

YORUMLAR


    0 YORUM