Gücünüz bu gariplere mi yetiyor?

Ülkelerinde yaşanan savaşlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Afgan uyruklu aileler yerleştikleri Karabük’te hayat mücadelesi veriyor.  2.5 yıldır Karabük’te aileleri ile birlikte vatandaşların yardımı ile hayatlarını idame ettirmeye çalışan Afgan ailelerin tek isteği çalışma izni alıp bir işte çalışarak ailelerine bakmak. Karabük’te Kayabaşı Mahallesi’nde yaşayan Afgan aileler Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Ülkelerindeki […]

Gücünüz bu gariplere mi yetiyor?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 31 Ocak 2019 - 18:22 'de eklendi ve 250 Kez Okundu


Ülkelerinde yaşanan savaşlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Afgan uyruklu aileler yerleştikleri Karabük’te hayat mücadelesi veriyor. 
2.5 yıldır Karabük’te aileleri ile birlikte vatandaşların yardımı ile hayatlarını idame ettirmeye çalışan Afgan ailelerin tek isteği çalışma izni alıp bir işte çalışarak ailelerine bakmak. Karabük’te Kayabaşı Mahallesi’nde yaşayan Afgan aileler Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Ülkelerindeki savaşlardan kaçarak Türkiye’ye sığındıklarını ve 2.5 yıldır Karabük’te yaşadıklarını ifade eden Afgan aileler, vatandaşların yardımları ile hayatlarını idame ettiklerini, ancak çalışa izinlerinin olmadığından dolayı bir işe giremediklerini söyledi.
Afgan ailelerden 29 yaşındaki 3 çocuk babası Muhammed Özbek, oturma izinleri olduğunu ancak çalışma izinleri olmadığını söyleyerek, “2.5 yıldır buradayız ve zor şartlarda hayatımızı geçiriyoruz. Cami cemaati ve komşularımızın yardım ediyor. Tek istediğimiz çalışma izni verilmesi” dedi.
4 çocuk babası Muhammed Qasım ise 7 kişi yaşadıklarını bununda kendilerini oldukça zorladıklarını kaydederken, 78 yaşındaki Bibi İqbal ise, Afganistan’dan savaştan kaçtıklarını kendilerine sahip çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dua ettiklerini kaydetti.
10 çocukları ile birlikte Türkiye’ye sığındıklarını belirten Necibe Özbek ise zor şartlarda geçen hayatlarında ev kirası, elektrik ve su parasından sonra ellerinde hiçbir şey kalmadığından çalışma izni verilmesi için devlet büyüklerinden yardım beklediklerini ifade etti.

Vatandaşlardan çifte standarta tepki 

Öte yandan vatandaşlar Afganistan uyruklu göçmenlere karşı sergilenen uygulamaya sert tepki gösteriyor. Asırlara dayanan Türk-Afgan dostluğuna dikkat çeken Karabüklüler; “Onlar bizim akraba milletimiz, ayrıca ilerinde Afganistan vatandaşı olup, bizimde kardeşimiz olan Özbekler var. Ayrıca son derece namuslu ve alınteri ile ekmeklerini kazanan insanlar.3 milyon Suriyeli besleyen Türkiye’nin gücü bu kardeşlerimize mi yetiyor da, bir tek onlar sınır dışı ediliyor, bırakın çalışsınlar, ekmeklerini kazansınlar, Suriye’deki savaşta, Afganistan’daki düğün mü?” şeklinde tepkilerini dile getiriyor

YORUMLAR


    0 YORUM