Göletlere 6 bin sazan yavrusu bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsünde üretilen 5,1 milyon sazan yavrusunun ülke genelindeki 727 göl ve gölete bırakılmasına başlandı. Kastamonu’nun Tosya ilçesindeki Sekiler Göleti’ne 2 bin, Devrekani’nin Terzi Göleti’ne ise 4 bin sazan bırakıldı. Tarım ve Orman Bakanlığınca temin edilen toplam 2 bin adet […]

Göletlere 6 bin sazan yavrusu bırakıldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 13:50 'de eklendi ve 337 Kez Okundu


Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsünde üretilen 5,1 milyon sazan yavrusunun ülke genelindeki 727 göl ve gölete bırakılmasına başlandı. Kastamonu’nun Tosya ilçesindeki Sekiler Göleti’ne 2 bin, Devrekani’nin Terzi Göleti’ne ise 4 bin sazan bırakıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığınca temin edilen toplam 2 bin adet pullu sazan balığı yavrusu Kaymakam Deniz Pişkin’in katılımıyla ilçeye 20 km mesafede bulunan Sekiler Göletine bırakıldı.
Pullu sazan yavrularının bırakılmasının ardından söz konusu balıkların yeterli büyüklüğe ulaşacağı 2021 yılına kadar gölette balık avlama yasağı getirildi.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından temin edilen 2 bin adet pullu sazan balığı yavrusunu, Sekiler Göleti’ne bıraktık.
4 yıl sonra 40 santimetre büyüklüğüne ulaşacak yavruların korunması amacıyla bu göletimizdeki balık avı yasağının 2021 yılına kadar süreceğini buradan duyuruyorum. Balıklar yeterli büyüklüğe ulaştığında amatör balıkçılarımız için yeni bir hobi imkanı sağlayacak fakat o zamana kadar herkesin bu yasağa uymasını bekliyoruz” diye konuştu.

Devrekani Tarım ve Orman İlçe Müdürü Özcan Gazioğlu ise, “Bakanlığımız bünyesinde gerçekleştirilen Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında bugün Terzi Göletine 4 bin adet pullu sazan yavrusu bıraktık. Yavru balıkların anaç hale gelmesi için 3 yıllık bir süre gerektiğinden özellikle balıklandırma yapılan göletlerin korunmasına ihtiyacımız var. Sürdürülebilir avcılık yapılması için bu hususa önemle dikkat edilmesini halkımızdan rica ediyorum” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM