Esnafa borcunu ödemek için kredi çekiyor

Kastamonu Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde esnaflara ödeme yapabilmek için 7 milyon 500 bin TL kredi kullanacak. Belediye, borçlu olduğu esnafa çekeceği kredi ile ödeme yapacak.  Kastamonu Belediye Meclisi Mayıs ayı Olağanüstü Toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantı tek gündem maddesi üzerinden görüşüldü. Toplantıda 2019 yılı içerisinde yatırım programına alınan ve yapımı devam edilen işlerde […]

Esnafa borcunu ödemek için kredi çekiyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 17:25 'de eklendi ve 298 Kez Okundu


Kastamonu Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde esnaflara ödeme yapabilmek için 7 milyon 500 bin TL kredi kullanacak. Belediye, borçlu olduğu esnafa çekeceği kredi ile ödeme yapacak. 
Kastamonu Belediye Meclisi Mayıs ayı Olağanüstü Toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantı tek gündem maddesi üzerinden görüşüldü. Toplantıda 2019 yılı içerisinde yatırım programına alınan ve yapımı devam edilen işlerde kullanılmak üzere 36 ay vadeli 7 milyon 500 bin TL kredi kullanılması için Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’na yetki verilmesi görüşüldü. Madde, Belediye Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.
Yetki verilmesi konusunu değerlendiren Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Daha öncesinde basın toplantısında da belirtmiştim, hepinizin malumu üzere ödenmesi gereken, seçim döneminde de ötelenen bir borç var. Yaklaşık 32 milyon civarındaki bu rakam bugün itibariyle 38 milyon civarında bir rakama geldi. Geçen ayda İller Bankası’ndan çok cüzi miktarda para geldi. Her ay Mayıs ayında bu böyle oluyormuş, bende bunu yeni öğrendim. 38’in üzerinde bugün itibariyle bekleyen bir ödeme var, yani totalde 60 milyona yakın bir rakam söz konusu. Bir de tabi uzun vadeden bu yıla sarkan ödemeler var, onlarda 15-16 milyon civarında bir rakam. Totalde bu yılın sonuna ödememiz gereken rakam 80 milyon lirayı bulacak. ” dedi.
Bayram öncesi esnafın kendisinden de ödeme talep ettiğini belirten Vidinlioğlu, “ Ülkenin ekonomik durumu malum, piyasalarda durgunluk var. Bir kriz döneminden geçiyoruz. İnşallah iyi olur. Aslında muhasebe müdürümüzün önerdiği rakam daha yüksek bir rakamdı, fakat faizler yüksek, bende doğrusu çok fazla bu tarz şeyleri kullanmak istemiyorum. Fakat bayram öncesi esnafa bir nefes aldırmak lazım. En azından onların çarkını döndürecek şekilde böyle bir krediyi kullanmak lazım. Aslında çok da kullanmak taraftarı değilim, meclis grubumuz da çok değildi, amma velakin çok da ciddi bir sıkıntı var. Esnaftan gelen herkes çok darlandık bir nefes alalım diyor, kimisi memlekete gideceğim bir miktar ödeme olsa diyor. 5 aydır ödeme olmamış, bu ay belki bir miktar ödeme yaparız diyorduk ama İller Bankası’ndan gelen para da çok düşüktü. En azından hem esnafımız soluk alsın, hem de biz önümüzü biraz rahat görelim diye böyle bir yetkilendirme talebiyle huzurlarınıza geldik” diye konuştu.

YORUMLAR


    0 YORUM