“EREĞLİ’YE DİSİPLİN GETİRDİK”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık bir yıllık çalışmaları değerlendirdi. Geride kalan bir yılda Ereğli’ye disiplin geldiğini ve belediyeyi toparladıklarını söyleyen Posbıyık, güneş enerjisi ile elektrik üreteceklerini açıkladı. Belediye Başkanlığının 5’inci dönemindeki ilk yılı değerlendiren Başkan Halil Posbıyık, 2014-2019 arasında bir dönem ara verdikten sonra geçen bir yıl içinde belediyeyi yeniden toparladıklarını ve Ereğli’ye yeniden […]

“EREĞLİ’YE DİSİPLİN GETİRDİK”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 16 Nisan 2020 - 15:36 'de eklendi ve 497 Kez Okundu


Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık bir yıllık çalışmaları değerlendirdi. Geride kalan bir yılda Ereğli’ye disiplin geldiğini ve belediyeyi toparladıklarını söyleyen Posbıyık, güneş enerjisi ile elektrik üreteceklerini açıkladı.

Belediye Başkanlığının 5’inci dönemindeki ilk yılı değerlendiren Başkan Halil Posbıyık, 2014-2019 arasında bir dönem ara verdikten sonra geçen bir yıl içinde belediyeyi yeniden toparladıklarını ve Ereğli’ye yeniden bir disiplinin geldiğini vurguladı. Posbıyık şunları söyledi:
“Belediyede disiplin kalmamıştı. Ereğli’de, şehir hayatında disiplin kalmamıştı. Ereğli’de herkes nüfuz sahibi olmuştu. Belediye adeta dışarıdan yönetiliyor gibiydi. Herkes kendi havasında, kart basıp para alanlar vardı, işe gelmeyenler vardı. Mali bakımdan çok kötüydük, şu anda borçlarımızı 25 milyona kadar indirdik. Yine vergi ve SGK borçlarını düzenli olarak ödemeye başladık. Bu süreçte sadece belediyeye değil, tüm kente büyük bir disiplin getirdik. Sahilde herkes adaları kapmış balıkçılık yapıyor, öteki yerde başka bir tezgâh açıyordu, bunların hepsini temizledik. Tehditler de aldık, tehditlere yüz vermedik. Ama Ereğli’de disiplini sağladık. Bir kentte disiplin yoksa o kentte yaşanmaz, o kentte huzur olmaz. Biz disiplini tam manasıyla Ereğli’de sağladık. Asla da disiplinsiz hareketlere izin vermeyiz, müsaade etmeyiz.”
“Kendi elektriğimizi üreteceğiz”
Kuracakları güneş enerji sistemi ile ihtiyaçları olan enerjiyi üreteceklerini ve ayrıca gelirde elde edeceklerini belirten Başkan Posbıyık; “Sokak aydınlatmaları ve kendi arıtma tesislerimizdeki sistemlere 700-800 bin lira elektrik parası ödüyoruz. Bunun için bir danışmanlık şirketiyle anlaştık. Yerimizi tespit ettik. 4 Megabaytlık bir enerji sistemi kuruyoruz. Bu tesiste 7 milyon kw’lık elektrik üretimi planlıyoruz. Bu üretimle belediyenin ödediği 700-800 bin lira kasamızda kalacak ve bunu başka yatırımlara aktaracağız. Artan üretimi de ulusal sisteme bağlanıp satacağız, gelir elde edeceğiz. Tüm fizibilite hazır, yer konusunda, arsa üzerinde bir çalışma yapılıyor. O da bittikten sonra projeye başlayacağız” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.
Ereğli’nin efsane belediye başkanı açıklamalarının devamında, proje ve yapım aşamasında olan birçok konuda bilgiler verdi. İşte Başkan Posbıyık ’tan satırbaşları;
“Su Ürünleri Kooperatifi modern çay bahçesi olacak”
Su ürünleri Kooperatifini Ereğli’nin en güzel kafesi olarak düzenliyoruz. Projeleri bitti, bütün hazırlıkları yapıldı, modern bir çay bahçesi olacak. Halkın 50 kuruşa çay içebileceği bir tesis olacak. Alan genişletildi, hijyenik bir ortamda çok güzel bir çay bahçesi olacak. Mayıs ayında inşaat ihalesine çıkacağız.
“Yeni mezarlıkta şehitlik ve cami olacak”
Ereğli’nin en büyük sıkıntılarından biri de mezarlık. Şehir mezarlığında yer kalmadı. Öngörülü bir Belediye Başkanı olarak 15 sene evvel Belen’de 80 dönüm yer aldım. Onun yanında Belen’in de 20 dönüm kendi mezarlığı var. 100 dönümlük mezarlık alanında müthiş bir çalışma sürüyor. Bu mezarlığa bir de Şehitlik yapıyoruz. İçerisine de bir cami yapılacak. Şimdiden çağrıda bulunuyorum; cami yapmak isteyen, annesinin, babasının ismini vermek isteyen hayırseverler cami için şimdiden bize müracaat edebilirler. Burada bir de aşevi olacak. Her gün aş verilecek. Sadece Ramazan aylarında değil, hayırseverlerden de yardım almak suretiyle her gün aş verilecek.
“Kent Meydanı projesi bitti”
Eski Terminal alanına yapacağımız Kent Meydanı Projesi bitti. Koronavirüs salgını olmasaydı İstanbul Teknik Üniversitesi’nden profesörler AKM’de bir toplantı yaparak projeyi halkımıza ve ilgili mimarlara anlatacaklardı. Orada halkın, mimarların, basın mensupların ve ilgililerin görüşüne açacaktık. Müthiş bir proje oldu. 40 trilyon civarı bir proje. Bunu mutlaka yapacağız.
Üniversite kampüs projesi
Belediye olarak bizim de katkımızın olduğu, tüm herkesin el birliği ettiği kampüs projesi bitti. Korona olmasaydı belki temel atılacaktı. Kaymakamımız burası için bağış topluyor, bizlere önderlik yapıyor. Bütün siyasi partiler, herkes katkıda bulunuyor.
Göztepe Köprüsü’ne otopark
Göztepe Köprüsü’nü yenileyerek geniş bir platforma yapıyoruz. Burada 300 araçlık otopark da olacak. ERDEMİR’e 3 proje sunduk. İnceliyorlar. Bunlardan hangisini yapacaklarına karar verecekler. Köprünün yan tarafını çelik konstrüksiyonla kapatıp 300 araçlık otopark ortaya çıkarıyoruz.
“Eski belediye binasına yeni proje çalışmaları bitti”
Eski belediye binasının olduğu yer yıkıldı, burasını o vaziyette bırakmışlar. Çok üzüldüm. Gelir gelmez bu projenin üzerinde çalışmaya başladık. Aynı hamamda olduğu gibi buranın üzerinde biz söz sahibi değiliz. Safranbolu Koruma Kurulu burada söz sahibi. Bunun için çok büyük gayretler sarf ettik. Koruma Kurulu toplantılarına ben de gittim. Tüm üyelerle tek tek görüştük, amacımızın ne olduğunu anlattık. Buraya muhteşem bir şey yapıyoruz. Hamamın olduğu yer camla kaplı. Koruma Kurulu’ndan çıkarttık. Son imzalar atılacak. Ancak salgın nedeniyle toplantılar yapılamadığı için beklemedeyiz. ERDEMİR’e önerdiğimiz projelerden biri de bu. Yaparlarsa buraya ERDEMİR Kültür Merkezi ismini verebiliriz.
“Dere üzeri kapatılacak”
Bizim Pençes Deresi üzerinde stadyuma kadar onaylı projemiz var. Dere üzerinin belli bir bölümünü kapatmak için ihaleye verdik. Duvarlarını yapacaklar. Kapatma daha sonra olacak.
Abdi İpekçi Salonu oyuncak müzesi oluyor
Abdi İpekçi Salonu’nu Oyuncak Müzesi yapıyoruz. Bunun için Ankara Üniversitesi’ne gittik, görüşmelerimizi yaptık. Bunun bir de atölyesi olacak. Mado’nun altındaki tuvaleti kaldırıyoruz. Burasını atölye yapıyoruz. Çocuklar gelecek, aletlerle oyuncak üretecekler orada. Tuvaletin de, Yaşlılar ve Gençler Evi’nin dere tarafında inşaatına başladık. Trafik düzenleme çalışmaları devam ediyor. Bazı yollarda genişletme uygulamalarımız var. Göktepe Kantar bölgesine çok güzel düzenleme yaptık. Sahil boyunca ağaçlar diktik.
“Tohum projesi ilerliyor”
Tohum üretmek için çalışmalarımız devam ediyor. Sera oluşturduk. Diğer tohumların yanı sıra atalarımızdan kalma mısır tohumunu burada üretmeyi ve dağıtmayı planlıyoruz. İçinde mendirek, cami, marina bulunan sahil dolgu projesi içinde revizyon çalışmaları devam ediyor.”

YORUMLAR


    0 YORUM