EN LEZZETLİ DOMATESİN EKİMİ BAŞLADI

Karabük’ün en özel yöresel ürünlerinden olan ve lezzetiyle türlerine fark atan maniye ekimi başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, maniye domatesinin ekim döneminin geldiğini belirterek, bu ürünü çok farklı bir noktada tuttuklarını söyledi. Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, yaklaşık 150 yıldır üretilmeyen “Maniye” isimli yerli domates 2014 yılından itibaren yeniden yetiştirilmeye başlanmıştı. Yerel çeşitler arasında […]

EN LEZZETLİ DOMATESİN EKİMİ BAŞLADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 05 Mayıs 2020 - 19:27 'de eklendi ve 628 Kez Okundu


Karabük’ün en özel yöresel ürünlerinden olan ve lezzetiyle türlerine fark atan maniye ekimi başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, maniye domatesinin ekim döneminin geldiğini belirterek, bu ürünü çok farklı bir noktada tuttuklarını söyledi.
Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, yaklaşık 150 yıldır üretilmeyen “Maniye” isimli yerli domates 2014 yılından itibaren yeniden yetiştirilmeye başlanmıştı. Yerel çeşitler arasında bulunan maniye domatesinin hasadı Temmuz ve Ağustos aylarında yapılırken, kendine has koku ve tadı ile de sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, bitkisel üretimde üretim sezonun başladığını, Karabük yöresinde 3 önemli ürünün bulunduğunu ifade ederek, “Bunlar Safranbolu Safranı, Safranbolu Çavuş Üzümü ve Safranbolu Maniye Domatesi” dedi.
“Maniye domatesini çok farklı bir noktada tutuyoruz”
Maniye Domatesinin ekim döneminin geldiğini açıklayan Ayvalık, “Yerel çeşitlerimiz damak tadı ve aroma olarak her zaman için sofralarda aranan bir çeşittir. Maniye Domatesini çok farklı bir noktada tutuyoruz. Bu domatesimiz şekli, büyüklüğü, aroması ve tadı ile farklı bir çeşidimizdir” diye konuştu.
Ayvalık ayrıca, üreticilerin maniye domatesinin tohumlarını atmayıp kurutarak bir sene sonraki üretim için kullanabileceklerini hatırlattı.
“Maniye domatesini tanıtmamız lazım”
Üreticilerin evlerinin birkaç metrekare bahçelerinde dahi olsa Maniye Domatesinin fidelerini alıp yetiştirmelerini arzu ettiklerini dile getiren Ayvalık şunları söyledi: “Maniye Domatesini yaşatmamız, tanıtmamız ve devam ettirmemiz lazım. Hasadı Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak. Bunların tohumlarını kendileri alıp saklamaları lazım. Bir sene sonraki üretimde kullanmaları bizim için çok önemli.”

YORUMLAR


    0 YORUM