En güzel ittifakı seçmen yapıyor

Seçmen bu seçimlerde muhalefet partilerine bir mesaj verdi. O mesaj şu; “Siz bizim oy vereceğimiz, her kesime eşit mesafede, siyaseti kutuplaştırmayan, keskin söylemler kullanmayan adaylar gösterirseniz, bizde size oy veririz…” Aslında bu seçimlerin galibi, 1980 sonrası Türkiye’de dört eğilimi bir çatı altında toplayan merhum Turgut Özal’ın ANAP’ı. Bugün, tüm Türkiye’nin konuşmaya başladığı Ekrem İmamoğlu, Antalya […]

En güzel ittifakı seçmen yapıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 05 Nisan 2019 - 15:41 'de eklendi ve 264 Kez Okundu


Seçmen bu seçimlerde muhalefet partilerine bir mesaj verdi. O mesaj şu; “Siz bizim oy vereceğimiz, her kesime eşit mesafede, siyaseti kutuplaştırmayan, keskin söylemler kullanmayan adaylar gösterirseniz, bizde size oy veririz…”

Aslında bu seçimlerin galibi, 1980 sonrası Türkiye’de dört eğilimi bir çatı altında toplayan merhum Turgut Özal’ın ANAP’ı.

Bugün, tüm Türkiye’nin konuşmaya başladığı Ekrem İmamoğlu, Antalya gibi turizmin başkenti bir şehirde bayrağı devralan Muhittin Böcek, 5 dönemlik yıpranmışlığa rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a karşı 6’ıncı kez zafere ulaşan Hasan Akgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel miting yaptığı Ereğli’de, 5 yıl aradan sonra koltuğu yeniden devralan Halil Posbıyık ve Safranbolu’da büyük bir zafere imza atarak, 42 yıl sonra partisine belediyeyi kazandıran Elif Köse hep ANAP kökenli isimler.

Aynı durum MHP içinde geçerli. Seçmen, katı politika yapmayan, her kesime eşit davranan adaylara liderleri ne söylerse söylesin, partileri hangi ittifakta yer alırsa alsın oy verebiliyor. Örnek; Manisa, Karabük ve Bartın. MHP’nin bu üç ildeki zaferlerinde kesinlikle her partiden seçmenin katkısı var.

Şimdi diyorlar ki; “CHP İl Başkanı Abdullah Çakır ittifakı sattı”. O zaman, Keçiören’de Turgut Altınok ile Mehmet Özhaseki arasındaki 70 bin farkı ne yapacağız? 1127 farkla seçimin bittiği Safranbolu’da, MHP’nin belediye başkanlığı ile belediye meclisi arasındaki 750 farkı nereye koyacağız? 24 Haziran’da CHP ve İYİ Parti’nin toplam oyunun 1663 olduğu Eskipazar’da, bu seçimlerde İYİ Parti’nin yalnızca 150 oy almasını nasıl izah edeceğiz?

Safranbolu’da MHP’liler CHP’ye oy verince ‘sağduyulu seçmen’, Karabük’te CHP’liler MHP’ye oy verince ‘CHP’liler İYİ Parti’yi sattı..” Ne yapsalardı, seçimi Ak Parti’ye mi kazandırsalardı? Ortaya çıkan matematiksel tabloda İYİ Parti adayının zerre kadar seçim kazanma ihtimali var mı? Ayrıca tüm İYİ Partililerin kendi adayına oy verdiğini iddia etmek mümkün mü? Ankara’da hangi ittifak yapılırsa yapılsın, en güzel ittifakı seçmen sandıkta yapıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de, Ak Parti adayının kendi belediye meclisinden 2500 eksik oy alıp, 500 oyla seçimi kaybetmesi. Demek ki seçmen ne demiş; “Karabük’te adam mı yokta bana ithal başkan gönderiyorsun? Seçimden seçime Karabük’e gelip, bana başkan mı olmaya çalışıyorsun?”

Şimdi tüm partilere bakıyoruz, herkes ‘Bizi kim sattı?’ sorusunu soruyor. Kimse kimseyi satmadı. Ya eksik çalışıldı, ya da yanlış adaylar gösterildi. Seçmende önüne konulan pusulaya göre bir karar verdi.

Hiç şüphesiz ki parti teşkilatları açısından seçimin galibi MHP. İl Başkanı Dr. Âdem Kar aday belirleme sürecinde son derece akıllı bir politika izledi. Herkesin bildiği o yapıcı tavrıyla krizleri son derece güzel aştı ve partisi açısından Karabük’te bir tarih yazdı.

Bir diğer başarılı isimde kesinlikle CHP İl Başkanı Abdullah Çakır. Seçmenin yaklaşık % 70’inin muhafazakâr ve sağ kökenli olduğu bir ilde, iki yıl içerisinde önce bir milletvekili çıkartıp, ardından da Safranbolu gibi dünyanın gözbebeği şehirlerden birinde belediye başkanlığını kazanmak kolay işler değil. Abdullah Çakır bir halk adamı ve aynı zamanda iyi bir teşkilatçı. Bu seçimleri de müthiş yönetti, enerjisini ve zamanını Safranbolu’ya ayırdı, oradaki genç ekibe mükemmel bir ağabeylik yaptı. Siyaset üçlü bir saç ayağı gibi. Teşkilatın, adayın ve listen iyiyse sonuca ulaşıyorsun. Her ne kadar Sayın Çakır seçimlerde ayağını kırdıysa da, siyasetin saç ayaklarının kırılmasına müsaade etmedi. Bunun sonucunda Safranbolu’da, son derece donanımlı, genç ve dinamik bir ekip ortaya çıktı. İnanıyoruz ki, Halil Bakkal, Onur Varlı, Erol Altuntepe gibi genç ve başarılı işadamları, Fatih Dökmeci ve Kemal Akgül gibi alanlarında uzman dinamik isimler Elif Köse önderliğinde bu şehrin geleceğine çok şey katacak. Kim ne derse desin, bu tablo da İl Başkanı Abdullah Çakır’ın eseri.

YORUMLAR


    0 YORUM