Elif’lerin ve Can’ların sayıları artsın istiyorsak..!

Gecenin bir yarısı bilgisayarın başına oturdum, google amcaya Türkiye’deki spor salonlarının isimlerini sordum. Amca bana son derece ilginç, son derece çarpıcı isimler verdi. Mesela… Cemal Kamacı Spor Komleksi… Peki Cemal Kamacı kim? Avusturya adına lisans çıkarttırıp, Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu olan bir sporcu Peki, Elif Güneri kim? 13 yıldır gururla, onurla ay yıldızlı formamızı sırtında […]

Elif’lerin ve Can’ların sayıları artsın istiyorsak..!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 04 Eylül 2019 - 1:25 'de eklendi ve 516 Kez Okundu


Gecenin bir yarısı bilgisayarın başına oturdum, google amcaya Türkiye’deki spor salonlarının isimlerini sordum. Amca bana son derece ilginç, son derece çarpıcı isimler verdi.

Mesela…

Cemal Kamacı Spor Komleksi…

Peki Cemal Kamacı kim?

Avusturya adına lisans çıkarttırıp, Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu olan bir sporcu

Peki, Elif Güneri kim?

13 yıldır gururla, onurla ay yıldızlı formamızı sırtında taşıyan;

2010’da Macaristan’da Avrupa Birlikleri 3.
2011’de Polonya’da Avrupa Birlikleri 3.
2014’de Güney Kore’de Dünya 3.
2016’da Kazakistan Astana Dünya 3.
2016’da Bulgaristan’da AVRUPA ŞAMPİYONU
2017’de İtalya’da AVRUPA BİRLİKLERİ ŞAMPİYONU

2018’de Hindistan’da Dünya 3.

2019’da Madrid’te Avrupa Şampiyonu olan, son yumruğu vurduktan sonra secdesini yapıp, ardından şehitlerimize asker selamını çakıp, şanlı bayrağımızı göndere çektiren ve İstiklal Marşımızı düm dünyaya dinlettiren bir evladımız.

Bir diğer örnek ise; Aslı Çakır Alptekin Kapalı Spor Salonu

Aslı Çakır Alptekin kim?

2004 Londra Olimpiyatlarında 1500 metrede Olimpiyat Şampiyonu olan, ancak daha sonra ilk olarak Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından doping yaptığı gerekçesiyle  8 yıl müsabakalardan men cezası verilip madalyası geri alınan, daha sonra ise Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından ömür boyu men cezası verilen eski bir sporcu..!

 Peki Can Aksu?

Herşeyden önce öz be öz bir Karabük çocuğu. Basketbol ile ortaokul takımında tanışan Can Aksu, 1999 yılında Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan mezun olduktan sonra, uzun yıllar Kardemir Karabük Sporda oyuncu ve antrenör olarak görev yaptı.

2000 yılında Tekerlekli Sandalye Basketbolu ile tanışan ve antrenörlüğe başlayan Can Aksu, Kardemir Karabük Spor’da uzun süre görev aldıktan sonra 1907 Fenerbahçe Engelli Yıldızlar Tekerlekli Sandalye Takımı Başantrenörlüğüne getirildi.

Genç Milli Takım Başantrenörü olarak Avrupa üçüncülüğü kazanan Can Aksu; A Milli Takım Başantrenörü olarak ise; Avrupa Şampiyonluğu, 2 defa Avrupa İkinciliği ve Dünya Üçüncülüğü başarıları elde etti. Can Hocamız bu başarılarına son olarak Fenerbahçe ile lig şampiyonluğu ve Eurolig 3 şampiyonluğunu ekledi.

Can Aksu’lar, Elif Güneri’ler bu şehrin evladı.  Evleri burada, mezarları burada. Bir başarı elde ettiklerinde, şanlı bayrağımızı göndere çektirip, dünyanın en güzel marşını dinlettiklerinde, uçaktan indikten sonra ilk bu şehre geliyorlar, sevinçlerini ve zaferlerini bizimle paylaşıyorlar.

Ama inanın bu şehir onlara hiçbir şey vermedi! Milyarlık eşşeklere trilyonlar basılıp, koskoca kulübü yerle bir edilirken, bu şehir onlara  3 kruş maaşı çok gördü. Hatta o günlerde Fenerbahçe adına boks yapan ve henüz öğrenci olan Elif, ‘Kardemir Karabükspor adına boks yapsın ve kendisine 500 lira burs verelim’ denildiğinde ona bile burun kıvırdılar.

Bugün onların hiçbiri yok. Ama biz yine hep birlikteyiz.

Bu şehre, bu şehrin insanından başkasından hayır gelmez.

Şayet biz bu şehirde ve bu ülkede spor gelişsin, sporcu sayımız artsın istiyorsak, Can’ların ve Elif’lerin sayısını artırmalı, onları çocuklarımıza rol model yapmalıyız.

Peki bunu nasıl yaparız?

Onları taltif ederek, toplumun hafızasına kazıyıp, sürekli göz önünde bulundurarak.

Ne demiş atalarımız?

“Marifet iltifata tabidir…”

Kulakları çınlasın, dönemin Karabük Milletvekillerinden Sayın Dr. Erol Karan ile yine dönemin Spor Bakanı merhum Fikret Ünlü’ye gitmiş, 5 dakikada “Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadyumu” yazısını çıkartmıştık.

Şimdi Sayın Valimize ve Sayın Milletvekillerimize bir önerimiz var;

Sayın Valim,

Sayın Vekillerim

Şehrimizde biri Soğuksu, diğeri stadyumun yanında olmak üzere 2 kapalı spor salonumuz var. Buna karşın iki de Avrupa Şampiyonumuz var. Hem de ikisi de salon sporlarında Avrupa Şampiyonu.

Sizce de yakışmaz mı, birine “Can Aksu Spor Salonu” diğerine “Elif Güneri Spor Salonu” tabelaları?

Bizce çok şık durur.

Bu arada Sözünün Eri Başkanımıza da teşekkürler.

Can Aksu ve Elif Güneri Üst Geçitleri şimdiden Karabük’ümüze hayırlı olsun…

 

YORUMLAR


    0 YORUM