Dr. Ali Necmettin Şeyhoğlu

Ali Dr. Necmettin ŞEYHOĞLU Belediye Başkanı-Milletvekili  Cumhuriyetin genç şehri Karabük’ün doğuşuyla birlikte gelişmesinde,  proje ve çalışmalarıyla ilklere imza atan Ali Necmettin Şeyhoğlu 1920 yılında Çerkeş’te doğdu. Hâkim olan babasının tayiniyle Safranbolu’ya geldi ilk, orta ve lise öğreniminden sonra yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. Sağlıktaki bilgi ve birikimini geliştirmek üzere İstanbul Erenköy Sanatoryumu ve Guraba Hastanesinde […]

Dr. Ali Necmettin Şeyhoğlu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 14 Haziran 2019 - 19:06 'de eklendi ve 787 Kez Okundu


Ali Dr. Necmettin ŞEYHOĞLU

Belediye Başkanı-Milletvekili

 Cumhuriyetin genç şehri Karabük’ün doğuşuyla birlikte gelişmesinde,  proje ve çalışmalarıyla ilklere imza atan Ali Necmettin Şeyhoğlu 1920 yılında Çerkeş’te doğdu.

Hâkim olan babasının tayiniyle Safranbolu’ya geldi ilk, orta ve lise öğreniminden sonra yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. Sağlıktaki bilgi ve birikimini geliştirmek üzere İstanbul Erenköy Sanatoryumu ve Guraba Hastanesinde hekimlik yaptıktan sonra, hayatını geçireceği Cumhuriyetle birlikte doğan ve gelişen Karabük’e gelerek Serbest hekimlik yapmaya başladı.

Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikasıyla birlikte doğan genç yerleşim Karabük’ün alt yapısına katkıda bulunmak üzere, halkın oluşturduğu derneklerle yol ve köprü yapımlarına başladı.

1959 yılında bölgenin ilk eczacısı M.Hidayet Derman’ın eczacı kızı Hikmet Derman ile evlendi.

Türkiye’ye ve bölgeye sanayi tesisleriyle birlikte büyük istihdam kaynağı olan demir-çelik fabrikasında çalışanların çevreyle ulaşımını sağlayacak köy ve çevre yollarının yapımı için kısıtlı devlet imkânlarına, köylülerin yardım ve desteğini de kazandıran Dr. Necmettin Şeyhoğlu böylece hastalarına daha kısa zamanda ulaşabilmeyi sağladı.

Hekimlikten arta kalan zamanını,  Karabük’ün yakın çevresiyle ulaşımını sağlayacak yol ve köprü inşaat çalışmalarına ayıran Dr.Necmettin Şeyhoğlu, maddi ve manevi tüm imkânlarını bu uğurda kullanmaktan hiçbir zaman kaçınmadı.

Sağlıkçı olarak Karabük Verem Savaş Derneğiyle birlikte şehrin ilk spor kulübünün kurulması, şehrin ilk özel eğitim kurumu TED ve sivil toplum örgütleri dernek, vakıf kurucu ve başkanlığıyla şehrin sosyal ve kültürel çalışmalarının önde gelen isimlerinden oldu.

İlklerle adını yazdıran Dr. Necmettin Şeyhoğlu, Karabük’ün sekizinci belediye başkanlığına, Karabük’ün ilk bağımsız belediye başkanı olarak seçildi.

1968-1973 yılları arasındaki Karabük Belediye Başkanlığı sırasında, demir-çelik ve Şirinevler mahallesi dışında, kanalizasyon, drenaj ve sağlıklı su şebekesinden yoksun olan Karabük’ün alt yapısına bu hizmetler, Dr. Necmettin Şeyhoğlu başkanlığı döneminde katıldı.

Sosyo-ekonomik yapısıyla Türkiye’de çok il merkezini geride bırakan Karabük’ün metropol iller arasına girmesinin önünü açabilmek amacıyla, Karabük’ün il olması gerektiğini kamuoyuna duyurarak bu konuda ilk çalışmayı başlattı.

Karabük’ün ilk bağımsız belediye başkanlığına seçilmesiyle, Cumhuriyetin genç şehri Karabük’ün gecekondudan arındırılması için başlattığı konut seferberliğiyle dünyanın da ilgi duyduğu 5000 ev projesi ile ikinci ilkini gerçekleştirdi.

5000 evlik konut projesinin ünü Türkiye dışına taşınca İngiltere Hükümeti, Türkiye’nin büyükşehir belediye başkanlarının yanında tek ilçe belediye başkanı olarak Karabük Belediye Başkanı Dr. Necmettin Şeyhoğlu’nu, uygulamaya koyduğu 5000 evlik devasa projeyi tanıtmak üzere İngiltere’ye davet etti.

Belediye başkanlığının sona erdiği 1973 yılından sonra hekimliğe devam eden Dr. Necmettin Şeyhoğlu, Karabük’ün sosyal ve kültürel çalışmalara katkısıyla birlikte tecrübe ve deneyimiyle çeşitli siyaset kulvarlarında kendisini gösterdi.

12 Eylül’den sonra bölgede ve Karabük’te siyaset Dr. Necmettin Şeyhoğlu tarafından yönlendirildi.  Yeni dönemin ilk seçiminde Karabük Belediye Başkanlığına ilk defa ikinci defa seçilen Dr. Necmettin Şeyhoğlu bir ilke daha imza atmış oldu.

İlk belediye başkanlığı döneminde şehrin altyapısını tamamlayan Dr. Necmettin Şeyhoğlu, ikinci döneminde Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan Karabük’te her geçen gün artan nüfusa yeterli olmayan alt yapı projelerinin günün şartlarına göre yeniden inşasına başladı.

Karabük ve Demir-çelik işletmelerinin 50.kuruluş yıldönümünde, geniş katılımlı 50.Yıl Sanayi Fuarıyla, Karabük’ü fuarla tanıştıran ilk belediye başkanı olarak tarihe geçti.

Cumhuriyetle birlikte yaşayan ve gelişen Karabük’te ilklerle başladığı hayatının siyasi bölümüne 1987 yılında seçildiği Çankırı Milletvekilliğiyle devam eden Dr. Necmettin Şeyhoğlu, milletvekilliği döneminde Çankırı milletvekili olmasına rağmen, Çankırı’nın sorunlarıyla birlikte Karabük’ün sorunlarını gündeme getirdi.

Milletvekilliği döneminin sona ermesiyle Karabük’te mütevazı hayatına devam eden Dr. Necmettin Şeyhoğlu, şehir eşrafı ve bir bilen olarak bilgi ve birikimiyle bölgenin ve şehrin gelişmesine katkıda bulunmaya devam etti.

1995 yılında hayatını kaybetti. Aynı zamanda aile kabristanı olan Çerkeş’teki türbeye defnedildi.

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM