Coğrafi İşaret Belgesi ve Safranbolu Lokumu

Türkiye başta olmak üzere tüm Dünya’da son dönemde organik ve yöresel ürünlere yönelik ciddi bir ilgi var. Durum böyle olunca da, ülkelerin bakanlıkları ve Avrupa Birliği, yöresel ürünleri korumak adına ‘Coğrafi İşaret! Adı altında bir çalışma başlattı. Peki, Coğrafi İşaret Belgesinin amacı ne? Coğrafi işarete konu olan ürünün kalitesinin korunması, Bilinen özellikte üretiminin sağlanması, Coğrafi […]

Coğrafi İşaret Belgesi ve Safranbolu Lokumu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 27 Aralık 2018 - 15:44 'de eklendi ve 383 Kez Okundu


Türkiye başta olmak üzere tüm Dünya’da son dönemde organik ve yöresel ürünlere yönelik ciddi bir ilgi var. Durum böyle olunca da, ülkelerin bakanlıkları ve Avrupa Birliği, yöresel ürünleri korumak adına ‘Coğrafi İşaret! Adı altında bir çalışma başlattı.

Peki, Coğrafi İşaret Belgesinin amacı ne?

  1. Coğrafi işarete konu olan ürünün kalitesinin korunması,
  2. Bilinen özellikte üretiminin sağlanması,
  3. Coğrafi işarete konu olan yörede veya özellikte üretim yapanların korumadan öncelikli olarak yararlanmalarının sağlanması.
  4. Ülkenin milli ve kültürel değerlerinin korunması

 

Şimdi buradan gelelim yöremizin coğrafi işaretli yöresel ürünlerine;

Kültür Turizmi alanında ülkemizin nadide şehirlerinden biri olan Safranbolu’nun turizmine artı katan en önemli ürün şüphesiz Safranbolu Lokumu’dur. Ama ne yazık ki, ağzımızı tatlandıran bu özel lezzetin son dönemde içerisinde bulunduğu durum ağzımızın tadını bozmaktadır!

Safranbolu Lokumu’nda yaşanan kaotik durumun en büyük nedeni gerekli denetimlerin yapılmayışıdır. Coğrafi İşaret kullanım hakkı Lati markasında olmasına rağmen, son dönemde ülkenin dört bir yanında mantar gibi korsan Safranbolu Lokumu imalathaneleri türemektedir. (Daha önceki dönemlerde firmalarda Coğrafi İşaret hakkı için başvuru yapabiliyorlar ve uygun görülmesi halinde Coğrafi İşaret Belgesi alabiliyorlardı. Ancak yönetmelik değişti ve artık valilikler, kaymakamlıklar, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Esnaf Odaları gibi kurum ve kuruluşlar bu başvuruları yapabiliyor)

Bir kere hiçbir şahıs ya da işletme, Safranbolu dışında Safranbolu Lokumu üretemez. Çünkü Marka ve Patent Kurumu herhangi bir ürünü, herhangi bir şehir adına tescillerken bir takım kriterler ister ve ona göre başvuruyu ret ya da kabul eder. Safranbolu Lokumu için Coğrafi İşaret Belgesi başvurusu yapılırken de, lokumun yapımında kullanılan Safranbolu’nun suyunun kalitesi ve diğer şehirlerin sularından farkı analizlerle ortaya konulmuş ve bunun sonucunda Coğrafi İşaret Belgesi alınmıştır. Ancak buna rağmen son dönemde, özellikle de Arap turistlerin ilgi gösterdiği bölgeler başta olmak üzere, ülkemizin dört bir yanında coğrafi işaretsiz korsan lokumlar üretilmektedir.

Ne yazık ki buna şehrimizde dâhildir!

Hakiki Safranbolu Lokumunun 30-40 liraya satıldığı bir ortamda, 3 paket lokumu 5 TL’ye satan işletmeler vardır. “Safranbolu Lokumu” adı altında satılan bu ürünler ne derece ve ne kadar ciddi denetlenmektedir?

Peki, neler yapılmalıdır?

Öncelikle Safranbolu’da ki imalathaneler ciddi bir şekilde denetlenmeli ve standartlara uygun Safranbolu Lokumu üretimi yapan firmaların ürünlerinin kutularına “Coğrafi İşaret Belgesi” vurma hakkı tanınmalı, yerli ve yabancı turistler de, hakiki Safranbolu Lokumu’nun Coğrafi İşaret Belgeli olanlar olduğu yönünde bilgilendirilmelidir.

Bunu geçtiğimiz günlerde Kastamonu Ticaret ve Sanayi yaptı. Oda olarak Kastamonu Çekme Helvası’nın Coğrafi İşaret Belgesini aldı, üyesi olan ve şehirde üretim yapan 12 firmaya belge kullanım sertifikalarını düzenlenen törenle teslim etti ve bu firmalar dışında hiç kimse artık “Kastamonu Çekme Helvası” adı altında ürün üretemiyor, satış yapamıyor.

Bizde aynen Kastamonu gibi yapmalıyız. Kaymakamlık, Belediye, Ticaret Odası, Esnaf Odası, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve işletmeler el ele vermeli, önce içeriyi temizlemeli, ardından da Türkiye genelinde korsanlara karşı savaş başlatmalı, gerekirse hukuku da kullanarak, bizim markamız üzerinden ülkemizin ağzının tadını bozmalarını engellemeliyiz.

YORUMLAR


    0 YORUM