CHP BATI KARADENİZ’E ŞAŞI BAKIYOR!

Avrupa Yerel Yönetimler Kongresi 47 ülkeden 313 üyeden oluşuyor. Kongre de, “Yerel Yönetimler Meclisi” ve “Bölgesel Yönetimler Meclisi” olmak üzere iki meclis görev yapıyor. Kongre, Avrupa çapında 100.000’in üzerinde yerel ve bölgesel yönetimlerin seçilmiş temsilcilerinin, sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebilecekleri bir forum ortamı sağlamakta. Türkiye kongrede toplam 18 üye ile temsil […]

CHP BATI KARADENİZ’E ŞAŞI BAKIYOR!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 11 Şubat 2020 - 21:24 'de eklendi ve 1.086 Kez Okundu


Avrupa Yerel Yönetimler Kongresi 47 ülkeden 313 üyeden oluşuyor. Kongre de, “Yerel Yönetimler Meclisi” ve “Bölgesel Yönetimler Meclisi” olmak üzere iki meclis görev yapıyor.

Kongre, Avrupa çapında 100.000’in üzerinde yerel ve bölgesel yönetimlerin seçilmiş temsilcilerinin, sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebilecekleri bir forum ortamı sağlamakta.

Türkiye kongrede toplam 18 üye ile temsil ediliyor. Bunların 8’i Ak Partili, 5’i CHP’li, 3’ü MHP’li, 1’eri de İYİ Partili ve HDP’li.

Kongrenin son 3 dönemdir değişmeyen iki üyesi var. Onlarda artık bu alanda marka olmuş Karabük Belediye Başkanı Sayın Rafet Vergili ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Sayın Dr. Hasan Akgün…

CHP’nin diğer erkek üyeleri ise, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu.

CHP’nin iki de kadın üyesi var. Çanakkale İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Güneş Pehlivan ve Adana-Seyhan Belediye Meclis Üyesi Sayın Yasemen Çelik.

Bunları neden söylüyoruz?

Doğal olarak birçoğunuz, özellikle de CHP’li dostlar “Bizimle ne alakası var?” diyebilirsiniz. Var efendim, hem de çok ilgisi var..!

 

Bir de ulusal bir birlikten, Tarihi Kentler Birliği’nden kısa bir fasıl geçelim, ardından da bizimle ilgisini anlatalım.

Tarihi Kentler Birliğinin kurullarında yer alan CHP’li üyeler;

Meclis Başkanvekili; Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan,

Kâtip Üye; Burdur Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun Cengiz

Encümen Üyeleri, yani birliğin yönetimi;  Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan ve Sarıyer Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç…

 

Evet, bu tablo ne biliyor musunuz?

CHP Genel Merkezinin Karabük’e ve bölgeye bakış açısı.

Batı Karadeniz Bölgesinden iki kurulda bir tek isim var. O da, Tarihi Kentler Birliği Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, Çaycuma Belediye Başkanı Sayın Bülent Kantarcı.

Buna karşın, bölgedeki MHP’li başkanlardan biri olan Sayın Rafet Vergili 11 yıldır Avrupa Yerel Yönetimler Meclisi Üyesi, bir diğeri Sayın Cemal Akın ise Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi.

Tüzüğü ya da yönetmeliği bilmeyen dostlarımız şu soruyu sorabilirler; “Bunun parti ile ne ilgisi var?”

Tabi ki de var.

Çünkü bu isimleri, aynen TBMM’deki İhtisas Komisyonlarında olduğu gibi partiler belirliyor, aldıkları oya göre kendilerine düşen kontenjanlar için uygun gördükleri isimleri ilgili makamlara tebliğ ediyor.

Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu konuda eleştirmek haksızlık olur. Şimdi buradan, aynı zamanda bir Karadeniz çocuğu olan ve yıllarca Ordu Belediye Başkanlığı yapmış CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Torun’a soruyoruz; Sayın Torun, Ankara’ya gidince Karadeniz’i bu kadar mı unuttunuz? İnsan bu kadar bölgesini göz ardı eder mi?

Hadi bunu geçelim. Peki, İstanbul ile birlikte ülkemizi dünyanın en büyük örgütü olan Birleşmiş Milletlerin en önemli kuruluşlarından biri olan UNESCO’da temsil eden iki şehirden biri olan ve 40 yıl sonra partinize seçim kazandıran Safranbolu’nun Belediye Başkanı dururken, Çanakkale İl Genel Meclis Üyesini ya da Seyhan Belediye Meclis Üyesini hangi mantıkla Avrupa Yerel Yönetimler Meclisine yazdınız?

Lanet olsun, hadi Avrupa’yı da geçtik, peki yıllarca bünyesinde yer aldığınız Tarihi Kentler Birliği’nde Safranbolu’yu nasıl es geçersiniz?

Bu ülkede ‘tarih’ deyince akıllara nasıl Safranbolu geliyorsa, sizin gibi deneyimli bir yerel yöneticinin aklına da ‘Tarihi Kentler Birliği ve CHP’ denilince Elif Köse gelmeliydi.

 

 

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM