CENEVİZ KALESİ RESTORE EDİLİYOR

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yer alan Ceneviz Kalesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kalenin kurtarma kazısının yanında, peyzaj ve restorasyon işlerinin kısa sürede tamamlanması ve Ağustos ayında ziyarete açılması bekleniyor. 11. ve 15. Yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden miras kalan Akçakoca Ceneviz Kalesi’nde kazı restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kale […]

CENEVİZ KALESİ RESTORE EDİLİYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 24 Mart 2020 - 14:52 'de eklendi ve 555 Kez Okundu


Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yer alan Ceneviz Kalesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kalenin kurtarma kazısının yanında, peyzaj ve restorasyon işlerinin kısa sürede tamamlanması ve Ağustos ayında ziyarete açılması bekleniyor.
11. ve 15. Yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden miras kalan Akçakoca Ceneviz Kalesi’nde kazı restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kale 2013 yılında ‘‘Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’’ adıyla UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine adını yazdırmıştı.
Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerinden günümüze kadar gelen Ceneviz Kalesi ve çevresi, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescillenmesi de yapılmıştı. Düzce Müze Müdürlüğü ve Düzce Valiliği iş birliği ile yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarının Ağustos ayına kadar bitirilip ziyarete açılması planlanıyor. Ayrıca moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafından giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunduğu belirtilirken, kale avlusu içerisinde dilek kuyusu olarak bilinen beş buçuk metre çapında birde su sarnıcı da bulunuyor. Tarihi Ceneviz kalesi, denizden yüksek ve denize sıfır konumuyla tarih ve doğanın estetiğini bir arada sunduğu Karadeniz bölgesinin ender merkezlerden birisi. Batısında ve doğusunda bulunan plajları ise mavi bayraklı.

YORUMLAR


    0 YORUM