Büyük Abileri Koruma ve Kalkındırma Ajansı !

Hepimizin de bildiği üzere 2009 yılında Türkiye’de “Bölgesel Kalkınma Ajansları” adı altında yeni bir kurum oluşturdu. Devlet bu kurumlara parayı gönderiyor, bağımsız denetim şirketleri tarafından uygun görülen şirketlere hibe kredi dağıtılıyor, geri kalanı da yönetim kurulu, değişik organizasyonlar ve projeler için kullanıyor. Tabi burada ilginç olan nokta, hibe kredilerin dağıtımında yönetimin hiçbir etkisinin olmayışı. Adeta […]

Büyük Abileri Koruma ve Kalkındırma Ajansı !
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 26 Aralık 2017 - 19:14 'de eklendi ve 286 Kez Okundu


Hepimizin de bildiği üzere 2009 yılında Türkiye’de “Bölgesel Kalkınma Ajansları” adı altında yeni bir kurum oluşturdu. Devlet bu kurumlara parayı gönderiyor, bağımsız denetim şirketleri tarafından uygun görülen şirketlere hibe kredi dağıtılıyor, geri kalanı da yönetim kurulu, değişik organizasyonlar ve projeler için kullanıyor. Tabi burada ilginç olan nokta, hibe kredilerin dağıtımında yönetimin hiçbir etkisinin olmayışı. Adeta tasdik makamı gibi görevlendirmiş mevzuatı yazanlar onları. Hatta bazı noktalarda genel sekreterin, yönetimden bile daha fazla yetkisi var.

İşte bu ajanslardan biri de BAKKA

Merkezi Zonguldak, hitap ettiği iller ise; Karabük, Bartın ve Zonguldak. Yönetim Kurulu; üç ilin valisi, belediye başkanları, il genel meclisi başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarından oluşuyor. Karabük bu ajanstan en fazla Sayın İzzettin Küçük döneminde yararlandı. Birçok kültürel, sosyal ve tanıtıma yönelik projede BAKKA’nın kaynakları kullanıldı. Ondan sonra BAKKA’nın Karabük’te neredeyse esamesi okunmadı.

BAKKA’nın geçmişteki hibe kredi dağıtımındaki adaletsizlikleri uzun süre gündeme taşımıştık. Peki, bunu neden yapmıştık? Çünkü ajansın resmi web sayfasındaki vizyon bölümünde şu ifade var “ Kurumsal yapısı güçlü, bölgesel kalkınmada öncü, dinamik bir ajans olmak…” Yine aynı sayfadaki misyon bölümünde ise şu cümleler var; “ Yetişmiş insan kaynağıyla Batı Karadeniz Bölgesinin sosyal ve ekonomik kalkınması için paydaşlar arasında işbirliğini geliştirerek kaynakların etkin kullanımını sağlar…”

Bir kere sizin kurumsal yapınız filan güçlü değil! Şayet böyle olsaydı, şimdiye kadar üç genel sekreter değiştirmezdiniz. Ayrıca bölgesel kalkınmada öncü filan da değilsiniz. Siz şimdiye kadar yalnızca, bölgedeki kalkınmışların biraz daha kalkınması için öncülük ettiniz. Bahçesinde aslan besleyene, bölgenin inşaat sektörünü elinde tutanlara, tesisini ihracat yapacak kadar büyütmüş firmalara hibe kredi sağladınız. Bu memleketin çocukları dururken, başka illerden transfer ettiğiniz yetişmiş insan kaynağınız ile de, paydaşlar arasında işbirliğini filanda geliştirmediniz. Paydaşlar arasında işbirliği nasıl yapılıyor, üç ilin yöneticileri el ele, omuz omuza verip, daha bir yıl önceden bir yıllık çalışma programlarını nasıl hazırlıyor sorularının cevaplarını merak ediyorsanız, çok uzağa gitmeye gerek yok, KUZKA’ya bakın yeter…! Parayı zengine dağıt, İsveç’e gezmeye git, ondan sonra da ‘Ben bölgesel kalkınma yapıyorum…” Yesinler sizin kalkınma anlayışınızı..!

Soruyorum sizlere; ekonomik darboğazı atlatmaya çalışan, çarkının dönmesi için mücadele eden gariban küçük esnaftan, 50 bin liralık kredi için 50 çeşit evrak istendiği bir ortamda, zengini daha fazla zengin etmenin, onlara oluk oluk para aktarmanın bir izahı olabilir mi?

Gelelim bu yazıyı yazmamıza sebep olan asıl konuya;

Mailimize, BAKKA’nın faaliyetleri ile ilgili neredeyse her hafta bir basın bildirisi düşüyor. Ancak son zamanlardaki bildiriler dikkatimizi çekiyor..! İsterseniz buna birkaç örnek verelim;

“Zonguldak’ta Mobilya İhtisas OSB kurulması çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda ki çalışmalar doğrultusunda, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından, Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi fizibilite çalışması için başlangıç toplantısı düzenlendi”

“Zonguldak’ta kültür mantarı üretimi ve kompost yatırımları için uygun mantar türlerinin ve tesis ölçeğinin belirlenmesi, doğru teknoloji seçimi ile sağlıklı ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi gibi konuları içeren Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Ön Fizibilite Raporu hazırlanması çalışması Zonguldak Valiliği koordinasyonunda Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ve BAKKA iş birliğinde gerçekleştirildi.”

 

“Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunan Filyos Endüstri Bölgesi, yerli otomobil projesine ev sahipliği yapmak istiyor. BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, yerli otomobil üretiminin bölge için ciddi bir potansiyel arz ettiğini belirterek, Filyos Endüstri Bölgesinin de son derece uygun olacağını ifade etti.”

Ajans, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansından çok, Zonguldak Kalkınma Ajansı gibi çalışıyor anlayacağınız! Ya da bizimkiler çalışmıyor, bir şey istemiyor!

Tüm Karabük, hafta sonu Karabük’e gelen Sayın Başbakandan, yerli otomobil fabrikasının Karabük’te kurulmasını istiyor, Genel Sekreter “Filyos bu iş için çok uygun” diyor

Herkes, Merkez İlçe Kongresi için şehrimize gelen; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü’den Yenice’ye Orman ve Orman ürünleri İhtisas OSB istiyor, BAKKA Yenice’nin hemen dibine aynı OSB’den kurulması için fizibilite raporu hazırlatıyor.

Kısacası, şayet bu ajans bölgesel kalkınma ajansı ise, bölgesel çalışmalar yapmalı. Bir il müdürlüğü gibi çalışmamalı, hitap ettiği iller arasında kriz çıkartacak işlere burnunu sokmamalı. Ya da hepsine aynı yaklaşımda olmalı. Şayet Zonguldak’a fizibilite raporu hazırlıyorsa, Karabük’e de, Bartın’a da hazırlamalı.

Türkiye’nin en büyük limanının yapılmasının ardından son derece gelişmiş bir hal alması beklenen bir bölgeye, birde otomobil fabrikası istemenin, Zonguldak siyasetçilerine ve üst düzey bürokratlarına şirin gözükmekten başka ne amacı olabilir ki?

YORUMLAR


    0 YORUM