BU ŞEHİR HİÇ BU KADAR ZAVALLI OLMAMIŞTI..!

Şimdi sizlere bizzat KARABÜK VALİLİĞİ önderliğinde hazırlanan 3 Nisan Kutlama Programının taslağından bazı kesitler sunayım mı?  1-YEŞİLAY CEMİYETİ Stant-Konser 2-TÜRK HAVA KURUMU KARABÜK ŞUBESİ Stant-Uçak yapımı ve uçurumu 3-YENİCELİLER DERNEĞİ Stant-Sergi-Yöresel satış-Konser-Yöresel sanatçılar 4-MEMUR-SEN Stant-Konferans-Söyleşi 5-KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ (KADEM) Stant-Yazar Cihan Aktaş ile Konferans-Projede üretilen ürünlerin tanıtımı-Atık kâğıtlardan kâğıt yapımı-Kuklalarla tiyatro gösterisi-Çevre Derneği ile […]

BU ŞEHİR HİÇ BU KADAR ZAVALLI OLMAMIŞTI..!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 04 Mart 2020 - 3:50 'de eklendi ve 1.048 Kez Okundu


Şimdi sizlere bizzat KARABÜK VALİLİĞİ önderliğinde hazırlanan 3 Nisan Kutlama Programının taslağından bazı kesitler sunayım mı?

 1-YEŞİLAY CEMİYETİ

Stant-Konser

2-TÜRK HAVA KURUMU KARABÜK ŞUBESİ

Stant-Uçak yapımı ve uçurumu

3-YENİCELİLER DERNEĞİ

Stant-Sergi-Yöresel satış-Konser-Yöresel sanatçılar

4-MEMUR-SEN

Stant-Konferans-Söyleşi

5-KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ (KADEM)

Stant-Yazar Cihan Aktaş ile Konferans-Projede üretilen ürünlerin tanıtımı-Atık kâğıtlardan kâğıt yapımı-Kuklalarla tiyatro gösterisi-Çevre Derneği ile ortak çalışma

6-HAYVANSEVERLER VE SOKAK HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ

Stant-Farkındalık semineri-Köpükten kedi evleri- Mama kapları yapımı

7-ENSAR VAKFI

Stant- Karabük ve Safranbolu yurtları tanıtımı-Eğitime yönelik yapılmış olan projelerin ve seminerlerin tanıtımı-Ensar Vakfı Kitap Tanıtımı

8-KANSERLE MÜCADELE DERNEĞİ

Stant-Farkındalık Semineri

9-ÇEVRE DERNEĞİ

Stant-Katı atıklardan oyuncak yapma ve dağıtma-Valilik ve Milli Eğitimle ortak ödüllü yarışma-Genç KADEM ile ortak çalışma…

Kısacası liste böyle sıralanıp gidiyor. Bundan sonrası da yukarıdaki kuruluşların kardeş kuruluşlarıyla devam ediyor.

Peki, hangi KARABÜK?

CUMHURİYET KENTİ KARABÜK…

Şimdi ben; bu yazının başlığını kapatsam ve; “Bu program sizce ne programıdır?” diye bir soru sorsam? Büyük çoğunluk ya ‘panayır’ der, ya da ‘Çoğunluğu bir siyasi partinin yan kuruluşu gibi çalışan STK’ların buluşması’

STK’lar bu etkinlikleri elbette yapabilir. Lakin bunun yeri asla 3 Nisan değildir. Çünkü 3 Nisan çocuk oyuncağı değildir!

3 Nisan’da; bugünün şartlarında 35 yılda açılan Yenice-Karabük Karayolunun 3 katı uzunluğundaki Zonguldak-Karabük Demiryolu kazma ve küreklerle açılmış, 1939 yılında buradan gelen Kara Elmas, Sivas’tan gelen cevherle Karabük’te buluşmuş ve Türkiye Cumhuriyetinin sanayi meş’alesi

yakılmıştır.

Bu fabrika, bu şehir ve bu şehrin insanları; tersaneler, silah fabrikaları, şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, demiryolu köprüleri, kapalı spor salonları, teleferikler, televizyon ve radyo antenleri ve daha binlerce eseri bu şehre kazandırmış, kısacası cumhuriyeti inşa etmiştir.

Ve en önemlisi; bu şehrin insanları bu ülkeye sivil toplum dersi vermiş, yalnızca Türkiye’ye değil, dünya işçi ve emekçilik tarihine örnek olmuş, lider olmuş isimler yetiştirmiş, örgütler kurmuşlar.

Örnek mi?

Bugün metal ve demir çelik sektöründe yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı örgütlerinden biri olan ve bölgemizdeki birçok ülkenin sendikasına öncülük yapan Türk Metal…!

Örnek mi?

Bir zamanlar Ankara’yı titretirken, bugün oturduğu koltukta titreyen ve sendika tarihinden ‘Karabük’ ismini çıkartan saltanat ve sefa düşkünü Genel Başkanın ve kendisinden başka kimseyi düşünmeyen, girdiği her seçimde etrafındakileri yarı yolda bırakıp, yanına 1 yönetici dahi alamayan ‘Yeter ki bana dokunmayın, gerisi sizin olsun” anlayışında olan bir Şube Başkanı tarafından yönetilen Öz-Çelik İş Sendikası…! Örnek mi? Merhum Enver Kaya, Merhum Metin Türker…!

Bu şehrin insanları bununla da yetinmemişler! Hem kurdukları tesisler ve yaptıkları üretimlerle bu ülkeye demir-çelik sektörünü öğretmişler, hem de bu şehrin ve bu ülkenin kalkınmasına büyük katkılar yapmış işadamlarını bu ülkeye armağan etmişler.

Örnek mi? Merhum Osman Güven, Mehmet Vergili, Mustafa Yazıcı, Halis Çebi, Osman Yücel, Gökşen Yücel, Recep Sami Yazıcı, Mutullah Yolbulan, Nazım Çapraz. Allah uzun ömürler versin, Yaşar Kaptan Çebi, Kamil Güleç, Erdal Erhal…

Onun için ne bu organizasyonu yapanlar, ne parayı verenler, ne de bu STK’lar 3 Nisan’ı kutlayamazsınız. Çünkü siz 3 Nisan’ı anlayamazsınız! Anlasaydınız böyle bir program yapmazdınız…!

Çünkü 3 Nisan 1937’de dağları delip, Zonguldak’tan kömürü, Sivas’tan cevheri getirip Karabük’te buluşturanlar; ENSAR Vakfı yurt tanıtımı ya da kedi evleri ve mama kapları yapımıyla anılmazlar!

Bu en hafif tabirle hadsizliktir..!

Çünkü onların ne evleri vardı, ne de yurtları. Ayrıca onların yemek kapları filanda yoktu. Onların tek derdi vardı, o da VATAN!

Merak edenlere, program tabi ki bu kadar değil. KIRAÇ konseri var. Parayı da KARDEMİR veriyor. Şimdiye kadar bu işlerde ‘almaz’ geçen KARDEMİR özelleştirmenin 25. Yılı olması münasebetiyle lütuf buyurmuş ve konseri üstlenmiş. Tabi bir de yeni yönetimin şehre şirin görünmesi de lazım! Peki, bu politika ve anlayış bize yabancı mı?

Size bir şey söyleyeyim mi?

BU ŞEHİR HİÇ BU KADAR SAHİPSİZ, HİÇ BU KADAR GARİP VE ZAVALLI OLMAMIŞTI..!

Muhalefet vekili, partisinde bile muhalif olan, rakı masalarında nutuk atmaktan, meclis kürsüsünde nutuk atmaya vakit bulamayan yedek Ak Parti vekili olursa,  diğer muhalefet partisinin en önde gelen ismi de; girdiği 7 seçimin 6’sını kaybeden, seçimden seçime bu şehre uğrayan biriyse, inanın bu halimize şükredelim.

Şimdi soracaksınız; “Muhalefete bu kadar yüklenirken, neden iktidara ağzınızı açmıyor sunuz?” diyeceksiniz. Onların bir kısmı her zaman olduğu gibi düğünde, geri kalan kısmı da kongre derdinde. Ayrıca yukarıdaki programa itiraz edecek hiçbir iktidar temsilcisi yok. Zaten o programa itiraz eden görevden alınır…!

BURADAN İLAN EDİYORUM;

ŞAYET BU TASLAK ONAYLANSIN, CUMHURİYETİN SANAYİLEŞME HAMLESİNİN TEMELLERİNİN ATILIŞ YILDÖNÜMÜ; YURT TANITIMLARIYLA,  KEDİ EVLERİ VE MAMA KAPLARI YAPIMIYLA KUTLANIYOR DİYE MUHALEFETİYLE VE BASINIYLA TÜM TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRACAĞIM…!

YORUMLAR


    1 YORUM

    • Bumerang 4 Mart 2020

      Bu şehirde bir daha sendikal mücadele yaşanırsa sonuçlar çok farklı olur. Kimse olmaz demesin isbilmez bindirilmis kıtalar fabrikayı hızla uçuruma götürüyor.icerde dirayetli adam kalmadı.

      Cevapla