BU FIRTINA ZOR DİNER..!

Safranbolu Belediye Meclisinde yapılan seçimlerin ardından başlayan fırtına devam ediyor. Kastamonu İdare Mahkemesinin verdiği karar ile süreç bugün yeni bir boyut kazandı. Peki, ne oldu, neler yaşandı ve bu noktaya nasıl gelindi? Safranbolu’nun yaklaşık 3 katı büyüklüğündeki Karabük’te Belediye Meclisi her ay yalnızca 1 oturum yapılırken, ne hikmetse bu toplantılar Safranbolu’da öteden beri 2, hatta […]

BU FIRTINA ZOR DİNER..!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 10 Temmuz 2020 - 2:28 'de eklendi ve 4.693 Kez Okundu


Safranbolu Belediye Meclisinde yapılan seçimlerin ardından başlayan fırtına devam ediyor. Kastamonu İdare Mahkemesinin verdiği karar ile süreç bugün yeni bir boyut kazandı.

Peki, ne oldu, neler yaşandı ve bu noktaya nasıl gelindi?

Safranbolu’nun yaklaşık 3 katı büyüklüğündeki Karabük’te Belediye Meclisi her ay yalnızca 1 oturum yapılırken, ne hikmetse bu toplantılar Safranbolu’da öteden beri 2, hatta 3 oturum şeklinde gerçekleşiyor..!

Belediye Meclisindeki mevcut tablo ise şu şekilde;

CHP:8

AK Parti: 8

MHP:5

İYİ Parti: 4

Yani başkanla birlikte 13 Millet İttifakı, 13’te Cumhur İttifakı. Yasalara göre eşitlik halinde başkanın oyu 2 oy yerine geçiyor.

Belediye Encümeni ve ihtisas komisyonlarının seçimlerinin yapıldığı oturumda İYİ Partili Meclis Üyesi Sayın Gökçe Aydın şehir dışında olduğu için toplantıya katılmıyor.

Belediye Encümeni ve İhtisas Komisyonları seçimleri gündemin 28. Maddesi. Yani oturum rutin seyrinde ilerlerse seçimler 2. Oturumda yapılacak. Ancak rakip bloğun azınlıkta olduğunu gören Cumhur İttifakı üyeleri, yasal haklarını kullanıyor ve 28. Maddedeki encümen ve komisyon seçimlerini verdikleri önerge ile ilk sıraya aldırıyor ve yapılan encümen üyeliği seçimlerini Ak Parti’den Abdullah Ünal ve MHP’den Orhan Kaynar kazanıyor.

Cumhur İttifakı bununla da kalmıyor, yasalar doğrultusunda 5 olan İhtisas Komisyonlarının 3’e düşürülmesini öneriyor. Zaten dananın kuyruğu da burada kopuyor…!

Meclis Başkanı ve Belediye Başkanı hanımefendi önergeyi oyluyor ve komisyonların 5’ten 3’e düşürülmesi önergesi kabul ediliyor. Ardından ise; “Benim kafam karıştı, biz böyle düşünmemiştik, bir ara vereyim ve ortağımızla kimleri vereceğimizi belirleyelim” filan diyerek oturuma ara veriyor. Dönüşte ise oturumu kapatıyor.

Birkaç gün sonraki oturumda ise CHP’li Meclis Üyesi Erol Altuntepe, komisyon üyelerinin 15 günlüğüne seçilmesine ilişkin bir önerge veriyor!

Konunun uzmanlarına göre böyle bir ihtimal yok. Ayrıca Meclis Başkanı Hanımefendi de ilk oturumda; “Komisyon üyelerinin 5’ten 3’e düşürülmesine ve 1 yıllığına seçilmesine…”şeklinde önergeyi oyluyor. Bu cümleler ses kayıtlarında var, ancak ne hikmetse tutanaklarda yok. Tabi bu da bir suç..!

Peki, aynı hanımefendi daha sonra ne diyor; “ Madem ne 15 gün olsun, ne de 1 yıl, 3 ay olsun…!”

Beyler ve bayanlar; sınıf başkanı filan seçmiyorsunuz! Ayrıca bu komisyonların seçimiyle ilgili kanun ve yönetmelikler var. Şayet işler sizin dediğiniz gibi olsaydı, komisyonlardan istediğini geçiremeyen her başkan haftada bir seçim yapardı.

İşler böyle ilerleyince de, Ak Parti ve MHP Grubu yasal kontenjanlarını kullanmıyor ve ihtisas komisyonlarına üye vermiyor.

Buradaki detay şu; gerek TBMM’de, gerekse de Belediye Meclislerinde ihtisas komisyonları koltuk sayısına göre belirlenir ve bir partinin komisyonlarda yer alması için grup kurması gerekir. Bu sayı TBMM’de en az 20, Belediye Meclislerinde ise en az 4’tür.

Cumhur İttifakı üyeleri diyor ki; “İhtisas komisyonları en az 1 yıllığına seçilir, 15 gün ya da 3 ay nereden çıktı, biz o zaman komisyonlara girmiyoruz..” Onlar böyle yapınca Hanımefendi de kafasına göre takılıyor ve komisyonları, 2 CHP, 1 İYİ Partili üyelerden oluşturuyor…

Bunun üzerine MHP’li Orhan Kaynar ve Ak Partili Birol Sarıvaz yargıya başvuruyor. Avukat İsmail Altınöz, Kastamonu İdare Mahkemesine müvekkilleri adına açtığı davada özet olarak şöyle diyor; “ Meclis Başkanı, İhtisas Komisyonlarının 5’ten 3’e düşürülmesini teklif eden önergeyi oylamış, önerge kabul edildikten sonra komisyon üyelerinin 1 Ak Parti, 1 CHP, 1’de MHP’den seçileceğini görünce siyasi davranarak oturumu kapatmış ve seçimi yapmamıştır. Ayrıca 8 günlüğüne filanda komisyon seçilmez, 2. Oturumda ise asla önerge verilemez, önergeler açılış oturumunda verilir…”

Bunun üzerine Kastamonu İdare Mahkemesi Safranbolu Belediye başkanına soruyor;

“Madem 22 Haziran’da seçtiğiniz komisyon üyelerini 1 Eylül’e kadar seçtiniz, peki daha önceki komisyonları ne kadar süreliğine seçmiştiniz?”

Devam ediyor yüce yargı sormaya;

“ 31 Mart’ta kaç Belediye Meclis Üyesi seçildi ve bunun dağılımı nasıl?”

Peki, neden soruyor?

Çünkü yukarıda da ifade ettiğimiz gibi komisyonlar seçimle ya da hanımefendinin isteğine göre değil, sandalye dağılımına göre belirlenir.

Gelelim bir diğer konuya;

Belediye tarafından, Koronavirüsten etkilenen belediye kiracısı esnaflara yapılması planlanan destekler ÇAKMA KOMİSYONA gönderiliyor…!

“Çakma Komisyon” diyoruz, çünkü yasal bir komisyon değil. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, İhtisas Komisyonları birilerinin isteğine göre değil, Belediye Meclisindeki dağılıma göre belirlenir.

ÇAKMA KOMİSYON esnafa destek adına bir takım kararlar alıyor ve alınan bu kararlar Belediye Meclisinin gündemine getiriliyor. Ak Partili ve MHP’li Meclis üyeleri yapılan oylamada, komisyonun yasal bir komisyon olmadığı gerekçesiyle komisyonun verdiği kararlara ilişkin oylamada çekimser kalıyor.

Sonrası mı?

“Vay efendim Ak Parti ve MHP esnafa yapılmak istenilen desteğe karşı çıkıyor..”

Bırakın bu şovu ve popülist politikaları!

Daha dün pandeminin ortasında esnafa ceza yağdırırken, bugün ne değişti de bir anda esnaf dostu oldunuz?

Siz bu kararı ne zaman aldınız?

Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısında.

Peki, sizin amiriniz konumundaki Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, sizin Belediye Meclisine getirdiğiniz destek paketini tüm belediyelere talimat olarak ne zaman gönderdi?

19.03. 2020 tarihinde.

Sayı: 71188846/010.06.02-73304

Konu: Koronavirüs (Covid-19) önlemleri

 

Komediye bakar mısınız Allah aşkına!

Hükümetin yaklaşık 3 ay önce belediyelere emir olarak gönderdiği genelgeyi, 3 ay sonra ÇAKMA KOMİSYONDA görüşüp, ardından meclise getiriyorlar ve “Bu komisyon yasal değil” gerekçesiyle çekimser kalanları da “Esnaf düşmanı” ilan etmeye kalkıyorlar!

Defalarca yazdık.

Siz zafer sarhoşunuz..!

Çünkü siz kerameti kendinizde zannettiniz!

Şayet bugün kuzu sarması olan Cumhur İttifakı temsilcileri 31 Mart öncesi aynı tavır ve tutum içerisinde olsaydı siz bugün zaten yoktunuz. Ama siz Cumhur İttifakı partilerin gözünü açtınız, onların yapamadığını yaptırdınız. Şayet mevcut tablo devam ederse bundan sonra kimse ne Karabük’te, ne de Safranbolu’da Cumhur İttifakının 2 adayla seçime gitmesini beklemesin….!

YORUMLAR


    0 YORUM